ביקורת ללא ספוילרים לספר Star Trek – Garth of Izar

שנים רבות לפני שמפיק חובב בשם אלק פיטרס התיימר לגלם את הדמות בסרט החובבים Prelude to Axanar והמשכו שלא-הופק, Axanar, הוצגה דמותו של קפטן גארת' בפרק של הסדרה המקורית, Whom Gods Destroy, בגילומו של השחקן המנוח סטיב אינאט (Steve Ihnat).

בפרק המדובר, אנו מתוודעים לדמותו של גארת', בעבר קפטן מעוטר ואגדה בחייו, וכיום  מטופל במתקן רפואי סגור לאחר שעבר התמוטטות נפשית כתוצאה מטיפול לא נכון (שאף העניק לו יכולות שינוי צורה) אחרי תאונת משגר.

כפי שמוסבר בפרק, במשימה לכוכב Antos IV, גארת' נפצע אנושות בתאונת משגר, ובני הגזע האנטוסי מנסים לרפא אותו ללא הבנה מלאה של הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה האנושית. התוצאה – טיפול המעניק לגארת' את יכולות שינוי הצורה של האנטוסיים, מרפא את גופו אולם הוא נפגע נפשית ופסיכולוגית, תוקף את צוותו ומנסה להשמיד את האנטסוים ועולמם.

גארת'  מוכרע בידי אנשי צי הכוכבים ומועבר למוסד הסגור, אותו פוקד צוות האנטרפרייז בתחילת הפרק.

במהלך הפרק, קירק נאלץ להתמודד עם הקפטן הנערץ עליו, כעת בדמות הרודן "לורד גארת'", שנמלט מהמוסד ומחליט להשתלט על האנטרפרייז למטרותיו האישיות. הפרק מסתיים לאחר שגיבורינו מצליחים להשתלט על גארת' ולהחזירו למוסד, שם הוא מקבל טיפול נסיוני האמור להרגיעו ולהחזירו לשפיות – ללא זיכרון מפעולותיו הנפשעות.

דמותו של גארת' ריתקה מעריצים רבים, ביניהם סופרים ומפיקים (חובבים ומקצועיים כאחד). הפוטנציאל שלו להיות מעין "נמסיס" לקירק השווה מס' פעמים בעבר לזה של חאן, ואפשר לשער שדמות הקפטן האגדי שסרח יכלה להיות בבואת מראה מעוותת לקירק ולהיות אנטגוניסט מושלם, בדרכים שחאן ואחרים לא יכלו להיות. עם זאת, מותו של השחקן שגילם אותו, סטיב אינאט, בשנת 1972 סתמה את הגולל על אפשרות כזו, ללא ליהוק מחודש.. שמעולם לא קרם עור וגידים בצורה רשמית (לא, הליהוק של אלק פיטרס של עצמו כגארת' בהפקת החובבים שסרחה, Axanar, לא נחשב בעיניי..).

..וכאן נכנסים לתמונה, כפי שניתן היה לצפות, עורכי ליין הספרים וצמד הסופרים ג'ורג' זברובסקי ופמלה סרג'נט בשנת 2003 עם הספר Garth of Izar (כמובן, חלק מליין הסדרה המקורית).

Garth_of_Izar_novel_cover

עלילת הספר ממשיכה את אירועי הפרק, כאשר קירק וספוק מונחים לקבל לקרבם את גארת', כעת בריא בנפשו (או כך הוא טוען) ומעוניין לחזור לקריירה שזנח בצי הכוכבים באמצעות משימה לאותו כוכב בו הוא השתנה, עולמם של האנטוסיים.

גארת' ממונה למפקד המשימה, כאשר קירק ואנשיו מונחים לצפות בגארת' ולפעול בהתאם, במידה והוא מתנהג בצורה אלימה  או נפשעת. החיכוך בין קירק לגארת', תוך כדי הדילמה שעומדים בה אנשי הצוות (והקוראים) לגבי מצב בריאותו הנפשית של גארת', מניעים את העלילה המהירה ולטעמי מעניינים הרבה יותר מהמתרחש על הכוכב עצמו בקרב האנטוסיים (פוליטיקה פנימית ומאבקים בין חלקים בעם על המשך דרכם, השימוש ביכולות שינוי הצורה שלהם ועוד..).

ברקע קו העלילה של גארת' עצמו, עולה נושא היחס לפגועי נפש בפדרציה ובצי הכוכבים (כמשל וכיוון רצוי / אידיאלי ליחס החברה המערבית המודרנית לאותו נושא ואותם אנשים), והוא מוצג בצורה שמשתלבת יפה בסיפורו של גארת' ובשאלות שהוא מעלה, הן לגבי עצמו והן בדינמיקה בינו לבין צוות האנטרפרייז.

בסיכומו של דבר, מדובר בספר נחמד ביותר (8/10), הרפתקאת טרק קלאסית ומהירה המשלבת מסר חברתי הנוגע לעולמנו בלי "להטיף" יותר מדי (גם זה קורה במהלך הספר, אבל במקומות בודדים –וטוב שכך).

מומלץ לחובבי הסדרה המקורית, חובבי הדמות של גארת' או כאלו שנחשפו לדמות בעקבות הפקת Axanar והיו רוצים ללמוד יותר על הדמות שריתקה במשך שנים את חובבי טרק, ובנסיבות אחרות יכלה להיות "האויב הגדול" של ג'יימס טי קירק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s