על בורג, גורל ומנועים – ביקורת הספר Engines of Destiny

ספר טרק עם המילה Destiny? מסע בזמן ומאבק נואש בקולקטיב הבורג הבלתי-מנוצח?

נשמע מוכר, אך על אף הדמיון הראשוני, לא מדובר בטרילוגיה האהובה מסוף שנת 2008, אלא בספר "אבוד" מוקדם הרבה יותר המתמקד באלמנטים אחרים למדי, שלא לומר פחות טוב.. אבל גם "פחות טוב" הוא מושג יחסי, בטח בהקשר לטרילוגיית Destiny, אז נשאלת השאלה כיצד עומד הספר בזכות עצמו? *האם* הוא עומד בזכות עצמו?

star-trek-the-next-generation-engines-of-destiny-9781416506713_hr

נתחיל עם קצת רקע:

מדובר בספר טרק האחרון של סופר המד"ב ג'ין דהוויז (Gene DeWeese), אשר בביליוגרפיה שלו ניתן למצוא 6 (או 7, אבל זה כבר סיפור אחר) ספרי טרק, בעיקר משנות ה 80 וה 90 של המאה הקודמת.

לטעמי, ספריו אינם בין הטובים או המעניינים ביותר בין ספרי טרק, ובמרבית הפעמים הם ספרי טרק לכל היותר "מן המניין". ספר זה טיפה ייחודי בין קודמיו בהיקף הרחב יחסית של העלילה, ולגבי האיכות – עוד נגיע לזה.

ספר זה נחשב כאמור לספר "אבוד", לאחר שתוכנן לצאת לאור בשנת 2001 (נכתב ונקנה ע"י המוציא לאור בסוף שנות ה 90 – כעשור לפני טרילוגיית Destiny, ומכאן שהוא הראשון שעשה שימוש במלה Destiny בהקשר של ספר המערב את הבורג), אך בפועל יצא לאור בתחילת 2005 במאמץ של העורכים מרקו פלמיירי (הידוע בעיקר בעבודתו על "העונה השמינית" של חלל עמוק 9 ועל סדרת המופת Vanguard) וקית' דהקנדידו, שבנוסף להיותו עורך, גם כתב ספרי טרק איכותיים ונחשבים למדי מהספרות המודרנית.

 

*** פה המקום לציין כי ביקורת זו מכילה ספוילרים לעלילה ולאירועים נוספים בפרקים / סרטים רלוונטיים המתקשרים לעלילת הספר ***

 

עלילת הספר וידע מוקדם מומלץ:

הספר מתייחס לתקופות רבות והתרחשויות מגוונות ביקום טרק, ובניגוד לספרים אחרים, גם נסמך לא מעט על היכרות הקורא עם אותן תקופות והמאורעות המרכזיים בהם. זוהי נקודה חלשה מבחינתי, ואסביר מדוע.

באופן אישי, אני סבור שבפרנצ'ייז וותיק ונרחב כמו טרק, ספרות tie-in מתמרנת בין גבולות גזרה מעניינים ומאתגרים. מצד אחד, היא יכולה (ואפילו צריכה, כדי לא "לבזבז זמן" על אקספוזיציה רבה מדי) לקחת בחשבון היכרות בסיסית של הקורא עם הקונספטים המרכזיים (דמויות, גזעים מרכזיים). מצד שני, הסתמכות רבה מדי על "טריוויה" (שלעיתים נעה לכיוון האזוטרי) עלולה לגרום לקורא לאבד את דרכו ובמקום לעניין אותו מספיק כדי להיכנס יותר ויותר לפרנצ'ייז, מרחיקה אותו מהעלילה וכפועל יוצא מהספרות של הפרנצ'ייז ככלל.

היקף העלילה והמאורעות בספר הזה הם רחבים למדי (דבר שאני בד"כ אוהב בספרי טרק), אך כאמור, העלילה נמסכת מדי על היכרות עם סיפורים אחרים מהקולנוע והטלוויזיה.

הספר נפרש בין סף המאה ה 23, בתקופה בה סקוטי מתאבל על "מותו" של קירק (בסרט "דורות") ומאשים את עצמו בכך. מכאן הספר מלווה את סקוטי בדרכו למסע בספינה Jenolan עד למאורעות המתוארים בפרק Relics בדור הבא (כמובן, מנקודת מבטו של סקוטי). כבר מנקודות מוקדמות אלו, הספר נשען רבות על היכרות הקורא הן עם הסרט והן עם הפרק, ומכאן העלילה רק מסתבכת.

 

העלילה קופצת קדימה, וסקוטי מחליט לתקן את מה שאירע ולהציל את מפקדו הנערץ ממוות. לא ארחיב מדי בפרטי העלילה, אבל סקוטי וצוות האנטרפרייז (D) מוצאים עצמם ביקום חלופי, בו הפדרציה לא קיימת ובמקומה ערב-רב של גזעים בברית שבירה המונהגת על ידי לא אחר מאשר סארק הוולקני. הברית הזו נאבקת בפני איום רב-שנים שהולך ומכלה את רביע אלפא – קולקטיב הבורג, אשר מתפרש לכל כיוון מבסיסו בכדור הארץ..

 

נקודות לחיוב ולשלילה:

בלב העלילה נמצא מצד אחד (זה של הדמויות עצמן) המרוץ להחזיר את קו הזמן לקדמותו  ומצד שני (זה של הקורא) הרצון להבין מה בעצם גרם לקו הזמן להשתנות וכיצד. הייתי מצפה שאלמנטים אלו יהיו חלק מאותו היבט בעלילה, אבל החיבור לא נעשה לגמרי עד הסוף, מה שגורם לקורא "להבין יותר" מהדמויות המרכזיות, ובכך להוריד מעט מה"ערך" (או חשיבות) העלילה עבורן.

באופן כללי, יש כמה נקודות בעייתיות לטעמי.

בהיבט "הטכני", הפרוזה לא מאד סוחפת וטיפה מאטה את קצב העלילה. הדיאלוגים, המונולוגים וה"כניסה לראש" הדמויות כתובים בצורה שמכניסה המון רפרנסים לסיפורי טרק אחרים, ובעיניי עוצרת את הזרם הנרטיבי לטובת fan service (שעבורי, לפחות, מיותר).

בנוסף, אפיון הדמויות המרכזיות מרגיש במקביל כמאולץ והדמויות מתנהגות בדרך ש"תשרת את העלילה" ופחות כמו שמצופה לאור ההיכרות איתן או כהתפתחות טבעית של אופיין.. גם צוות האנטרפרייז, גם סקוטי וגם דמויות אחרות (שלא אפרט כדי לא לקלקל) מתנהגות כי "העלילה דורשת שיתקיים מאורע X".

מבחינה נרטיבית / תוכנית, ההתרחשויות "הגדולות" של העלילה לא מגיעות למיצוי של הפוטנציאל שלהן כמעט בשום היבט מבחינתי. הסיפור לא ממש עומד בפני עצמו, אלא מהווה "גשר" בין הסרטים "דורות" ו"המפגש" תוך שהוא ממשיך את אירועי Relics מהזוית של סקוטי. בנוסף, בהיבט קו הזמן החלופי לא קורה יותר מדי. הדינמיקות החדשות וההזדמנויות ללמוד משהו עמוק / חדש על דמויות מוכרות – כל אלו לאא באות מספיק לידי ביטוי, וחבל.

Trek-FC-Picard-and-Crew-Featured

למרות האמור לעיל, יש גם נקודות חיוביות בספר שכן הופכות אותו לכדאי לקריאה. גרעין העלילה והרעיון המרכזי הם טובים בעיניי, או לפחות מספיק כיפיים למעריצי טרק כדי לתת סיכוי אמיתי לספר. גם ברמת הדמויות יש נקודות אור-  במיוחד גיינן, שהספר כן מצליח לשפוך אור עליה ועל "הרגשות" המסתוריים שלה (גם אם החזרתיות של "הרגשות שלי אומרים כך", "הרגשות שלך צודקים.." וכו' יכולה להעיק.. לפחות על הקורא הזה..) ועל מלכת הבורג / הקולקטיב עצמו, שמקבלים העמקה מעניינת שמתחברת יפה להופעה הראשונה של המלכה בסרט "המפגש".

בשורה התחתונה:

6.5/10 מבחינתי – ספר לא עמוק במיוחד שלא היה מזיק לו ליטוש נוסף (בכתיבה או בעריכה), אבל מומלץ למי שרוצה לקרוא הרפתקת מסע בזמן/יקום דיסטופי חלופי, או רוצה קצת פוקוס על סקוטי ו/או גיינן.

מחשבה אחת על “על בורג, גורל ומנועים – ביקורת הספר Engines of Destiny

  1. פינגבק: קרוסאוברים בספרות טרק (כולל פלשבק לשנת 2016) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s