שוטי, שוטי, ספינתי – ביקורת הספר Ship of the Line

בסיום אירועי הסרט "דורות" (2371), נפרדו פיקארד וצוותו, כמו גם מעריצי טרק, מהאנטרפרייז (NCC-1701-D). בסרט הבא, "המפגש" (2373), מוצגת לראשונה על המסך הספינה הבאה בשם "אנטרפרייז" (NCC-1701-E) ומצוין כי היא נמצאת "למעלה משנה בחלל". מכאן משתמע כי הספינה החדשה הושקה בסוף 2371 – תחילת 2372 ומכאן עולות השאלות – מה קרה בתקופה הזו? ומה קרה בין השמדת האנטרפרייז הקודמת להשקתה של האחרונה?

כמובן, שפה (תודו שהופתעתם..) נכנסת לתמונה ספרות טרק עם הספר Ships of the Line, המתאר את "מסעה הראשון של האנטרפרייז E".

Ship_of_the_Line

*** פה המקום לציין כי ביקורת זו מכילה ספוילרים לעלילה ולאירועים נוספים בפרקים / סרטים רלוונטיים המתקשרים לעלילת הספר ***

 

כהרגלנו – נתחיל עם קצת רקע:

הסופרת, דיאן קארי, כתבה עשרות של ספרי טרק, בעיקר בסדרה המקורית – אבל גם הרבה נובליזציות ("תרגום" של סרט/פרק לספר) – בכל סדרות טרק (למעט דיסקברי). בחייה האישיים, היא נשואה לסופר גרג ברודור, שגם מפרי עטו יצאו כמה ספרי טרק לא רעים.

בין ספריה הידועים והנחשבים יותר בטרק אפשר למצוא את הספר (הלא קאנוני והמצוין) Final Frontier, המתאר את השקתה של האנטרפרייז המקורית תחת קפטן רוברט אפריל וצוותו, והמשכו (הפחות מוצלח לטעמי) Best Destiny, המתאר את עלילותיהם של ג'ורג' קירק ובנו הפרוע, ג'ימי.

קארי גם כתבה את צמד ספרי הסדרה המקורית Dreadnaught! ו- Battlestations! (אשר מותגו לאחר מכן כספרי  Fortunes of War), אשר הציגו לראשונה דמות מקורית (כלומר שמקורה לא היה בסדרות/סרטים) שקיבלה פוקוס "על חשבון" הקאסט הקבוע – פה מדובר על דמותה של פייפר, שמהווה עד היום ככל הנראה את הדוגמא הבולטת ביותר בספרות טרק למוטיב ה Mary Sue. בנוסף, קארי היתה שותפה קבועה בקרוסאוברים כמו Day of Honor, Double Helix, Gateways ואף הייתה שותפה ליצירת הקרוסאובר הראשון והמפורסם מכולם (ובין המוצלחים שבהם) – Invasion!.

 

קארי נחשבת בין הסופרים המובילים והנחשבים של הסדרה המקורית מהעידן-שלפני-ההמשכיות-המודרנית, ובכתיבתה אפשר למצוא אהבה של ממש לתקופה זו ולקאסט המקורי – במיוחד קירק וספוק. אהבה נוספת ובולטת של קארי היא ספינות וספנות. חלק נרחב מכתיבתה (לפחות בכל הקשור לטרק) עוסק בספינות עצמן, בהיסטוריה ומסורת ימית כפי שמשתקפות בצי הכוכבים ובמקצוע הימאות עצמו.

לאור כל אלו, הציוות שלה לספר המתמקד בצוות הדור הבא, בתקופה שאחרי הסדרה וסרטם הראשון, יכול להיראות קצת פחות מטבעי, ונשאלת השאלה האם קארי השכילה "לתפוס" את הדמויות והתקופה באותה יכולת כמו עם הסדרה המקורית ותקופת אמצע המאה ה 23.

 

עלילת הספר וידע מוקדם מומלץ:

עלילת הספר מתחילה בשנת 2278, מספר שנים לאחר אירועי הסרט הראשון ולפני הסרט השני "זעמו של חאן", ומתמקדת בצוות הספינה "בוזמן" (Bozeman) תחת פיקודו של מורגן בייטסון. עימות עם אויב קלינגוני וותיק מסתיים בהשמדתה-לכאורה של הספינה וצוותה, אולם כפי שידוע לצופי טרק (ספציפית, הפרק Cause and Effect מהעונה החמישית), הספינה נתקעת בלולאת זמן למשך תשעה עשורים עד לשבירת הלולאה ע"י צוות האנטרפרייז (D).

מאירועי הפרק (מנקודת מבטם של צוות הבוזמן) המתרחשים בשנת 2368, העלילה קופצת קדימה לשנת 2371, כמה חודשים לאחר אירועי הסרט "דורות".

maxresdefault

פיקארד וצוותו נמצאים "בין משימות", מתאוששים מהשמדת ספינתם ומצפים להצבה הבאה שלהם, כאשר הם מגלים שצי הכוכבים עומד להשיק אנטרפרייז חדשה.

ציפייתם לקבל הצבה לספינה החדשה, תחת פיקודו של פיקארד, מתחלפת בתדהמה כאשר פיקארד מודיע להם שצי הכוכבים החליט להציב את הספינה במסע השקתה ("נסיעת המבחן" שלה) תחת פיקודו של בייטסון, אשר נחשב לקצין מוערך במיוחד ואף פיקח על בניית הספינה יחד עם סקוטי, שמגיח להופעת אורח ומוצב כמהנדס הראשי של הספינה.

מרבית הצוות הבכיר מוצב לספינה תחת פיקודו של בייטסון, אך פיקארד מקבל משימה נפרדת, אליה מצטרפים וורף (נמצא "בהשאלה" מח"ע9) וקראשר. משימתם היא להחזיר לפדרציה שבויי מלחמה שמוחזקים בקרדאסיה פריים אצל לא אחר מגול מאדרד, הקצין הקרדאסי שעינה את פיקארד וניסה לשבור את רוחו בפרקי Chain of Command.

בכך הופך הספר לסוג של המשך, גם לפרק Cause and Effect (דרך דמותו של בייטסון), גם לפרקי Chain of Command (דרך העלילה עם מאדרד) וגם לסרט "דורות", תוך שהוא משמש כ"פריקוול" לסרט "המפגש"… ופה מתחילות הבעיות שלי עם הספר – בהיותו יותר Continuity Porn מאשר עלילה מהודקת בפני עצמה, ובהישענותו על לא מעט ידע מוקדם ספציפי שהקורא אמור לבוא איתו, על מנת לקבל את כל התמונה וליהנות "ממלוא החוויה".

 

נחזור לעלילה – קפטן בייטסון בטוח שהאימפריה הקלינגונית נמצאת במסלול התנגשות עם הפדרציה (התקופה היא העונה הרביעית בח"ע9, כך שכבר ראינו את המתחים הגואים ועולים בהיבט זה), ומחליט שמבחן טוב ליכולותיה של האנטרפרייז החדשה יהיה בסוג של "התגרות" בקלינגונים ליד האזור המפורז.

כמובן שצעדים אלו גורמים לחיכוכים בין צוותו של בייטסון לאנשיו של פיקארד, אבל העלילה מסתבכת עוד יותר כשנכנסים לתמונה אויבו הקלינגוני הוותיק של בייטסון (מבוגר בתשעים שנה, כמו גם כל צוותו), אשר כבודו נפגע מעצם "חזרתו לחיים" של בייטסון  (השמדת הבוזמן ב 2278 הייתה ההישג היחיד של חייו הצבאיים) וכעת הוא רוצה להוכיח עצמו הן לבנו המתנכר לו (דרמה משפחתית בגרסה קלינגונית!) ולאימפריה עצמה, על ידי השתלטות על האנטרפרייז ו"הריסת המוניטין שלה".

במקביל, פיקארד המדוכדך וחסר הכיוון, מקבל (בדרכו למשימתו בקרדאסיה פריים) חיזוק בדמות תכניות הולוגרפיות על הרפתקאות נבחרות של קירק והדילמות איתן התמודד. מחוזק ומעודד אחרי התבוננות בקפטן האגדי, פיקארד וצוותו מגיעים לקרדאסיה להתמודדות עם מאדרד.

קווי העלילה מתכנסים לסיום המעמת את פיקארד, בייטסון והקלינגונים ויקבע את גורלה של האנטרפרייז ומפקדה (מותח!..אם נשים בצד את מה שאנחנו כבר יודעים מהסרט "המפגש" ואילך.. 😉 )

 

נמשיך לנקודות לחיוב ולשלילה:

נתחיל הפעם מהנקודות החיוביות –  מעבר לפרוזה, שאצל קארי היא קולחת ומהנה ברוב הפעמים, אני חושב שהספר מציג דינמיקה מעניינת הן בקרב צוות הדור הבא והן בממשק/חיכוך בין צוות הדור הבא לצוות הבוזמן – בדגש על בייטסון מול פיקארד ובייטסון מול רייקר.

גם הצורה בה קארי מציגה את פיקארד שופכת אור מעניין על דמותו בנקודה קשה, בה הוא נמצא בסוג של פוסט-טראומה וחוסר כיוון. הצגת אחד מ*הגיבורים* של טרק באופן הזה הופך אותו לטעמי לדמות עגולה ומעניינת יותר (מזכיר לי גם קצת את האופן והתהליך שעבר באירועי טרילוגיית Destiny).

שתי נקודות אלו מהוות חלקים בהצגת צוות הדור הבא בנקודה ייחודית בהיסטוריה שלהם, סוג של שפל בו הם ללא ספינה "משלהם", ורק עבור הזווית הזו והאופן בו קארי מציגה את הדמויות, מגיעות לספר ולסופרת נקודות זכות.

עם זאת, למרות הנקודות החיוביות והמעניינות בספר, יש לא מעט נקודות שהיו לטעמי בעיתיות.

במקביל להצגה המעניינת של צוות הדור הבא, קארי מציגה את צוות הסדרה המקורית באופן החביב עליה – כקצינים מושלמים ומורכבים-כדי-להראות-שהם-אנושיים-ובכך-להעצים-את-שלמותם.. ודווקא בספר הזה גישה זו מרגישה לי ממש מנותקת מהעלילה. בספר שמתמקד בפיקארד וצוותו, יותר מדי זמן מוקדש לקירק, צוותו, ספינתו וכו'. פרקים שלמים, המוקדשים לפיקארד כשהוא "לומד" מקירק במסגרת התוכנות ההולוגרפיות ו"מוצא את עצמו מחדש" כקפטן, הרגישו לי כמו תירוץ להכניס את קירק והאינטרפרטציה של קארי לעלילות המפורסמות שלו, על חשבון "זמן מסך" לעלילות המרכזיות.

דווקא אנשי הצוות מהמאה ה 23 שכן משחקים תפקיד בעלילה, מוצגים כשבלוניים מעט ולא מספיק מורכבים – בעצם מהווים המשך לתכונות האופי של בייטסון עצמו, המוצג כקצין קרבי, סרקסטי ומחוספס. דמותו של בייטסון מהווה ניגוד מעניין לפיקארד (וגם כמראה לתקופתו), אבל כאשר כל הצוות הוא כזה, הולכת לאיבוד הזדמנות להעמיק קצת על הדמויות האינדיבידואליות.

כתבתי בתחילת הביקורת על האהבה של קארי לספנות וימאות, ובד"כ זה מוסיף נופך מעניין לספרים שלה. עם זאת, כאשר דמויות מהמאה ה 23 מתחילות לדון בטריוויית ספנות, עד רמה של נושאים לינגוויסטיים (ביטויי סלנג שהגיעו מהתחום), זה מספיק בולט כדי להיות צורם ולעצור את הרצף העלילתי.

לבסוף, מבחינת העלילה עצמה, אני חושב שניתן היה ללטש ולהדק אותה עוד טיפה.

השימוש בבייטסון הוא מעניין למדי, אבל האופן בו הוא נבנה כקפטן *שבנה/תכנן* את האנטרפרייז החדשה, משתמש רבות בהשפעה "הפוליטית" שלו מול צי הכוכבים והתנהגותו במהלך "נסיעת המבחן" של הספינה מרגישים לי טיפה מופרכים.. מדובר בקפטן שהיה "מחוץ למשחק" במשך 90 שנים וכעת אמור לתכנן ולפקד על ספינת הדגל החדשה של הצי – אלמנט כל כך מופרך שאפילו הדמויות עצמן מציינות זאת בטקסט.

מעבר לכך, גם עלילת המשנה (פיקארד "סוגר חשבון" עם מאדרד), לא ממש מרגישה לי כשייכת לנרטיב המרכזי, ונדמה שהיא שם רק כדי להביא את פיקארד "בזמן הנכון" לעימות מול האנטרפרייז מעל שמי קארדסיה פריים.

בשורה התחתונה:

6.5/10 מבחינתי – ספר נחמד, עם נגיעות מעניינות בדמויות מוכרות, אבל כזה שבו החורים / פערים הדורשים עוד ליטוש, עדיין יותר מדי בולטים לטעמי. מומלץ בעיקר למי שמחפש עלילה עם אקשן (בחלל ועל הקרקע) או אוהב מאד את הקרוסאוברים "הבין דוריים".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s