Star Trek Voyager Novel Relaunch

"ההשקה-מחדש" של ח"ע9 (עליה כתבתי בהרחבה בפוסט קודם ), ובייחוד "העונה השמינית" הנהדרת הובילה ליוזמות דומות שיצאו בשנת 2003.

אחת מהן היא ליין הספרים Star Trek The Lost Era, המתאר את התקופה הנרחבת בין הפעם האחרונה (..בגדול..) בה אנו רואים את צוות הסדרה המקורית "על המסך" (בשנת 2293), לפרק הראשון של הדור הבא (2364). על יוזמה זו ארחיב בעתיד, ורק אציין (א) שהיא מכילה שניים מספרי טרק האהובים עליי בעת המודרנית, ו (ב) שהיא מהווה "קרש קפיצה" להמשכיות הספרותית המודרנית, ומשפיעה רבות על מספר קווי עלילה וסדרות אחרות. אבל, כאמור, זה אל הנושא לפוסט זה.

היוזמה השנייה, ולטעמי הפחות מוצלחת – לפחות בתחילתה, היא "ההשקה-מחדש" של וויאג'ר.

(למרות שאשתדל למעט בהם, ישנו סיכוי רב שסקירה זו תכיל ספוילרים מסוימים, הן לסדרת הטלוויזיה והן להרפתקאות הספרותיות של הוויאג'ר וצוותה)

 

הסופרת כריסטי גולדן (Christie Golden), בעלת נסיון עשיר בכתיבת ספרי וויאג'ר במחצית השניה של שנות ה 90 ותחילת שנות ה 2000 (ובכלל נסיון עשיר בכתיבת ספרי מד"ב / Tie-in Media), קיבלה על עצמה את הפרויקט – להמשיך את עלילות צוות הוויאג'ר לאחר החזרה לרביע אלפא (2378), והתחילה עם צמד ספרים – Homecoming ו- The Farther Shore.

כזכור לצופי סדרת הטלוויזיה, הפרק האחרון (Endgame) הסתיים ברגע חזרתה של הוויאג'ר לרביע אלפא. הספר הראשון (Homecoming) המתרחש לאחר סיום הסדרה מתחיל בדיוק באותה נקודה. מכאן מתחיל שלב חדש בחיי הדמויות, כאשר באותו זמן, תודות להופעה קצרה בסרט Star Trek Nemesis (2379), כבר היה ידוע כי קפטן קת'רין ג'יינווי מקודמת בשלב כלשהו לדרגת אדמירל.

maxresdefault

ואכן, ג'יינווי מקודמת לדרגה בכירה יותר (למעשה, Vice Admiral) עם תחילת הספר הראשון, כהכרה והוקרה על פעולותיה במסע בן שבע השנים ברביע דלתא. שאר אנשי הצוות ממשיכים באפיקים שונים, מקצועית ואישית, וכמובן ש"לא הכל וורוד". ראשית, הצוות נתקל ביחס לא-מאד-אוהד מצד קציני סטארפליט ששרדו את מלחמת הדומיניון (הסתיימה כשנתיים וקצת קודם לכן) ורואים בצוות הוויאג'ר כ"ברי המזל שהיו בחופשה ברביע דלתא". שנית, מגפה מסתורית מתחילה להתפשט בכדור הארץ.. מגפה שיתכן וקשורה לצוות שחזר "מהצד השני של הגלקסיה והביא איתו מחלות".

צוות הוויאג'ר נאלץ לתמרן בין שלל האתגרים העומדים בפניהם, כדי לפתור את תעלומת המגפה, כמו גם "להוכיח את עצמם" מול שאר סטארפליט.

אני מבין את המשיכה לספרים אלו ולרמת הכתיבה, אבל לטעמי ספרים אלו אינם מהטובים בספרי טרק, ומבליטים (לדעתי) את הצדדים החלשים בכתיבתה של גולדן בכלל (כולל בספרים אחרים שכתבה, שאינם קשורים לטרק), ואת הצדדים החלשים בוויאג'ר כסדרה (עבורי, לפחות).

בראש ובראשונה, הספרים חסרים *עומק*. האיומים והאתגרים פשטניים למדי, ההתנהגות של הדמויות (רוב הדמויות, ברוב הסיטואציות) היא נטולת ניואנסים ורבדים והדיאלוגים גם הם נשמעים לטעמי כמו טקסט של "אופרת סבון". בעוד שלא אהבתי את סדרת הטלוויזיה כלל, דווקא בספרים שמתרחשים בזמנה, מצאתי כמה ספרים מצוינים כגון Echoes, ספרה של גולדן עצמה – Seven Of Nine, וצמד הספרים מפי אחת מיוצרות הסדרה – Mosaic ו- Pathways, כך שהגעתי להשקה-מחדש הספרותית עם ציפיות לא מועטות (כנראה גם בעקבות ההשקה-מחדש של ח"ע9..), ודי התאכזבתי

לאחר צמד הספרים שיצא בשנת 2003, יצא בסוף 2004 צמד ספרים נוסף בשם Spirit Walk (כאשר הספרים הבודדים נקראים Old Wounds ו- Enemy of My Enemy).

.. ואם חשבתם שהרמה השתפרה מהצמד הספרים הראשון, טעות בידיכם.. אותן בעיות (שוב, לדעתי האישית) שבלטו בצמד הספרים הקודם, חזרו ובגדול.

הפעם, קפטן צ'קוטיי (כן, כן) מתמודד עם איום בצורת משנה-צורה (Changeling) מורד, שנשאר ברביע אלפא, בשילוב עם מדען קרדסי מרושע שרוצה ליצור גזע-על בעזרת ה DNA המחוזק של צ'קוטיי ואחותו, והצורך להוכיח את עצמו בפני פיקוד סטארפליט שלא ממש סומך על "מאקי-לשעבר".

השילוב של אותה *פשטנות* יחד עם עוד אלמנט שאינו מהחביבים עליי בוויאג'ר (הצד "הרוחני-מיסטי" של צ'קוטיי..) הופך את צמד הספרים הזה לסיפור שאני יכול להמליץ רק למעריצי וויאג'ר / צ'קוטיי, או למי שרוצה לקרוא את כל עלילות צוות הספינה לאחר סיום הסדרה, ולא מוכן לדלג על שום דבר (כמוני.. לצערי…).

כנראה שמשהו קרה לאחר יציאת הספרים הללו לאור – או שהמכירות לא עמדו בציפיות, או שהקשב של העורכים עבר לכיוון סדרות הדור הבא (המיני סדרה A Time To.. שהובילה ב 2005 ואילך לסדרות הדור הבא המודרניות – TNG  וטיטאן), או שפשוט היו אילוצי לו"ז . כך או כך, ההשקה-מחדש של וויאג'ר הסתיימה אחרי 4 ספרים בלבד בסוף 2004, ועבורי – בקול ענות חלושה.

ואז הגיעה קירסטן באייר ב 2009, עם רזומה יחסית מצומצם לכתיבת ספרי טרק, והלכה למעשה כתבה ספר אחד, במסגרת טרילוגיית String Theory של וויאג'ר (2005) – שיתוף פעולה שלה עם הסופרים ג'פרי לאנג והת'ר ג'רמן, שנועד לחגוג עשור לסדרה וויאג'ר ולהעניק למעריצי הסדרה סיפור אפי שגם ימלא חללים בהמשכיות ויענה על שאלות שעלו בין העונה הרביעית לחמישית.

קצת רקע כמובן – עורכי ליין הספרים ניצלו את ההשלכות של האירוע הספרותי הגדול Star Trek Destiny (הטרילוגיה המתרחשת בשנת 2381 ושעליה כתבתי כאן), כדי להחזיר לקדמת הבמה את סדרות טרק "האחרות" (מעבר לדור הבא הפופולרית וסדרת הבת/אחות שלה Titan). על ח"ע 9 כבר כתבתי (זוהי "עונה 10" הנוכחית), ואפילו אנטרפרייז נכנסה לעניינים (אני מניח שאכתוב על ההשקה-מחדש שלה בעתיד..), אבל אנחנו עם וויאג'ר, אותה עזבנו בפעם האחרונה לפני 4-5 שנים בזמן אמיתי, ו-3 שנים בזמן טרק.

עוד קודם לטרילוגיית דסטיני, וויאג'ר – או ליתר דיוק אדמירל ג'יינוויי וסבן – שיחקה תפקיד ב"טרילוגיה" (המרכאות בכוונה, כיוון שמדובר ב-3 ספרים נפרדים-אך-קשורים, מאת סופרים שונים) של הדור הבא (2007-2008, 2380 בזמן טרק), אשר עימתה את צוות האנטרפרייז-E עם הבורג במסגרת נסיון ל"פלישה מצומצמת" כתגובה לאירועים מהפרק האחרון בוויאג'ר, Endgame. בספרים אלו, ג'יינוויי מילאה דווקא את תפקיד "האדמירל שלא מבין כלום ופיקארד וצוותו צריכים להראות מי הגיבורים", שראינו לא פעם.

בספר Before Dishonor של הסופר פיטר דיוויד, "נפל דבר" כאשר..

.

.

.

.

.

.

(פה יש ספוילר רציני למדי)

.

.

.

.

..אדמירל ג'יינוויי מוטמעת ע"י הבורג, הופכת לגרסה של ה Borg Queen ומושמדת..

הספר הזה זכה לביקורת רבה מעת מעריצי הסדרה, שביכו את הליכתה של *ה*דמות המרכזית מוויאג'ר, באופן שלא ממש תאם את ההילה ההרואית סביבה, ואף קרה בספר *של הדור הבא*. למרות הביקורת, עורכי ליין הספרים דבקו בהחלטה, ודמות קאנונית מרכזית מצאה את מותה.

בחזרה לטרילוגיית דסטיני – בדומה לח"ע9, וויאג'ר לא שיחקה תפקיד של ממש באירועי הטרילוגיה עצמה, והוזכרה רק בספר A Singular Destiny, שהתחיל את קווי העלילה של "ההתאוששות מהפלישה" ו"ברית טייפון" (Typhon Pact). במסגרת זו, וויאג'ר מקבלת משימה חדשה תחת שם הקוד Full Circle המחזירה אותה לרביע אלפא בראש צי ספינות (Full Circle Fleet).

 

קירסטן באייר קיבלה על עצמה את התפקיד שכריסטי גולדן החלה למלא 5 שנים קודם לכן, עם הספר Full Circle שקפץ קדימה לשנת 2381 ונתן התחלה חדשה לוויאג'ר מחד, והיה צריך להשלים את הפרטים מההשקה-מחדש *הקודמת*.. ואת זה הוא עושה, ובהצלחה רבה לשמחתי.

download (5)

בין 2009-2016 יצאו לאור 8 ספרים הממשיכים את משימתה של וויאג'ר בראש כוח  המשימה ברביע דלתא. למרות שלטעמי הספרים האחרונים ירדו מעט ברמה לעומת הראשונים שהיו (לדעתי) כמעט ברמה של "עונה 8 של ח"ע9", עדיין בסופו של יום מדובר בסדרה טובה-עד-מצוינת שהצליחה לעורר אצלי אהדה של ממש לדמויות של וויאג'ר ושל הספינות האחרות בצי. בנוסף, באייר גם "מתקנת טעויות עבר", הן של הסדרה והן של הספרות, בכל הנוגע לוויאג'ר, ויוצרת מארג מעולה של אקשן, מתח ודרמה אנושית.

כדאי לציין, שכרונולוגית, למרות שהתחיל במקביל לקווי העלילה האחרים שיצאו מטרילוגיית דסטיני, קו העלילה של וויאג'ר המשיך בקצב עצמאי (גם כיוון שנכתב כולו ע"י סופרת אחת עד כה), ובעוד ששאר הסדרות נמצאות במחצית השניה של שנת 2386, וויאג'ר נמצאת בשנת 2382.

לבסוף, העתיד של הסדרה קצת לוט בערפל – הצטרפותה של באייר לצוות כותבי הסדרה דיסקברי צמצמה לא מעט את זמנה כסופרת, וגרמה לדחייה של שני הספרים (האחרונים?) בארק לשנת 2018. מעבר לכך, לא ידוע עדיין על תכניות לליין הספרים בכלל או לוויאג'ר בפרט, כולל האם הסדרה תמשיך "בקצב שלה" (בהובלת באייר או סופר/ת אחר/ת), או אולי תתבצע עוד "קפיצה כרונולוגית" כדי לסנכרן את הסדרה עם שאר היקום הספרותי (כפי שכבר נעשה כמעט עשור קודם לכן עם וויאג'ר וח"ע 9), או כל אפשרות אחרת…

 

 

 

 

 

 

 

8 מחשבות על “Star Trek Voyager Novel Relaunch

  1. פינגבק: סטאר טרק של המאה ה-24 מסתיים בסרט "נמסיס".. לאן עכשיו? חלק ראשון | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  2. פינגבק: סטאר טרק של המאה ה-24 מסתיים בסרט "נמסיס".. לאן עכשיו? חלק שלישי | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  3. פינגבק: סטאר טרק של המאה ה-24 מסתיים בסרט "נמסיס".. לאן עכשיו? חלק רביעי (מתוך חמישה) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  4. פינגבק: סטאר טרק של המאה ה-24 מסתיים בסרט "נמסיס".. לאן עכשיו? חלק חמישי ואחרון | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  5. פינגבק: טור אורח מאת צפריר גרוסמן: ביקורת ספר – Available Light מאת דייטון וורד (כולל ספוילרים) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  6. פינגבק: האם המשכיות הספרים המודרנית הסתיימה? | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  7. פינגבק: סוף למסעותיה של ויאג'ר? ביקורת לספר To Lose The Earth | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  8. פינגבק: סופו של מסע | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s