ביקורת קומיקס-  Star Trek The Next Generation: The Hive

ביקורת הזו טיפה שונה מביקורות הספרות הרגילות.

ראשית, היא ביקורת ראשונה של *קומיקס* טרק. אני בהחלט מאמין שקומיקס הוא מדיום שלכל הפחות משלב בתוכו ספרות, או לפחות שהתכנים בו מקבילים לכל מדיום אחר ספרותי, כך שלטעמי סקירת ספרות יכולה לכלול (והחל מביקורת זו תכלול מפעם לפעם) גם תכנים שמפורסמים כקומיקס.

שנית, זו ביקורת שבניגוד לסקירות ספרים, תכלול ספוילרים מהותיים לעלילה. אשתדל להתחיל מחלקים עם כמה שפחות ספוילרים, על מנת לאפשר קריאה חלקה למי שרוצה לקרוא את הביקורת אבל מתכנן לקרוא את הקומיקס בעצמו.
אז נתחיל? 😊


המיני סדרה הזו, משנת 2012 בהוצאת IDW,  מתארת את "סיפור הבורג האחרון" או "האולטימטיבי", פרי עטו של כותב הטרק הוותיק בראנון בראגה (Brannon Braga) – כך לפחות הוא טען בראיונות (שהסיפור הוא סיום "סאגת הבורג" כפי שהתרוצצה במוחו) – ואת מאבקו של פיקארד, בעזרת בני בריתו הנאמנים, במלכת הבורג, כשנה פלוס אחרי הסרט נמסיס (אזור 2381).

אם זה נשמע מוכר, אולי זכור לכם סיפור בורג "אחרון" או "אולטימטיבי" שיצא בליין הספרים מספר שנים קודם לכן..  ואכן ההשוואה המתבקשת הזו לא עזבה אותי תוך כדי הקריאה. למרבה הצער, ההשוואה הזו לא עשתה חסד עם הקומיקס (אין שום בעיה שיגיע סיפור אולטימטיבי חדש, אך במקרה זה.. זה פחות קרה – לפחות לדעתי), ובהמשך אגע גם בפרטי העלילה עצמה וגם בקצרה בהשוואה לטרילוגיה המדוברת.

 

באופן טבעי, הסיפור שמציג בראגה (לפחות בתסריט קיבל עזרה משני כותבים – יוצרי הסדרה הנהדרת "12 קופים", וכמובן אין קומיקס בלי אמנות..) מאד מאפיין את האופן שבו הוא הציג את הבורג בסיפורים הרבים שכתב (או היה שותף לכתיבתם) ואין ספק שבראגה (מעבר לקרדיט הרב שמגיע לו על הסיפורים הרבים והמגוונים בטרק) הוא אחד מהיוצרים שביססו את האפיון המודרני של הבורג.

נסטה רגע מהסקירה ונתמקד רגע בבורג.

היכן שהבורג התחילו שסוג של "כוח טבע" לא ניתן לעצירה, כזה שלא ניתן להגיע איתו להבנה או לדו-קיום, הדבר יצר כמה בעיות מהותיות עבור טרק –  מעבר להצגה של כוח שבאמת מגמד כל איום שהוצג לפניו ו*אין* לפדרציה או לצי הכוכבים דרך אמיתית להתמודד איתו (נזכיר שהקרב המיתולוגי בוולף 359 היה נגד *קוביה אחת*), לא ניתן היה להגיע ל"פתרון טרקי" (לפחות בראיה של רודנברי וממשיכיו) מול הגזע הזה. הם לא רצו לחיות את חייהם, הם לא היו בלתי מובנים, הם רצו להגיע אליך הביתה, לשלול ממך את כל מה שעושה אותך ייחודי, ובמלים האלמותיות – "התנגדות הינה חסרת תועלת". שום דבר בטרק לא היה כזה – לא לפני ולא מאז.

יותר מזה? הם היוו *ה*טראומה עבור פיקארד באופן אישי ובכך הפכו בן רגע גם לאויב חסר הפנים המאיים על עצם *הקיום* של הפדרציה וגם לנמסיס האישי של פיקארד.

אז, עבור הכותבים, אז לאן ניתן היה להמשיך משם?

התשובה היתה (והיא מאד הגיונית) – "האנשת" הבורג באמצעות מתן "פנים" לאויב חסר-הפנים.

מהבורג היו (Hugh), דרך לור (Lore) בפרק הכפול Descent וכלה במלכת הבורג בסרט "המפגש" (First Contact), הכותבים נתנו לגיבורינו – במיוחד לפיקארד (ולקהל) – אפשרות להתמודד עם האיום-שלא-ניתן-להתמודד-עמו והשיגו בכך סוג של קתרזיס (בסרט "המפגש" הוא בא לידי ביטוי באופן המובהק ביותר וכחלק מהותי מהעלילה).

עם זאת, לפחות לטעמי (והרגשתי כך פחות או יותר מאז שנות ה 90), משהו אבד.

הבורג היו ייחודיים בטרק, ושיקפו לנו צדדים במציאות ובהלך הרוח האנושי (כמו שטרק יודע לעשות בצורה מצוינת) – הפחד מהמכניות הלא-אנושית, מאיבוד האינדיבידואל, אפילו הצורך להתמודד מנטלית ורגשית עם הידיעה שיש פה כוח שלא ניתן לעצור אותו, בדיוק כמו אסון טבע..

מפה, הפכו הבורג הלכה למעשה הפכו ל"עוד גזע". חזק יותר, מאיים יותר, עדיין *איום קיומי*, אבל פחות.. מפחיד, פחות מאיים בעצם חוסר-האנושיות שלו. מפה והלאה היה "עם מי לדבר", והטרק, כמנהגו נהג.

בעוד שהארק הנרטיבי של פיקארד הגיע לסיומו ב"המפגש", הבורג המשיכו לסדרה וויאג'ר ושם כבר הפכו ל Villain of the week.. כן, הם מאיימים, אבל בסופו של יום וויאג'ר "עשתה להם בית ספר" פעם אחר פעם, ויכולות האדפטציה של הבורג לא עמדו להם בפני הנחישות של ג'יינוויי וצוותה.. ובמרבית הסיפורים הללו, היה מעורב בראגה.

אם נחזור לסיפור הקומיקס בו אנו עוסקים – האפיון הזה של הבורג הוא מה שמניע את העלילה ולטעמי בעוד שהסיפור הוא *סיפור אקשן* לא רע, כסיפור שתורם לטרק במהותו, שמספר לנו משהו על עצמנו, שמקדם את הדמויות ואת היקום הבדיוני הרחב יותר ברבדים עמוקים, הוא לא מחזיק מים.

מבחינתי הציון הוא 6.5/10 – מומלץ למי שאהב את סיפורי הבורג של וויאג'ר, למי שאוהב את הטרק שלו בעיקר מרוכז בקרבות ויריות (לגיטימי, כמובן.. כולנו אוהבים קרב יריות פייזר טוב פה  ושם 😊 ) ולמי שרוצה לחוות עוד אינטרפרטציה ל"סיום" של הבורג (אני באופן אישי, מאד נהנה לראות גרסאות שונות ומגוונות לסיפורי טרק, לכיוון שאליו הולכות הדמויות וכו'.. ולעזאזל עם הקאנון 😉 ).

 

ומפה נתחיל עם הספוילרים.. אציין בגילוי לב, שיהיו הרבה מאד ספוילרים ולא מעט גילויי ציניות והרמות גבה..
.
.
.
.
.
.

RedAlert

.
.
.
.
.


העלילה מתחילה במאה ה 29, בו "מלך הבורג", לוקוטוס, יושב והוגה על החיים, על הקולקטיב ועל השלמות אותם מחפשים הבורג. הוא מחליט שהבורג "איבדו את דרכם" לאחר שהפדרציה נפלה כבר לפני 100 שנה והבורג השתלטו על הגלקסיה (.. כנראה שמשעמם לו..), והוא מחליט לעשות משהו בנידון.

01-04

ה"משהו" הזה הוא להפיל את מלכת הבורג.

כבר בנקודה הזו לא מאד ברורה לי הקפיצה הלוגית מ"הבורג איבדו את דרכם בחיפוש אחר שלמות" ל"אני חייב להרוג את מלכת הבורג כי.. ככה", אבל צריך להתניע את העלילה.

500 שנה קודם לכן, פיקארד מבלה חופשה עם ידידתו הקרובה וואש (Vash). תוך כדי שהם מתכרבלים מעורטלים בשק"ש, וואש מציינת כי מערכת היחסים הלא-מחייבת עם פיקארד היא כנראה בדיוק מה שמתאים לו, ופיקארד מתחיל לשמוע את הבורג במוחו. ההכנסה של וואש לעלילה מרגישה לי קצת מיותרת, אבל כנראה צריך להסביר לקוראים שפיקארד הוא גם "גבר גבר" במיטה, אך מרוחק רגשית. ניחא.

01-09

פיקארד והאנטרפרייז מגיעים לכדור הארץ למפקדת (?) צי הכוכבים, ופיקארד מצטרף לישיבת חירום של אדמירלים וקפטנים מרחבי הצי (כן, גם רייקר פה). כמובן ש*פתאום!* מופיעות המוני קוביות וספינות בורג סביב כדור הארץ, ומלכת הבורג שולחת שדר בו היא מציינת שהבורג נתקלו בגזע חדש ועוצמתי מיקום אחר – גזע ששולט על "ממלכה של כאוס", והביולוגיה שלהם כה שונה שהבורג לא הצליחו להטמיע אותם (מזכיר גזע אחר מוויאג'ר..). הבורג בורחים עם הזנב בין הרגליים והגזע הזה מגיע למימד שלנו, פה הם מתחילים בהשמדת כל הגזעים ויצירת כאוס ביקום, כמו שהיה "אצלם בבית".

הבורג מחליטים שכיוון שפיקארד והאנושות היו יריבים כל כך ראויים, הם זוקקים לעזרתם עם הגזע הזה וכהוכחה לרצון לשתף פעולה, שולחים שגרירה מטעמם – סבן אוף ניין, אשר חזרה להיות פועלת (Drone) בורג.

בינתיים, בעתיד, לוקוטוס מצרף אליו בן ברית, מתוך המאגר של הבורג נשלף המוח הפוזיטרוני ודאטה נבנה מחדש.

הגיליון השני מתמקד לא מעט בסבן עצמה, אך לא רק.

צי הכוכבים והבורג משתפים פעולה נגד הפולשים, כולל סצינות בהן וורף מוביל צוות קומנדו וולקני לקרב וסצינה שממחישה כמה רציני המצב, כאשר הפולשים משמידים את אנדוריה בלחיצה על כפתור.

במקביל אנו עדים לפלשבק שמתרחש 3 שנים קודם לכן – בדיוק לאחר הגעתה של וויאג'ר לכדור הארץ (סוף 2377, מה שממקם את הסיפור הזה, כאמור, בסוף 2380 / תחילת 2381). פיקארד ניגש באופן חשאי לסבן ("חשאי" כיוון שהוא לבוש במעיל גשם כדי פחות לבלוט..), יושב איתה בדיינר כשבחוץ גשום (אפקט נואר מוכר למדי..) ומשכנע אותה להצטרף אליו למאמץ להפיל את הבורג.

בנקודה הזו יכול הקורא לתהות מדוע החליט פיקארד שזו הדרך הנכונה להתנהל, יותר מארבע שנים אחרי שכבר התמודד עם השדים שלו ("המפגש") ובדיוק לאחר שוויאג'ר חזרה והלכה למעשה השמידה חלק נרחב מרשת הטרנסוורפ של הבורג (מה שבגדול תקע את הקולקטיב ברביע דלתא, לפחות לעוד כמה שנים), אבל הסיפור צריך שפיקארד יהיה ב mindset של "המפגש" כדי לקדם את העלילה.

פיקארד משכנע את סבן להצטרף ליוזמה בה יוחדר "סוכן כפול" לקולקטיב (לא ברור איך בדיוק, אם הקולקטיב ברביע דלתא..) אשר ייראה כפועל פשוט אבל ישמור על האינדיבידואליות שלו כדי לרגל על הבורג. סבן מתנדבת כיוון שהמלכה "רוצה אותה בחזרה" (אותה מלכה שככל שידוע להם, הושמדה בסיום Endgame).

בחזרה להווה, סבן מאשרת כי היא שמרה על הייחודיות שלה, בדיוק כפי שפיקארד תכנן, ומאשרת את האיום הגדול מצד הפולשים. במקביל בעתיד, נאבקים לוקוטוס ודאטה בשומרת של המלכה, הלוא היא סבן בעצמה, הפעם בגוף עכבישי וחזק במיוחד, ומצליחים להרוג אותה. שוב בהווה, מגלה וורף כי הפולשים מורכבים מדנ"א מהונדס הכולל Nanoprobes של הבורג! הכל היה תכסיס, וסבן (בהווה) מתחילה לפתח את הגוף העכבישי שישמש אותה ב 500 השנה הקרובות.

אז נסכם עד כה, הבורג רצו לתפוס את צי הכוכבים עם "המכנסיים למטה", אז הם הגיעו לכדור הארץ עם ארמדה שלמה ופיברקו "גזע פולשים" כדי לגרום לצי הכוכבים לבטוח בהם.. אבל כבר הגעתם לכדור הארץ בלי שהבחינו בהם! הארמדה של הבורג *כבר שם*! לא ברור לשם מה הטוויסט הזה..

אבל נמשיך ונראה מה עזרה לבורג המזימה ההו-כה-מתוחכמת שלהם…

בגיליון השלישי , הבורג מצליחים לא רע לאחר התכסיס שיזמו, כאשר סבן משדרת לבורג את קודי ההשתלטות של ספינות צי הכוכבים והצי מובס די בקלות. האנטרפרייז חומקת מידי הבורג, כאשר על סיפונה גם רייקר וטרוי (לאחר שניצלו באורח פלא מהטיטאן שנראה בבירור שהגיעה למצב של hull breach) והצוות מצליח לבודד את התדר של המלכה ולהחזיר את סבן "לעצמה". בנוסף, מתואר לקוראים כיצד בטאזד וקרדאסיה נפלו בידיהם, וכעת הם מתקדמים לוולקן. האנטרפרייז ממהרת לאזור לא יציב טמפורלית (האזור בו התרחש הפרק Cause and Effect, שידוע בשם Typhon Expanse) כדי לחשב את צעדיהם מחדש.

במקביל בעתיד, לוקוטוס ודאטה מתמודדים עם מלכת הבורג ולאחר קרב מר, מצליחים להרוג אותה, אבל לא לפני שלוקוטוס נפגע ושוכב על ערש דווי. כעת, הוא שולח את דאטה ל"תא מסע בזמן" שממוקם ליד משכנה של המלכה, נותן לו קואורדינטות למסע בזמן וקודים אותם דאטה אמור לתת לפיקארד בעבר (ההווה של הסיפור).

נציין שנראה שתכניתו של לוקטוס להרוג את המלכה (כי..?) מתחילת הסיפור הופכת כעת למשימה של מסע בזמן ומניעת (כנראה) השתלטות הקולקטיב על הגלקסיה..הסיבה לכך לא ממש ברורה מהסיפור וככל הנראה מתמקדת ב"זה מה שהחלק שהיה פיקארד רוצה להשיג".. אבל נמשיך לעבר הסיום.

הגיליון הרביעי נפתח כאשר פיקארד כורע ברך בפני מלכת הבורג ומתחיל להיטמע מחדש בבורג.

04-05

24 שעות קודם לכןף דאטה-מהעתיד מסביר לצוות האנטרפרייז את תכניתו של לוקוטוס, שיצר וירוס שיוכל להשמיד את הבורג, שכלל את הטכנולוגיה במשך שנים, אבל הוירוס יעבוד רק (!) אם יוחדר אישית וישירות למלכה. כיוון שהמלכה רוצה בחזרה את לוקוטוס בכל מאודה, היא תרצה להטמיע את פיקארד באופן אישי וכך אפשר יהיה להתקרב אליה.

הדיון האתי בהשמדת מיליארדים של ישויות תבוניות (פועלי הבורג) מפנה מקום מהר מאד ל"כן, חייבים להשמיד אותם" וכדי לאפשר לפיקארד לשמור על ייחודו מספיק זמן כדי להחדיר את הוירוס, מחליט הצוות יחד עם סבן להשתמש באותה טכנולוגיה איתה שלחו את סבן  אל הקולקטיב לפני 3 שנים (טכנולוגיה שנכשלה, כן?).

פיקארד, סבן ודאטה-מעתיד מגיעים לספינת הפיקוד של המלכה ופיקארד מציע עצמו להטמעה. התכנית עובדת כמתוכנן והמלכה מתה ברגע שהוירוס נכנס אליה. הבורג מתחילים למות אחד אחד, וסבן משתמשת בטכנולוגיה "ההיא" כדי לנסות להגן על כמה שיותר פועלים מהוירוס ולשחרר אותם מהקולקטיב. היא מצליחה להציל אלפי בורג (לשעבר) אך במחיר חייה.

אלפי שורדי הבורג מפונים בעזרת מאמץ הצלה אדיר של צי הכוכבים (שעד לפני זמן קצר הובס ופוזר ע"י הבורג, אבל ניחא), מיושבים במושבה חדשה בה יוכלו לחיות את חייהם תודות לקורבנה העצום של סבן אוף ניין.

פיקארד מסיים את הסיפור כשהוא מחליט לטוס למכון דייסטרום (היכן ש B4 מאוחסן עם "מוחו" של דאטה) והוגה על החיים.

הסוף.

 

אז מה היה לנו כאן?

כסיפור שממשיך את "סאגת הבורג" *של בראגה*, הסיפור (על אף הנקודות החלשות בלוגיקה לו, ויש לא מטע כאלו, כפי שפירטתי) הוא בסדר גמור. הוא מביא לסיום את ההתמודדות של פיקארד עם הבורג ומביא לסיום את "מסעה" של סבן הרחק מהבורג אל עבר חיים כאינדיבידואל.

הסיפור עובד על היקף רחב ואפי (לפחות על פניו) מציג השלכות משמעותיות ליקום טרק (למרות שהוא נמצא בהמשכיות משל עצמו ולא קשר לשום המשכיות אחרת בטרק), הרבה הרס אך עם תקווה בדמות שורדי הבורג.

אך בסופו של יום – הוא מאד רדוד לטעמי. אין עומק לפעולות של הדמויות או למניעים שלהן ואותו היקף רחב של העלילה מרגיש כמו fan fiction, פשוט עם הרבה תקציב.

 

בכוונה לא אכנס באופן פרטני לנקודות ההשוואה עם טרילוגיית דסטיני, אבל כן אציין שהסיפור הזה הו צל חיוור של מה שיכל להיות סיפור הרבה יותר משמעותי ואיכותי.

במקום התמודדות עם שאלות אתיות מהותיות על הפדרציה, אופייה, התנהלותה עם/מול הבורג ועצם העמידה מול מוות בטוח ונפילת הציביליזציה שלה, קיבלנו קרבות פייזר, קרבות פנים מול פנים וקרבות בחלל.

במקום לקחת את הבורג ל"שלב הבא" ולהציג באופן סופי את העימות שנבנה במשך כעשרים שנה בין שני כוחות – אחד שלא ניתן לעצירה ואחד שלא יוותר על חייו וייחודו – קיבלנו את מלכת הבורג שמכינה תכסיס לא ברור כדי להשיג מטרות פשטניות.

במקום להציג את פיקארד בבת אחת בשיאו ובשפלו, כאשר הוא נאלץ להתמודד פעם אחרונה מול הטראומה הגדולה של עברו, קיבלנו רגעי הגות מעטים ובעיקר רצף פעולות עם לוגיקה מפוקפקת ומטרת על שמשתנה בהתאם לצורך הסיפורי.

במקום לנסות ולתת נופך שיותר מתאים לדרך הפעולה של צי הכוכבים (ניסיון לדיפלומטיה, ניסיון להבנה וחקר מדעי, אבל עם היכולת והמוכנות להגן על הפדרציה ככל שיידרש) או למרכיבים הקלאסיים של טרק (חיים ותרבויות חדשות), קיבלנו סיפור מהיר (מדי) שמערבב אלמנטים מסיפורי הבורג הישנים (בעיקר של בראגה) ולא ממש מציע תובנות חדשות – לא על הבורג ולא על הדמויות המוכרות והאהובות.

מבחינתי הסיפור הזה יכול להראות בדיוק מדוע הסיפור האולטימטיבי של הבורג (עד היום, כמובן), כבר סופר במדיום אחר ולגבי הסיפור הזה, אחזור על מה שכתבתי לפני הספוילרים:

מבחינתי הציון הוא 6.5/10 – מומלץ למי שאהב את סיפורי הבורג של וויאג'ר, למי שאוהב את הטרק שלו בעיקר מרוכז בקרבות ויריות (לגיטימי, כמובן.. כולנו אוהבים קרב יריות פייזר טוב פה  ושם 😊 ) ולמי שרוצה לחוות עוד אינטרפרטציה ל"סיום" של הבורג (אני באופן אישי, מאד נהנה לראות גרסאות שונות ומגוונות לסיפורי טרק, לכיוון שאליו הולכות הדמויות וכו'.. ולעזאזל עם הקאנון 😉 ).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s