"הטובים לטרק" – ה Top 25 שלי בספרות טרק

פעמים רבות במסגרת תגובות לפוסטים בבלוג, או פוסטים ודיונים בקבוצת הפייסבוק המצוינת "מסע בין כוכבים", נשאלתי מה הספרים / סיפורים האהובים עליי.

ברור שזה נושא סובייקטיבי לחלוטין, ויתכן בהחלט ש"עשרת (או 20.. או 25) הגדולים" של כל אחד ואחת יהיו שונים מהותית, אבל בחרתי הפעם לחלוק עם הקוראים את הספרים (והסדרות) האהובים עליי (ומראש מודה שאני מרמה, טרילוגיות / סדרות נחשבות לעיתים כבחירה אחת.. אבל זו הרשימה שלי, אז זה מה יש 🙂 )

כמובן מזמין את ציבור הקוראות והקוראים לחלוק בתגובות לפוסט (בבלוג או בקבוצת הפייסבוק) את הרשימה האישית, אבל מבקש להימנע הפעם מביקורות על בחירות שלא נראות למישהו – זוהי כאמור, בחירה אישית לחלוטין וה-כ-ל לגיטימי.

נתחיל?

ראשית, קצת כבוד לספרים מצוינים שלא עלו ל-"25 הגדולים", אבל מצוינים בזכות עצמם:

נתחיל מהסדרות, מיני סדרות וטרילוגיות למיניהן-

הארק שמסיים את סדרת A Time To.. ומהווה נקודת כניסה נהדרת להמשכיות הספרותית המודרנית – צמד ספרי A Time to Kill / Heal של דיוויד מאק, והספר המסיים את הסדרה, A Time for War, A Time for Peace של קית' דהקנדידו

לקריאה נוספת-

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/11/16/סטאר-טרק-של-המאה-ה-24-מסתיים-בסרט-נמסיס-ל-2/

 

הארק המשולב של באשיר ומאבקו ב Section 31, המשתלב עם הארק שמתמקד באנדרואיד האהוב על כולם, דאטה – ג'פרי לאנג שמתחיל הכל בספרו Immortal Coil , משם לספרים מסדרת Typhon Pact של דיוויד מאק ודייטון וורד ולטרילוגיית Cold Equations של דיוויד מאק, שובו של ג'פרי לאנג עם הספר The Light Fantastic והסיום בצמד ספרי Section 31 מאת דיוויד מאק – Disavowed  ו-Control

לקריאה נוספת –

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/11/17/%D7%A1%D7%98%D7%90%D7%A8-%D7%98%D7%A8%D7%A7-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%94-%D7%94-24-%D7%9E%D7%A1%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A1%D7%A8%D7%98-%D7%A0%D7%9E%D7%A1%D7%99%D7%A1-%D7%9C-4/

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/10/09/%D7%91%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%A7%D7%A6%D7%A8%D7%94-%D7%9C%D7%9C%D7%90-%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%99%D7%9C%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A1%D7%A4%D7%A8-star-trek-section-31control/

 

הנרטיב המתמשך שפותח הלכה למעשה את המשכיות הספרים המודרנית, ה"עונה השמינית" של ח"ע 9 (כתבתי עליה כאן – https://stbookreviews.wordpress.com/2017/10/09/64/ ) – מראש מציין ששתי דוגמאות מפה תבלוטנה מעל השאר בהמשך הרשימה…

 

סט הסיפורים הראשון (מעין "עונה ראשונה") לסדרת הספרים הדיגיטליים (שנאספה במספר כרכים פיזיים), Star Trek SCE/CoE – המקום בו דיוויד מאק, קית' דהקנדידו ועוד, התחילו את קריירת הטרק הספרותית שלהם.

 

הארק המתאר את עלילות הדמויות מהסדרות השונות ביקום המראה, הנפרש בשלושת אוספי Star Trek Mirror Universe ושני ספרים באורך מלא מאת דיוויד מאק – The Sorrows of Empire (הרחבה של אחד הסיפורים הקצרים, גם הוא מאת מאק) ו Rise Like Lions (ה"סיום" של עלילות יקום המראה).

 

סדרת ספרי Rihannsu של דיאן דוויין, המציגים פרשנות אלטרנטיבית (לקאנון המודרני) עבור ההיסטוריה והמאפיינים של התרבות הרומולנית.

 

סדרת ספרי New Frontier של פיטר דיוויד – סדרת הספרים הראשונה שלא התבססה באופן ישיר/מלא על אחת הסדרות הטלוויזיוניות, והציגה טייק קומיקסי במקצת לנישה הספרותית בטרק.

 

סדרת הספרים של קית' דהקנדידו שמתמקדים בצוות הקלינגוני של הספינה "גורקון" – Star Trek IKS Gorkon, אשר שינתה את שמה ל Star Trek Klingon Empire בספר הרביעי (והאחרון)

 

סדרת הספרים "ההיסטוריים" של גרג קוקס המתמקדת בדמויות משנה מהסדרה המקורית – הספר Assignment Eternity המתמקד בגארי סבן ועוזרתו רוברטה לינקולן, הספר האחרון The Rings of Time שמתמקד ביציאת המין האנושי לחלל החיצון במאה ה 21, ובאמצע – גולת הכותרת, הספרים המתמקדים בחאן נוניאן סינג – צמד ספרי Eugenics Wars השוזרים את ההיסטוריה של המאה ה 20 ברקע של יקום טרק, והספר To Reign in Hell, המספר על עלילותיו של חאן בין הסדרה המקורית לסרט הנושא את שמו.

 

ספרי Section 31, המספרים על סוכני המוסד האפל שבאים במגע עם צוותי הסדרות הטלוויזיוניות. מדובר בארבעה ספרים נפרדים, אשר הספר המתמקד בח"ע9 הוא חלק מ"העונה השמינית", אבל בעיניי היהלום האמיתי הוא הספר המתמקד בסדרה המקורית, Cloak, שקושר אלמנטים שונים מהסדרה לנרטיב אחד אפל.

 

שישיית ספרי Errand of.. המורכבת משתי טרילוגיות, המספרות יחד סיפור של ריגול, מתח ומאבקי מוחות בין הפדרציה לאימפריה הקלינגונית על רקע הסדרה המקורית ועד לפרק Errand of Mercy. הנושאים ששתי הטרילוגיות עוסקים בהן דומים מאד להרבה מהנושאים הפוליטיים העומדים במרכז הסדרה Vanguard (גם זו תוזכר בהמשך 🙂 )

 

נמשיך בכמה ספרים "בודדים"-

ספרו של כריסטופר ל' בנט – Ex Machina, המשך נרטיבי לעלילות הסרט הראשון, וספר מצוין בזכות עצמו עם צדדים חדשים ומפתיעים לדמויות המוכרות של קירק וצוותו

ספרה של דיאן דוויין, Dark Mirror, המעמת את צוות האנטרפרייז-D  עם מקביליהם מיקום המראה (כבר שנים מתנגש עם הקאנון, אבל הספר עצמו עדיין כתוב בצורה מצוינת).

ספרה של מרגרט וונדר בונאנו, Strangers from the Sky, אשר מספר את סיפור המפגש הראשון בין האנושות לוולקנים בדרך מקורית ומרתקת. ספר זה גם הוא מתנגש עם הקאנון לאחר אירועי הסרט "המפגש", אבל לטעמי הוא מספר את הסיפור של First Contact טוב יותר מהסרט.

ספרה של כרמן קרטר, The Devil's Heart, המציג את צוות האנטרפרייז-D במרוץ אחר "לב השטן", חפץ מיתי (ומיסטי?) המעניק לשולט בו כוחות מסתוריים. סיפור הרפתקאות כיפי ומהיר, "כמו פעם".

ספרו של מייק פרידמן, Shadows on the Sun , המתמקד בלאונרד מק'קוי (אחת הדמויות האהובות עליי בטרק, על אף ואולי דווקא בגלל "החולשות האנושיות" שלו), על רקע סיום אירועי הסרט השישי ("הארץ הלא נודעת") ו"יציאתם לפנסיה" של קירק וצוותו.

 

עכשיו הגענו לרשימה עצמה.. נלך "מלמטה למעלה"

מקום 25 – Do Comets Dream (TNG)

מתחילים עם ספר standalone מתקופת הריצה הטלוויזיונית של הדור הבא, שנתן לי את התחושה שמדובר בפרק משובח של הסדרה, וממש "תפס את המהות" של הסדרה והדמויות האייקוניות.

download (14)

לקריאה נוספת –

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/07/02/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%9B%D7%95%D7%9B%D7%91%D7%99-%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%98-%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%9D/

 

מקום 24 – The Joy Machine (TOS)

עוד ספר standalone  נפלא, שמציג סיפור שכאילו נלקח היישר מתסריטי הסדרה המקורית , ובצדק – כיוון שמבוסס על תסריט שהוצע למפיקי הסדרה בשנת 1967. יהלום של ממש לחובבי הסדרה המקורית.

download (15)

לקריאה נוספת, פוסט מקבוצת מסע בין כוכבים" בפייסבוק –

https://www.facebook.com/groups/StarTrekISR/permalink/10158010207005416/

 

מקום 23 – Imzadi (TNG)

ההוכחה שניתן לספר סיפור אהבה אפי ביקום טרק, באמצעות סיפורם של וויל רייקר ודיאנה טרוי הצעירים מול נסיונותיו של רייקר המבוגר בעתיד להתמודד עם מותה של אהובתו. מילת המפתח היא "אינטימי" , כאשר פיטר דיוויד משלב סיפור מד"בי עם סיפור אהבה צעירה והופך אותם לסיפור האולטימטיבי של הזוג הזה ואולי הסיפור הרומנטי האולטימטיבי בטרק.

 217890

 

מקום 22 – טרילוגיית Crucible (TOS)

במסגרת חגיגות ה-40 לטרק, קיבל הסופר דיוויד ר' ג'ורג' משימה ייחודית – לספר שלושה סיפורים נפרדים, כאשר כל ספר מתמקד באחד מה Big Three של הסדרה המקורית (קירק, ספוק ומק'קוי), לתת זוית ראיה חדשה לדמויות בנות 40, ולקחת כנקודת מוצא את הפרק הקלאסי זוכה ההוגו The City on the Edge of Forever. התוצאה – שלושה ספרים מצוינים שחובקים 40 שנות המשכיות, מהסדרה המקורית ועד לסרט "דורות". אבל בעוד ששני הספרים על ספוק וקירק הם מצוינים, הספר על מק'קוי, Provenance of Shadows הוא לא פחות מיצירת מופת טרקית.

 

מקום 21 – Vendetta (TNG)

סיפור הבורג הספרותי הראשון בטרק (שנת 1991) הוא המשך (באופן טבעי) לפרק האלמותי The Best of Both Worlds, אבל יותר מכך – מקומו ברשימה הזו מובטח לו כיוון שזה היה ספר הטרק הראשון שלי J הספר שהפך אותי מצופה של הדור הבא והסדה המקורית (רואים 6-6 בחינוכית..) לטרקי של ממש שרוצה להכיר ולהבין אתיקום טרק, על כל הניואנסים והזוויות המגוונות שבו.

 download (17)

 

מקום 20 –  Child of Two Worlds (TOS)

אחת התקופות האהובות עליי בטרק היא זו של "הקפטנים המוקדמים" של האנטרפרייז המקורית (כריסטופר פייק ורוברט אפריל), והספר הנהדר של גרג קוקס הוותיק מציג סיפור שמציב את הקאסט של פייק וצוותו בדילמה צבאית-דיפלומטית-מוסרית, ושופך אור על דמותו המוקדמת של ספוק.

 download (11)

 

מקום 19 – The Latter Fire (TOS)

עוד ספר נפלא שתופס נהדר את רוח הסדרה המקורית (וליתר דיוק את הסדרה המקורית והסדרה המצוירת גם יחד) מאת ג'יימס סוואלו, מציג הרפתקאה שמצד אחד היא "קטנה" בהיקפה (לא משהו חובק-יקום או מאיים על שלמות הפדרציה), אך מצד שני מציגה את הערכים והאידאלים של סטאר טרק במלוא הדרם.

 download (10)

 

מקום 18 – The Left Hand of Destiny (DS9)

מתוך העונה השמינית של ח"ע9 מגיע "סיפור צד" (שלא קשור לארק המרכזי) בן שני כרכים, שמתמקד באימפריה הקלינגונית בתקופה שלאחר סיום הסדרה, או ליתר דיוק בוורף ומרטוק (טבעי, כיוון שג'יי. ג'י. הרצלר כתב את הספרים יחד עם ג'פרי לאנג) בתקופה שלאחר סיום הסדרה. מדובר בסיפור הרפתקאות (ספק-פנטזיה) אפי בסגנון ימי הביניים / אבירים ומלכים, המסופר באמצעות הגזע המתאים ביותר לכך – הקלינגונים, והתוצאה נפלאה.

 

 

מקום 17 – The Case of the Colonist's Corpse (TOS)

האם ניתן לספר סיפור בלשי / משפטי בסגנון "פרי מייסון"  ביקום טרק? חד משמעית כן. מעיצוב הכריכה, תיאור העלילה וכמובן הכתיבה, הז'אנר הבלשי משתקף באופן יפהפה בספר הזה בכיכובו של עורך הדין המיושן סאם קוגלי, שהגן על קירק בפרק Court Martial.

 download

 

מקום 16 – Serpents Among the Ruins

מותחן פוליטי-צבאי ביקום טרק זה כבר לא דבר חדש, אבל הטוב מבין ספרים אלו הוא הסיפור הזה של דיוויד ר' ג'ורג', המציג את צוות האנטרפרייז-B, ובייחוד קפטן הארימן ודיימורה סולו, על רקע התקרית ההיסטורית בין הפדרציה לאימפריה הרומולנית הידועה בשם "תקרית טומד" (The Tomed Incident)

 images (3)

 

מקום 15 – Burning Dreams (TOS)

במקביל לטרילוגיית Crucible, נחגגו חגיגות ה-40 לטרק גם באמצעות הספר הזה, החוגג את חייו של כריסטופר פייק ומספר סיפור מרגש, עמוק וסוחף על דמותו של הקפטן שכמעט והיה לאחד מסמלי הפרנצ'ייז.

 download (12)

 

מקום 14 – The Final Reflection (TOS)

ספר וותיק למדי, מאת הסופר ג'ון פורד ז"ל, שמציג את התרבות הקלינגונית באופן ייחודי, שונה ומעניין. כן, זהו ספר שהמידע בו (שוב) נסתר לחלוטין לאורך הסדרות הטלוויזיוניות והסרטים, אבל הוא מציג את התרבות הקלינגונית (ואת הדינמיקה שלה עם הפדרציה ואנושות בפרט) באופן כ"כ עמוק, שונה ו*חייזרי* , שהוא פשוט חובה לכל חובב היסטוריית טרק.

 41Tt25yJDlL.SX316.SY316

 

מקום 13 – The 34th Rule (DS9)

דיוויד ר' ג'ורג' וארמין שימרמן מציגים יחד את הסיפור הפרנגי האולטימטיבי , באמצעות קונפליקט (המתרחש בעונה הרביעית של הסדרה) בין הפרנגים לבאג'ורים על רקע גילוייה של בועה (Orb) חדשה. הספר מציג טוויסטים בתוך טוויסטים, כיאה לפרנגי אמיתי, והתוצאה היא סיפור ספק מצחיק, ספק אפל וכל כולו עסקאות מפוקפקות. תענוג לחובבי ח"ע9 ופרנגים בכל הגילאים.

 51X5NWdRIHL._AC_UL320_SR196,320_

 

מקום 12 – A Stitch in Time (DS9)

הספר הראשון שהתרחש לאחר הסדרה (והפך רטרואקטיבית לחלק מהעונה השמינית), נכתב ע"י אנדרו ג'יי רובינסון, שהביא את החייט הפשוט גארק לחיים הן בסדרה הטלוויזיונית ועכשיו בין דפי הספר הנפלא הזה. הסיפור מסופר באמצעות מכתבים שגארק שולח לחברו הטוב באשיר, ומתאר את חייו וההתמודדויות שלו עם החברה הקרדאסית.

 278040

 

מקום 11 – Hollow Men (DS9)

ספר נוסף המתרחש במהלך אירועי הסדרה ומהווה המשך לפרק הטוב מכולם – In the Pale Moonlight. הסיפור עוסק בסיסקו וגארק הנאלצים להתמודד עם ההשלכות של מעשיהם בעת הפרק / מלחמה והצדדים באישיותם שמעשיהם מדגישים. מוספים לקלחת הזו סיפור מתח וריגול (וגוף פעוט בשם "מדור 31") ומקבלים סיפור מתח נהדר – פוליטי ואישי גם יחד .

star-trek-deep-space-nine-hollow-men-9781416506874_hr

לקריאה נוספת –

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/11/27/%D7%91%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%9C%D7%9C%D7%90-%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%99%D7%9C%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A1%D7%A4%D7%A8-hollow-men-%D7%9E%D7%A1%D7%93%D7%A8%D7%AA-star-trek-deep-space-nine/

 

מקום 10 – The Buried Age (TNG)

כריסטופר ל' בנט מציג בספר הזה גם תעלומה ארכאולוגית חובקת-גלקסיה וגם את הפריקוול האמיתי לסדרת הדור הבא, תוך כדי הצגת דמותו של ז'אן-לוק פיקארד בצורה חדשה ומעניינת, כזו שמחברת בין הקפטן הצעיר של הסטארגייזר למפקד הדיפלומטי בעל שיעור הקומה של האנטרפרייז.

 BuriedAge

 

מקום 9 – Q-Squared (TNG)

יצירת המופת של פיטר דיוויד, סופר טרק הוותיק, מתארת את מאבקם של שתי ישויות עליונות, Q וטריליין (Trelane) מהסדרה המקורית, וכמובן פיקארד וצוות האנטרפרייז נמצא באמצע סיפור שמקיף יקומים, ובו רב הנסתר על הנגלה.

1015463

 

מקום 8 – Prime Directive (TOS)

צמד הסופרים ג'ודית וגרפילד ריבס-סטיבנס מציג את אחד הספרים "הגדולים" המוקדמים, וכזה שמתאר את אווירת, דמויות ותקופת הסדרה המקורית בצורה הטובה ביותר, באמצעות סיפורם של קירק וצוותו אחרי אסון דיפלומטי שגובה מהם מחיר כבד.

 1147988

 

מקום 7 – The Art of the Impossible

פוליטיקה ביקום טרק היא מורכבת ומסועפת, והקרדאסים הם אולי הדוגמא הטובה ביותר לכך. הספר הזה, מאת קית' דהקנדידו, מספר את סיפורה של "תקרית דיפלומטית" בין האיחוד הקרדאסי לאימפריה הקלינגונית, תקרית שנמשכה 18 שנים.

Tlebook3

לקריאה נוספת על ספרי The Lost Era –

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/11/15/%D7%A1%D7%98%D7%90%D7%A8-%D7%98%D7%A8%D7%A7-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%94-%D7%94-24-%D7%9E%D7%A1%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A1%D7%A8%D7%98-%D7%A0%D7%9E%D7%A1%D7%99%D7%A1-%D7%9C/

 

מקום 6 – Spock's World (TOS)

אחד הספרים "הגדולים" הראשונים בטרק, בו דיאן דוויין מציגה עלילה "מודרנית" (בתקופת הסדרה המקורית) של קירק וצוותו החוזרים לוולקן, ערב הצבעה על פרישה מהפדרציה, ובמקביל פורשת את ההיסטוריה העתיקה של הגזע הוולקני. כמובן שכיום (עם התוספות להיסטוריה שהציגה הסדרה אנטרפרייז) הספר לחלוטין לא תואם לקאנון, אבל הוא מרתק ומהווה את פסגת היצירה הטרקית של דוויין לטעמי, אפילו יותר מסדרת Rihannsu הידועה יותר שלה).

SpocksWorld

 

 

מקום 5 – טרילוגיית Millennium (DS9)

הצמד ריבס-סטיבנס מכה שנית עם הטרילוגיה שהגדירה מחדש את הסיפור האפי בטרק. פרדוקסים בזמן ובלל, עתיד אלטרנטיבי, דמויות אורח מכל רחבי יקום טרק – כל אלו מלווים את הטרילוגיה שמלווה את הסדרה ח"ע9 כמעט לכל אורכה ומציגה את "חור התולעת השני" ליד התחנה, אשר יוביל למלחמת יום הדין בתחילת המאה ה 25. קצת טכני (או Techno-Babbley) לעיתים, אבל סוחף, מרתק ואפילו שופך אור חדש על כמה ממאורעות הסדרה .

 

 

 

מקום 4 – Articles of the Federation

שוב קית' דהקנדידו ושוב ספר שמרחיב את ההבנה שלנו על יקום טרק ואולי חשוב מכך, על איזה סוג סיפורים ניתן לספר בטרק. לאחר המאורעות הדרמטיים של סדרת A Time To.. (שכתבתי עליה כאן – https://stbookreviews.wordpress.com/2017/11/16/סטאר-טרק-של-המאה-ה-24-מסתיים-בסרט-נמסיס-ל-2/), יש נשיאה חדשה לפדרציה, והספר, שבהחלט מתאים ל"הבית הלבן" פוגש את טרק, מתאר את השנה הראשונה בממשל החדש (2380) – מהמאורעות שלאחר הסרט "נמסיס" וכמעט עד לטרילוגיית דסטיני (תחילת 2381). חובה למי שהתעניין אי פעם בפוליטיקה ותהליכים מדיניים בפדרציה.

 217649

 

מקום 3 – Federation

הצמד ריבס-סטיבנס ממשיך להראות נוכחות, עם הספר הלא-קאנוני הזה (כולם "לא קאנוניים", אבל פה המידע נסתר לחלוטין ע"י הסרט "המפגש", בדומה לספר Strangers from the Sky..). הספר הוא גם הקרוסאובר הראשון בספרות טרק וגם הסיפור "האמיתי" של זפרם קוקרן (פי כמה יותר טוב מזהשל הסרט "המפגש"), אבל בסופו של יום הוא פשוט חגיגה של טרק "מסורתי" ומציב את הערכים שעומדים בלב הפדרציה.

1120870

 

מקום 2 – סדרת Star Trek Vanguard

הסדרה שמראה איך לעשות Tie-In fiction בצורה הטובה ביותר, כרונולוגית מלווה את הסדרה המקורית לכל אורכה ונותנת טוויסטים נהדרים לתקופה שנחשבה ל"תמימה" (המאה ה-23). הסיבה שהיא לא במקום הראשון היא פשוט כי דיוויד מאק לא כותב את כולה. אמנם הכתיבה של דייטון וורד וקווין דילמור מצוינת (אולי הטובה ביותר שלהם בספרות טרק), אבל הם לחלוטין מהווים כינור שני למאק, שיצר את הסדרה עם העורך מרקו פלמיירי.

לקריאה נוספת –

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/10/09/%D7%A1%D7%93%D7%A8%D7%AA-star-trek-vanguard/

 

 

מקום 1 – טרילוגיית Star Trek Destiny.

..עבור מי שמכיר אותי או עוקב אחר הביקורות בבלוג, לא באמת יכלה להיות אופציה אחרת.

כתבתי כבר בעבר על הטרילוגיה המופלאה הזו, שמהווה עבורי את הסיפור הקרוב ביותר למושלם מבחינת הטרק המודרני, ומראה מה ניתן לעשות כשפורצים את הגבולות מבחינת "מה מותר עוד לעשות".

הטרילוגיה הזו היא בעיניי חגיגה של טרק – גם הקאנוני / מצולם וגם ההמשכיות הספרותית, עם רפרנסים שמוסיפים למי שיזהה אותם אבל לא יפריעו למי שפחות מכיר, ושילוב של התפתחות טבעית של עשור וחצי יחד עם כיוון מפתיע (ובייחוד עם אלמנט נרטיבי כמו הבורג והשפעותיו על הדמויות המוכרות).

לקריאה נוספת –

https://stbookreviews.wordpress.com/2017/10/09/%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%99%D7%AA-star-trek-destiny/ )

 

אז אלו ספרי טרק שלטעמי הם הטובים ביותר שיש לפרנצ'ייז להציע.. האם יהיה פוסט המשך עם הספרים *הגרועים* ביותר? ל- Q פתרונים 🙂

5 מחשבות על “"הטובים לטרק" – ה Top 25 שלי בספרות טרק

  1. פינגבק: רבותיי, ההיסטוריה חוזרת! ביקורת *** עם ספוילרים *** לספר Star Trek Picard: The Last Best Hope | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  2. פינגבק: דייטון וורד והחיים אחרי Vanguard – ביקורת ספר מהסדרה המקורית – Agents of Influence (כולל ספוילרים!) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון ג

  3. פינגבק: קרוסאוברים בספרות טרק (כולל פלשבק לשנת 2016) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  4. פינגבק: האם המשכיות הספרים המודרנית הסתיימה? | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  5. פינגבק: ביקורת ( כולל ספוילרים) לטרילוגיית The Q-Continuum | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s