סדרת Star Trek Vanguard

כבר זמן מה חשבתי לכתוב את הביקורת הזו (ללא ספוילרים, ככל שניתן), ועליית הסדרה Star Trek Discovery נתנה לי את התמריץ המתאים..

אז.. הנה ביקורת (קצרה? לא, כנראה שלא..) על סדרת הספרים המופתית Star Trek: Vanguard (2005-2012), מבית היוצר של דיוויד מאק (טרילוגיית Destiny, עליה כתבתי פוסט נפרד בלינק הזה – https://wordpress.com/post/stbookreviews.wordpress.com/45 , ספרי S31 ועוד רבים וטובים), יחד עם הצוות הספרותי דייטון וורד וקווין דילמור, בניצוחו של העורך מרקו פלמיירי. נדירים המקרים שהעורך מקבל קרדיט בביקורות, אבל מהר מאד תבינו למה.

נתחיל, כהרגלנו, בסקירה היסטורית קצרה.

ספרות טרק "המסורתית" התרכזה, כצפוי מ- tie-in media, בסדרות טרק הטלוויזיוניות וסרטי טרק, כלומר- המשכים ופריקוולים (ישירים או עקיפים) של פרקים וסרטים, הרחבות וגילויים על דמויות שונות ומגוונות שהופיעו בקאנון המצולם, ועוד ועוד.

בשנת 1997, נפל דבר בספרות טרק, עם הוצאתה לאור של Star Trek: New Frontier. סדרה זו הייתה ניסוי מכוון שנועד לבדוק את היענות קהל קוראי טרק לסדרה שגיבוריה לא יהיו הדמויות הקאנוניות המרכזיות, ולא תתרחש באחד הלוקיישנים המרכזיים.

הסופר פיטר דיוויד (שכתב את יצירות המופת הטרקיות Q-Squared ו- Imzadi) אכלס את הסדרה (ואת הספינה USS Excalibur) בשילוב של דמויות חדשות לחלוטין, יחד עם דמויות שהביא מסיפורים קודמים שלו (ליתר דיוק, טרילוגיית ספרוני Starfleet Academy שלו, שהתמקדה בצוער וורף), וכמה דמויות קאנוניות שהיו בבחינת "כוכבות אורח" פופולריות בדור הבא.

הסדרה, שהתאפיינה בסגנון הייחודי ("קומיקסי", אפשר לומר) של פיטר דיוויד, זכתה להצלחה רבה וסללה את הדרך לסדרות טרק ספרותיות נוספות *שאינן* מבוססות על סדרה טלוויזיונית ספציפית, כמו סדרת הסיפורים הדיגיטליים (eBooks) Star Trek SCE, שתיארה את עלילות ספינת "חיל ההנדסה" של צי הכוכבים (Starfleet Corps of Engineers) ה- USS Da Vinci בסדרת פרקים מהנים, שגם היו לחלק אינטגרלי בהמשכיות הספרותית הנבנית (דאז) של יקום טרק, או הסדרה Star Trek: I.K.S. Gorkon (או בשמה המחודש ששרד ספר אחד – Star Trek: Klingon Empire), בה תיאר הסופר קית' דהקנדידו את עלילות צוות קלינגוני על סיפון ה"גורקון", בהתאם לתיאור הנהדר הזה מהכריכה האחורית של הספר הראשון:

These are the voyages of the Klingon Defense Force vessel IKS Gorkon, part of the mighty new Chancellor-class. Its mission: to explore strange new worlds… to seek out new life and new civilizations… …and to conquer them for the greater glory of the Klingon Empire!

וכך אנו מגיעים באמצע העשור הקודם, לאבולוציה של סדרת הטרק הספרותית.. Vanguard.

star_trek___vanguard_by_unusualsuspex-d4dtwiz

העורך האחראי על ליין ספרי טרק ב Pocket Books, מרקו פלמיירי (Marco Palmieri), חובר לסופר טרק צעיר בשם דיוויד מאק (David Mack). פלמיירי היה הכוח המניע מאחורי הניסיון המוצלח להמשיך את ח"ע 9 ב"עונה שמינית" ספרותית (מה שידוע כ DS9 Relaunch), ומאק היה מהקולות החדשים בספרות טרק, לאחר כמה נובלות / פרקים בסדרה SCE וצמד ספרי A Time to Kill/A Time to Heal, שביססו אותו כייחודי בין סופרי טרק, שעושה שימוש במתח ואקשן לצד חקר עולמות ומד"ב, ובכך שלא מפחד להרוג דמויות שיצר בשירות העלילה.

השניים מחליטים ליצור סדרת ספרי טרק ייחודית בכמה היבטים:

1. סדרה שתתרחש במקביל לסדרה המקורית ותפתח לקוראים צוהר ל"תמונה הרחבה" (הפוליטית, חברתית, צבאית) של המאה ה-23, תוך שימוש באלמנטים שהקאנון כבר ביסס והרחבתם. בצורה מאסיבית.

2. סדרה שתשמור על עקביות קאנונית לתקופת הסדרה המקורית בהיבטים הויזואליים והטכנולוגיים, אבל "תשים בצד" את הנאיביות של התקופה. כלומר, לא רק תראה את "התמונה הרחבה", אלא תראה לנו (הקוראים) כמה היא מורכבת ומלאת ניואנסים מרתקים.

3. סדרה בעלת התחלה וסוף מוגדרים – ארק נרטיבי מרכזי שיהווה companion piece לסדרה המקורית, אך יספר סיפור שלם וסגור.

4. סדרה שתתרחש על (וסביב) בסיס כוכבים , תכלול אלמנטים בפעילות צי הכוכבים והפדרציה שלא ראינו עד כה (קצינים משפטיים, עיתונאים, קצינים בכירים בצי ועוד) ותהיה (כפי שכבר כתבתי פעם או פעמיים), "חלל עמוק 9, אם הייתה מתרחשת במאה ה-23, ומופקת ע"י HBO".. על כל המשתמע מכך.

השניים (פלמיירי ומאק) מגייסים "למיזם" את דייטון וורד (Dayton Ward) וקווין דילמור (Kevin Dilmore) צמד סופרים שעבד (עד אז, ובעיקר יחד) כמו מאק על נובלות בסדרה SCE ועל צמד ספרים בסדרה שמובילה להשקה-מחדש של המאה ה-24, A Time to Sow / A Time to Harvest.

הרעיון? פלמיירי יערוך את הסדרה לפי Series Bible שגיבש עם מאק. מאק יכתוב את הספר הראשון, וורד ודילמור את השני, וכך לסירוגין, כאשר הסופרים החליטו ביניהם, שבעוד שכל ספר יספר סיפור מלא בפני עצמו, קווי עלילה רחבים ימשיכו מספר לספר, יספרו סיפור-על רחב יותר, וכל סופר (או שניים, במקרה של וורד ודילמור) ינסה "להתעלות" על חברו ולהשאיר אלמנטים פתוחים "בעייתיים" (מאתגרים) ככל האפשר כדי שהבא בתור "יתיר את הקשר וייצור קשר חזק יותר"..

התוצאה? סדרה *סגורה* בת 7 ספרים מלאים, ספר שכולל נובלות שכתבו כלל השותפים (כולל פלמיירי העורך, בצעד נדיר), "סיפור צד" בנובלה דיגיטלית ואפילוג דיגיטלי לסדרה.

..והאיכות? אומר זאת כך, ישנם הרבה ספרי טרק שאני אוהב. ישנם לא מעט שאני אוהב *מאד*. יש מעט סיפורים יחסית שמהווים את *הפסגה* של ספרת טרק עבורי (ביניהם Destiny של מאק..). הסדרה הזו נמצאת שם. יותר מזה, כארק נרטיבי מתמשך שמספר סיפור שלם וסגור, עבורי (דעה אישית וזה..) זו *ה*סדרה של טרק.

הסדרה כוללת קאסט ייחודי, אנסמבל של דמויות חדשות ורב-מימדיות בסביבה הייחודית של Starbase Vanguard הממוקם ב Taurus Reach, אזור מחוץ לגבולות הפדרציה, בנח לו "בשקט ובשלווה" בין שטחיהם של הקלינגונים והת'וליאנים. מפקד הבסיס, קומודור (זוכרים את הדיון על הדרגה הזו לא מזמן פה בקבוצה?) דייגו ריאס, מקבל פקודות חסויות למשימה סודית וקריטית שתשנה את מארג הכוחות בגזרה (ואולי מעבר לכך?), ותשפיע על מאורעות אפילו במאה ה-24.

VanguardCoverArt_2560x1600

בסדרה הזו יש *הכל*.

ספינות כוכבים במשימות מדעיות, מחקר וגילוי גזעים חדשים? יש

"הופעות אורח" של דמויות, ספינות וגזעים מוכרים? כן, והרבה

שימוש בדמויות מוכרות / קאנוניות בדרכים ייחודיות, תוך חיבור והשלמה לקאנון המצולם של הסדרה המקורית ואפילו הסרטים? יש

אתגרים מוסריים וטיפול ביחסי הכוחות העדינים בין "הדרג הצבאי" (צי הכוכבים) ל"דרג המדיני" (הפדרציה, אבל לא רק), תוך הצצה לחיים בפדרציה במאה ה 23? יש

תככים פוליטיים, קרבות, ואיום מצד כוח עתיק ואפל? יש, יש ויש

אפילו תכנים יותר… *בוגרים* (ולכל הפחות מורכבים) תמצאו כאן..

לסיום, אצטט את המשפט הראשון בכריכה האחורית של הספר האחרון בסדרה:
“I WAS THERE UNTIL THE END, MATE. THE BITTER, BLOODY END.”

10/10. תודו לי אחר כך.

9 מחשבות על “סדרת Star Trek Vanguard

  1. פינגבק: ביקורות לספרות טרק, מאת רון גולשטיין

  2. פינגבק: סטאר טרק של המאה ה-24 מסתיים בסרט "נמסיס".. לאן עכשיו? חלק רביעי (מתוך חמישה) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  3. פינגבק: ביקורת ללא (הרבה) ספוילרים (ככל שניתן) לספר Star Trek Titan: Fortune of War | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  4. פינגבק: ראשונים תמיד… סדרת Starfleet Corps of Engineers | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  5. פינגבק: על בורג, גורל ומנועים – ביקורת הספר Engines of Destiny | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  6. פינגבק: רבותיי, ההיסטוריה חוזרת! ביקורת *** עם ספוילרים *** לספר Star Trek Picard: The Last Best Hope | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  7. פינגבק: דייטון וורד והחיים אחרי Vanguard – ביקורת ספר מהסדרה המקורית – Agents of Influence (כולל ספוילרים!) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון ג

  8. פינגבק: האם המשכיות הספרים המודרנית הסתיימה? | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  9. פינגבק: סופו של מסע | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s