פניה מועדות לכוכבים – ביקורת הספר Star Trek Discovery: The Way to the Stars וסקירה על ספרות דיסקברי עד כה

רגע לפני עליית העונה השנייה של הסדרה ב CBS All Access, יצא לאור הספר הרביעי בליין הספרים של הסדרה (אולי הליין המודרני הראשון ב"עידן החדש" של ספרות טרק). לפני שניכנס לעלילת הספר ולביקורת עליו, אנצל את ההזדמנות לרכז את הביקורות הקצרות (או עיקריהן לכל הפחות) על הספרים הקודמים בסדרה, שנכתבו בקבוצת הפייסבוק הישראלית "מסע בין כוכבים" בעיקר על ידי צפריר גרוסמן, חבר, איש מקצוע מהתחום וכותב אורח בבלוג הזה ממש, ומעט על ידי.

אתחיל ואומר שלמרות הציפיות הגבוהות שהיו לי, הספרים הקודמים בסדרה לא ממש קבעו רף חדש לספרות טרק, למרות הסופרים הוותיקים (ויש שיאמרו, "הקבועים") שנבחרו לכתוב אותם ולמרות שילובה של סופרת טרק וותיקה, קירסטן באייר, בין כותבי הסדרה.

היכן שציפיתי לשיתוף פעולה הדוק (יותר) בין הסדרה הטלוויזיונית לספרות שמלווה אותה, כבר היום, לאחר פרק אחד בלבד בעונה השנייה, ניתן לומר שעלילת ספר אחד (הראשון, Desperate Hours) כבר בוודאות מתנגשת עם עלילת הסדרה – זו כמובן התפתחות טבעית, שקרתה לכל סדרות טרק לאורך השנים, אבל כנראה שציפיתי למשהו קצת אחר מהעידן החדש של הטלויזיה, עידן בו ז'אנרים של מד"ב, פנטזיה וסופר-גיבורים (שלא לומרף סדרות מבוססות-קומיקס) פורחים, ובו הפרישה למדיומים שונים במקביל היא מקובלת וטבעית.

נחזור לספרי דיסקברי, ונתחיל עם הספר הראשון שכבר הזכרתי – Desperate Hours מאת האחד והיחיד-  דיוויד מאק, והביקורת מאת חברי, צפריר גרוסמן, אותה ניתן לקרוא במלואה כאן

81+czzvgwul

הפיילוט האמיתי של דיסקברי – Desperate Hours.

למי שלא יודע (בוודאי מעטים מכם), בזמן שהסדרה דיסקברי יצאה לטלוויזיה, יצא גם ספר של דיוויד מאק, אחד מהסופרים הטובים ביותר בעולם של ST. דבר מעניין מאוד הוא שהספר הזה הוא אולי הראשון שנחשב קאנוני, כלומר שמה שכתוב בו, מחייב גם את הסדרה. מעבר לכך, מתברר שדיוויד מאק המציא גם כמה מהדמויות שמופיעות בפרקים הראשונים של דיסקברי והשחקנים שמשחקים אותם, קיבלו את הספר לקריאה לפני הצילומים כדי שיבינו את הדמויות שלהם ואת העלילה יותר. באמת משהו ייחודי לגמרי. שיתוף הפעולה הזה לא צריך להפתיע, כי אחת הכותבות של הסדרה היא קירסטין באייר, מי שכותבת את הסדרה של וויאג'ר ויש בינה ובין דיוויד מאק שיתוף פעולה הדוק.

לא אספלייר לכם על הספר, אבל אוכל להגיד שהוא קריאת חובה למי שרוצה לראות את דיסקברי, לפחות, הוא יעזור לכם להבין הרבה יותר דברים שקורא מן השורה לא יבין. הספר מתחיל בשנת 2246, 10 שנים לפני הפרק הראשון של דיסקברי. לאחר שהקצין הראשון של השנז'ו מקבל קידום לקפטן, נוצר חלל בהיררכיית הקצינים של הספינה וקפטן פיליפה ג'ורז'ו צריכה להחליט את מי למנות לקצין הראשון, מייקל ברנהם או סארו, ששניהם אויבים מרים מאוד על הסיפון. בדיוק באותו הזמן, ספינת חלל ענקית מתחילה לפגוע קשות בקולוניה שמבקשת את עזרתה של הפדרציה. שנז'ו מגיעה למקום ומגלה קונספירציה עמוקה ומתחבטת עם שאלות מוסריות רבות. כדי לעזור לשנז'ו בפתרון הבעיות, מצטרפת ספינת החלל אנטרפרייז בפיקודו של כריסטופר פייק, ויחדיו, ברנהם וספוק יצטרכו למצוא את הפתרון למשבר הנוכחי.

תמיד היה ידוע שבפרק הפיילוט שחקן מהסדרה הקודמת מופיע בפרק הראשון. בדור הבא זה היה מקוי, בחע9 זה היה פיקארד, בוויאג'ר זה היה קווארק (כנראה בגלל זה היא נראתה כך), באנטרפרייז, בגלל שהיה קשה להביא משהו, הביאו את זפראם קוקריין להופעה קצרה. בדיסקברי זה לא היה, ואולי זה יצר תחושת ניתוק. בספר הזה, אנחנו מקבלים ליווי מהצוות המקורי לגמרי (מהפיילוט הדחוי), שמדגים את ההבדל בין הגישות בספינות החלל. בעוד שהאווירה על האנטרפרייז רגועה לחלוטין, על השנז'ו יש המון בלגן ויריבות בין קצינים. העלילה מקדמת קונפליקטים טובים של ST כמו עצמאות, מפגש ראשוני וקבלת העצמי. הספר מרחיב על הדמויות של השנז'ו ונותן להן עומק רב, ולגמרי מומלץ למי שרוצה להרחיב לעצמו את העולם של דיסקברי.

 

הביקורת הקצרה שלי על הספר הייתה קצת פחות חיובית, וניתן לקרוא אותה כאן

ראשית, ברוח הימים האחרונים, הספר Desperate Hours, הראשון בסדרת דיסקברי
דיוויד מאק, אחד הסופרים האהובים עליי בשנים האחרונות מבין סופרי טרק, מביא פריקוול לסדרה החדשה, שאמור להיות "חצי רשמי". הספר נכתב לבקשת יוצרי וכותבי הסדרה וככל הנראה (למרות שזה עוד יכול להשתנות בשנים הבאות) אמור להיחשב בקאנון הפנימי של הסדרה

כך או כך, מדובר בסיפור שבאופן טבעי מתרכז בדמותה של מייקל ברנהאם, ומחבר אותה (את מייקל, את העלילה, והלכה למעשה את הסדרה כולה) ליקום הרחב של טרק. לא ארחיב יותר, רק אציין שמי שיזכור מתי מתרחשת הסדרה, והספר שמתרחש שנה קודם לכן, יכול לנחש אילו הופעות אורח ואילו אלמנטים מיקום טרק ישחקו פה תפקיד.

העלילה עצמה חביבה, אבל לא יכול לומר שיותר מדי תפסה אותי. אולי זה מכיוון שדיסקברי עצמה מאד טריה וה.."חיבור" עוד לא שם. 7/10.

זה המקום לציין, שלמרות מה שנרמז לפני צאת הספר ומה שנכתב בביקורות שלנו, לא נראה שהספר הובא בחשבון בכתיבת עלילת העונה השנייה של הסדרה, וממה שנראה כרגע, המפגש של צוות השנז'ו שתואר בספר, עם קפטן פייק (דמות מרכזית בעונה..) ועם ספוק (גם כנראה קשור לא מעט לארק המרכזי), הוחלף במפגש שלהם עם צוות הדיסקברי.

 

נמשיך לספר השני (ומראש אציין שהוא בעיניי הפחות מוצלח מבין השלושה הראשונים) – Drastic Measures מאת דייטון וורד, ופה אני שוב שמח להביא את עיקרי הביקורת של צפריר גרוסמן (אותה ניתן לקרוא במלואה כאן)-

91mclps2sbl

הספר עליו אכתוב הוא Drastic Measures, הספר השני בסדרה הפתוחה על הדמויות המופיעות בסדרת הטלוויזיה דיסקברי. מכיוון שהסדרה עצמה משודרת ויש לה עונה שנייה, אז הספרים עצמם יכולים לתאר רק מאורעות המתרחשים במהלך העונה הראשונה או לטפל בנושאים שקדמו לסדרה עצמה. הספר הנוכחי מטפל בנושא שיהיה מוכר מאוד לחובבי הסדרה המקורית והוא הטבח בטרסוס 4, שהתרחש בשנת 2246, שנדון בהרחבה בפרק "conscience of the king" בעונה הראשונה של מס"ב.

טרסוס 4 היא מושבה של הפדרציה, אשר עשתה כל מה שאפשר על מנת לנתק את עצמה מהפדרציה, על מנת למצוא את דרכה בעולם ללא התערבות חיצונית. אך כאשר אסון טבע התרחש במושבה סמוכה, תושבי טרסוס 4 (שמנו עד כה 2000 איש), נאלצו לקבל 6000 מתיישבים חדשים אל הקולוניה שלהם. זאת ועוד, ההתיישבות החדשה הביאה אתם מוצרי מזון אורגניים מהמושבה המקורית, אשר גרמו לכך שגידולים פטריתיים (לא מהסוג הטוב) התפשטו בכל המושבה, השמידו את כל מאגרי המזון והמושבה עמדה בפני הרעבה כוללת עד שיגיע מזון מהפדרציה.

כתוצאה מהשלטון החלש, עלה לשלטון אדם בשם קודוס, אשר היה תומך בברירה הטבעית והחליט כי יש לחסל מחצית מהאוכלוסייה של המושבה כדי שהשאר (והחזקים והמועילים יותר) יוכלו לשרוד עד אשר יגיעו מאמצי השיקום. קודוס מבצע את אחד ממעשי הטבח הגדולים ביותר בפדרציה. מעשה הטבח הזה ישנה את חייו של אחד ג'יימס קירק, אשר היה עד לטבח וגם גרם למותה של הושי סאטו, שהייתה תושבת המושבה… בספר, אנחנו מקבלים דיווח מהשטח על אותו הטבח, אבל לא יותר מזה. כלומר, ומצטער פה על הספויילר, הספר מתחיל עם הטבח ומסתיים לאחר סוף ההשלכות שלו. כלומר, אין כאן משהו מיוחד, אלא תיאור של תקרית שמופיעה בכמה שורות בפרק של מס"ב המקורי. מה שכן, אני זוכים לקבל את נקודת מבטם של קומנדר ג'יורג'יו וקומנדר לורקה, אשר כל אחד מהם נתקל בטבח בדרכו שלו ועל ההשלכות שלו המשפיעות על מהלך חייהם.

אני אישית מעולם לא אהבתי את דייטון וורד, והספרים שלו תמיד מרגישים לי… קטנים. לא כמו האפוסים הגדולים של דיוויד מאק או הסופרים האחרים, אלא סיפורים קטנים עם רעיונות קטנים שלא מצליחים להקיף את כל הפוטנציאל. כמו כן, יש התייחסות כמעט מולבשת מלאכותית של קירק הצעיר, והיה חסר לי לראות עוד התייחסויות גם לריילי הצעיר או להושי סאטו, שמשום מה נעדרו מהספר.. אני חושב שאפשר לוותר על הספר הזה. בעוד שהראשון עוד היה קריא ומעניין והראה קצת מעבר לעולם, פה אין כמעט מה להוסיף. רקע חיוור על מאורע וביטול פוטנציאל של ספר אדיר.

 

נסיים את הסקירה ההיסטורית עם מיני-ביקורת שכתבתי על הספר השלישי, Fear Itself מאת ג'יימס סוואלו. את הפוסט המלא ניתן לקרוא כאן

star-trek-discovery-fear-itself-9781501166594_hr

בדומה לשני הספרים הקודמים, גם ספר זה מתרחש לפני אירועי הסדרה, והפעם – 4 שנים קודם לכן. בחירה זו של מיקום כרונולוגי היא הכרחית בסדרה שבה הארק הנרטיבי הוא מהודק כ"כ (בניגוד לסדרות הקודמות בה "היה מקום בין פרק לפרק" למקם ספרים) ובמקביל מאפשרת לתת רקע ועומק לדמויות המוכרות. בחירה זו לטעמי עובדת פה בצורה מוצלחת.

הפעם, העלילה מתמקדת בסארו, כשהיה קצין מדעים על סיפון השנז'ו, ושופכת אור נחמד על אופיו ועל החיכוכים שלו עם קצינים אחרים בצוות, ובמיוחד כמובן מייקל ברנהאם. המנוע של העלילה הוא קונפליקט בין שני גזעים, שמבליט דילמה מודרנית בדמות סוגיית הפליטים והחשד כלפיהם מצד האוכלוסיה בה נטמעים. הקונפליקט הזה מתעצם עם הנוכחות של גזע הת'וליאנים העוין ובאמצע כמובן נמצאים סארו וחבריו לצוות.

לדעתי הספר היה מוצלח יותר מקודמו, Drastic Measures של דייטון וורד, ופחות או יותר באותה רמה טובה כמו הספר הראשון בסדרה, Desperate Hours של דיוויד מאק. ספרים אלו ככלל תואמים למדי את דעתי על עבודת הטרק של הסופרים מאחוריהם – כלומר, מאק (עד כה) תמיד מהנה, סוואלו הוא קול יחסית חדש בעולם טרק שאני אוהב יותר ויותר, ודייטון וורד.. נאמר שמרבית עבודתו בספרות טרק בשנים האחרונות לא הלהיבה אותי במיוחד.. 7.5/10

 

בסופו של דבר, שלושת הספרים הראשונים בסדרה הם די אופייניים לספרות Tie-In בכלל וספרות טרק בפרט, כאשר החומר אליו מתייחסים ואליו מתקשרים עדיין "באוויר" – כלומר, אין יכולת אמיתית לפתח את הדמויות או לקדם עלילות רחבות באופן משמעותי, כיוון שנשענים על נרטיב בהתהוות.

כדאי לזכור שכל ספר כזה של Tie-In fiction (כולל כאלו שמגיעים אחרי סיום סדרה) נמצא "בסכנה"  להפוך ל"לא רשמי" או "לא קאנוני" אם תגיע סתירה עלילתית או היסטורית בסרט או סדרה הבאים. כך קרה לספרות טרק מאז ומתמיד וכך גם קורה בימינו אנו, במיוחד עם התקרבותה של הסדרה החדשה, בכיכובו של פטריק סטיוארט, שצפויה לשכתב את ההיסטוריה הרשמית שלאחר הסרט "נמסיס", ותוך כדי כך לסתור את שני העשורים האחרונים של ספרות טרק.

כעת, נגיע לסיבה שלשמה התכנסנו – הספר האחרון, הרביעי במספר, של דיסקברי – The Way to the Stars, המספר את "הסיפור המקדים" של סילביה טילי.

גם הפעם, הוטלה מלאכת הכתיבה על אחת מקבוצת "הכותבים הקבועים" של טרק – אונה מק'קורמק (Una McCormack), אשר עסקה בעיקר בתרבות הקרדאסית (פה מומלץ במיוחד הספר The Never-Ending Sacrifice מליין הספרים של חלל עמוק 9) ובעלילות המשלבות אלמנטים של ריגול והצד ה..מיליטריסטי של הפוליטיקה (במיוחד מומלץ הספר Hollow Men, ההמשך לפרק המופתי In the Pale Moonlight, שכתבתי עליו כאן).

הפעם מק'קורמק מציגה ספר שניתן לראותו כספר טרק הראשון לקוראים צעירים (המונח באנגלית הוא בדרך כלל  Young Adults) בעת המודרנית.

ספרים לקוראי טרק צעירים היו פופולריים במיוחד בשנות ה 90 של המאה הקודמת, ובדרך יצאו לאור בפורמט גדול מעט מהפורמט הרגיל של הספרים, בליינים ייעודיים תחת הסדרות השונות. במיוחד אציין כאן את טרילוגיית הספרים של פיטר דיוויד, העוסקת בצוער וורף. ספרים אלו הציגו לראשונה דמויות שדיוויד ישתמש בהם זמן קצר לאחר מכן כבסיס לסדרה New Frontier (עליה כתבתי כאן).

בעידן המודרני, ספרות מד"ב ופנטזיה לקוראים צעירים פורחת (לפחות יחסית לענף הספרות בכלל), וככל הנראה הקישור לסרטים וסדרות לא מזיק.. והנה, גם ספרות טרק נכנסת לתחום, לפחות בספר הזה – שיוצא כחלק מהליין הרגיל של ספרות דיסקברי.

wttscover

בסיפור שלפנינו, סילביה טילי חוגגת את יום הולדתה השש-עשרה ומתמודדת עם דינמיקה משפחתית מורכבת – בעיקר יחסיה עם אמה הדיפלומטית ועם אביה קצין צי הכוכבים המשרת בספינת מחקר ונוכח-נעדר מחייה. על רקע התבגרותה וחיפוש דרכה בעולם, נאלצת טילי לעמוד בציפיותיה של אמה ולעבור הכשרה אקדמית לדיפלומטים-לעתיד באקדמיה יוקרתית אך חונקת למדי, הכוללת התמודדות עם קולגות לספסל הלימודים.

מפה העלילה מקבלת תפנית מבחינת בחירותיה של טילי לגבי המשך דרכה. לא אכנס לספוילרים ספציפיים, אבל העלילה מזמנת לטילי אינטראקציות עם דמויות מגוונות ושונות ממה שהייתה רגילה לו, עד לשיא העלילתי-דרמטי-רגשי בו טילי מתמודדת עם הוריה ומגיעה לנקודה ממנה תיכנס לסדרה ולצוות הדיסקברי. כדאי לציין, שהעלילה היא למעשה פלשבק וסיפור שמספרת טילי לחברתה מייקל ברנהאם על סיפון הדיסקברי

אם עד כאן, העלילה לא נשמעת כעלילת טרק טיפוסית, זה בהחלט נכון. ההתמקדות בעולמה הפנימי של טילי וביחסים הבין-אישיים שלה עם סובביה היא לב העלילה, ושוני זה מהנורמה של ספרי טרק היא בעת ובעונה אחת יתרון וחסרון.

ברמה הטכנית, הכתיבה של מק'קורמק לוקחת את הקורא די בקלות לעולמן הפנימי של הדמויות (בעיקר של טילי, אך לא רק) ומצליחה להעביר את הסערות הרגשיות שעוברות הדמויות המרכזיות בצורה טובה. בסופו של יום, ברמה העלילתית-תמטית, מדובר בסיפור התבגרות של נערה לאישה צעירה, שלא כל קורא טרקי יצליח (או ירצה) להתחבר אליו. מי שמחפש תעלומות מדעיות, פוליטיקה או אקשן ומתח בין-כוכביים, לא ימצא זאת פה. אבל, מי שכן ירצה להתחבר ויצליח או מי שלא נרתע מראש מספרות לקוראים צעירים, יקבל סיפור "קטן" בהיקפו הנרטיבי אך עם תמה אוניברסלית (יחסי הורים-ילדים, התמודדות עם תא משפחתי מורכב, התבגרות וחיפוש הכיוון לחיים הבוגרים, וכו').

בעיניי מגיע למק'קורמק ולעורכי הסדרה נקודות זכות על הנכונות לסטות מהנורמה ובבת אחת להנגיש את ספרות טרק לקהל חדש (בדומה, אגב, לנסיון להביא קהל טרקי חדש באמצעות הסדרה דיססקברי עצמה..) ולנסות לספר סיפור ביקום טרק, בלי הרבה הקשרים *עלילתיים או היסטוריים* .

אני לא יכול ומר שזהו אחד הספרים האהובים עליי בטרק (8/10 מבחינתי), אבל הוא בהחלט בולט בין ספרי דיסקברי שיצאו עד כה. לא פחות ממה שזה אומר על הספר עצמו, זה גם מקרין במידה מסוימת על הרמה הלא מאד גבוהה של ספרי דיסקברי עד לנקודה זו. עם זאת, למרות ההתחלה הפחות-מאידיאלית של ספרות דיסקברי עד כה, העתיד נראה מבטיח.

הסופר ג'ון ג'קסון מילר הודיע על הספר הבא בליין הסדרה, The Enterprise War, שיספר על עלילות קפטן פייק וצוותו לאורך ובמקביל לאירועי העונה הראשונה והמלחמה בקלינגונים. מילר כבר עדכן שלצורך כתיבת הספר הוא קיבל גישה לחומרי העונה השנייה וכי הספר יהיה תואם לחלוטין לכל מה שהוצג בעונותיה של דיסקברי. נשים בצד את ההתרגשות הטבעית שלי לספר הזה, עקב הפתיחה הנפלאה של העונה השנייה וגם לאור חיבתי לקפטן פייק, עלילותיו והתקופה שלפני-הסדרה המקורית – שמענו כבר אמירות דומות גם מדיוויד מאק, לפני יציאת הספר הראשון לאור ואלו היו "נכונות לזמן כתיבתן" בלבד.

מצד שני, כחובב טרק (ובעיקר ספרות טרק) שלא שם דגש רב מדי על ההיצמדות לקאנון המצולם (..כי מי קבע שהמציאות הבדיונית בטלוויזיה יותר "אמיתית" מהמציאות הבדיונית בספר?..) ושחלק מספרי טרק האהובים עליו הם במוצהר כאלו שהאירועים בהם נסתרו ע"י הקאנון הטלוויזיוני (Federation, Spock's World, שלא לומר הדה-קאנוניזציה המוחלטת שצפויה לסחוף את המשכיות הספרים המודרנית..), אני פשוט מקווה לסיפור טרק סוחף, מהנה, מבדר ומעורר מחשבה.

3 מחשבות על “פניה מועדות לכוכבים – ביקורת הספר Star Trek Discovery: The Way to the Stars וסקירה על ספרות דיסקברי עד כה

  1. פינגבק: ביקורת לספר – Star Trek Discovery – The Enterprise War מאת ג'ון ג'קסון מילר | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

  2. פינגבק: דייטון וורד והחיים אחרי Vanguard – ביקורת ספר מהסדרה המקורית – Agents of Influence (כולל ספוילרים!) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון ג

  3. פינגבק: סופו של מסע | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s