ביקורת לספר Black Fire (כולל ספוילרים)

השנה היא 1983 וליין ספרות טרק בהוצאת סיימון אנד שוסטר (Pocket Books) נמצא בחיתוליו. בנוסף, החומר הקאנוני בטרק היה מועט – סרט קולנוע שיצא שנים ספורות קודם לכן ושלוש עונות של הסדרה המקורית שיצאו כעשור וחצי לפני כן (הסדרה המצוירת לא בדיוק נחשבה אז).

סוני קופר, כותבת חובבת ויחצ"נית שעבדה עבור ויליאם שאטנר, מגישה הצעה לספר טרק ש"יוצא מגבולות הסדרה". הספר מאושר על ידי ג'ין רודנברי בעצמו והופך לספר המקצועי הראשון של קופר (וספר טרק היחיד מפרי עטה). הספר זוכה להצלחה וקופר מקבלת פידבק חיובי מכמה אנשי מפתח בטרק, ביניהם כאמור רודנברי עצמו ולאונרד נימוי.

בשנים לאחר מכן, עם התרחבות ליין הספרים ועם התרחבות הקאנון, זוכה הספר ללא מעט ביקורות שליליות על העלילה שנחשבת "מופרכת" ועל ניסיון הכתיבה הראשון של קופר. בעיניי הספר מלא בקסם למרות (ואולי בגלל) שאינו מלוטש מבחינה ספרותית-מקצועית והוא מציג תמונה מוקדמת של טרק, לפני שנוספו דורות המשך ומאות שנים לקאנון, תמונה של יקום בדיוני הרבה פחות "טרקי" והרבה יותר "מד"בי בניחוח של פעם".

בביקורת זו אציג את העלילה – כולל ספוילרים (בני למעלה מ 35 שנים..), אז ראו הוזהרתם 😊

BlackFire

.

.

.

.

.

.

.

 

אז מה יש לנו פה?

מדובר בספר קצר מאד (זו הייתה הנורמה בשנים הראשונות של ספרות טרק) עם מעט יותר מ 200 עמודים. עם זאת, בספר קורים *הרבה* אירועים משמעותיים לעלילה (והניגוד הזה הוא אחת מנקודות הביקורת שלי על הספר, אבל אגיע לזה בסיום הביקורת).

העלילה מתרחשת בין הסדרה המקורית לסרט הראשון ומתחילה "באמצע האקשן", עם פיצוץ מסתורי אשר משתק את האנטרפרייז ופוצע אנשי צוות באופן חמור, ביניהם ספוק וקירק.

ספוק מתאושש מספיק על מנת לצאת עם סקוטי למשימה לא מאושרת כדי לבדוק את חשדו לגבי מקור הפיצוץ ושני הקצינים מוצאים עצמם במרכזה של מזימה זדונית כנגד האימפריות הגדולות ביקום טרק מצד גזע תוקפני ואלים במיוחד. ספוק וסקוטי נשבים על ידי גזע ה Tomarii ומפה מתחילה מה שנראית כעלילת "הגיבור השבוי ששובה את לב החייזרית המרושעת". מהר מאד, חוברים ספוק וסקוטי לשבויים אחרים – קלינגונים ורומולאנים והעלילה סוקרת מספר ניסיונות הימלטות, תוך כדי שמצבו הרפואי של ספוק מתדרדר יותר ויותר.

האנטרפרייז, כולל קציני מטה חדשים שהחליפו את הקצין הראשון וקצין המדעים והמהנדס הראשי שנעלמו, מצליח להגיע למקום שביים של ספוק וסקוטי והם מחולצים. עם זאת, הקשר שיצרו השבויים עם עמיתיהם-לשבי הקלינגונים והרומולאנים שם אותם בעמדת "סיכון בטחוני"… סיכון שמוכח כאמיתי כאשר ספוק שולח מסר לאימפריות היריבות לגבי הסכנה מהגזע האכזרי (לאחר שהבטיח לעמיתיו-לשבי לעשות זאת בזמן השבי).

ספוק וסקוטי מואשמים בעריקה (כיוון שיצאו למשימה לא מאושרת) וספוק אף מואשם בבגידה בצי הכוכבים ובפדרציה (מעין "יצירת קשר עם אויב"), ונמצאים אשמים. סקוטי מורד בדרגה ונשלח למשימה אחרת בצי הכוכבים, בעוד שספוק הבוגד נשלח למושבת עונשין, כלומר לכלא לאסירים בטחוניים.

פה הופכת העלילה לסיפור "הגיבור שצריך לשרוד בכלא ומוצא בן ברית פורע חוק". ספוק חובר לאסיר אחר, פיראט חלל רומולאני (!) והם נמלטים מהכלא. בנקודה הזו ספוק מצטרף לרומולאני והופך לפיראט חלל.

נעצור רגע כדי שאחזור על התפנית בעלילה – ספוק הופך לפיראט חלל.

מפה העלילה הופכת ל"הגיבור בונה לעצמו מוניטין כפיראט חלל קר רוח וערמומי" (מאד הזכיר לי את החלק בעלילה של הסרט "הנסיכה הקסומה"), כאשר ספוק הופך לפיראט Black Fire (וזה גם שמן של הספינות בהן משתמשים הפיראטים).

בדיוק כשחשבנו שהעלילה הגיעה לכיוון בו רצתה להתמקד, מתגלה (!) כי הפיראט הרומולאני הוא בעצם "המפקד העליון" (הקיסר? מנהיג אחר? מפקד צבאי?) של האימפריה הרומולאנית עצמה וספוק נשבע לו אמונים ומצטרף אליו כ Sub Commander בצי הרומולאני!

מפה העלילה מלווה את ספוק כשהוא מוכיח עמו כקצין רומולאני נאמן עד להתכנסות קווי העלילה השונים לסיום אחד, הכולל כולל עימות של ספוק עם מפקדו-לשעבר וחבריו לצוות האנטרפרייז, התמודדות של הפדרציה והאימפריה הרומולאנית מול גזע ה Tomarii ומענה לשאלה "האם וולקני עריק ובוגד יכול לחזור לשרת כקצין ראשון בספינת צי כוכבים?" (אני מניח שלא יפתיע אף אחד שהתשובה הנחרצת היא "כן!"..)

 

אז.. מה חשבתי על הספר?

כפי שניתן לראות, *הרבה* מאד קורה בספר הזה ונראה שהסופרת רצתה לסמן "וי" על אלמנטים עלילתיים שמאד הזכירו לי fan fiction טרקי, במיוחד של מעריצי הסדרה המקורית –

  • הצגה רומנטית של ספוק, ואם עדיף אז בתור השבוי הטרגי והאצילי
  • ואם כבר הצגה רומנטית, אז מה רומנטי יותר מ"פיראט חלל"? (רעיון שרודנברי התנגד לו מאד בסדרה עצמה)
  • חקר האפשרות של הצטרפותו של ספוק לרומולאנים (מזכיר את הפרק The Enterprise Incident) ואינטרקציות בין הוולקני החביב על כולם לבין האויבים האצילים, המסתוריים ומלאי הכבוד (נזכור שבסדרה המקורית היו אלו הרומולאנים, ולא הקלינגונים, עם הדגש על כבוד וחובה למולדת)
  • חיבור הנקודות בין הסדרה המקורית לסרט הראשון, באופן "שמסביר" מדוע נדרשה האנטרפרייז לתיקון מאסיבי ושיפוץ כללי

קופר עושה "מיש-מש" מהרעיונות האלו ומנסה להציג את כל הרעיונות האלו, שכל אחד מהם יכול להחזיק עלילה בפני עצמו, בסיפור אחד.

השאלה היא – "האם זה עובד?"..

..והתשובה היא כן, לפחות לדעתי.

.. כן, הכתיבה יכולה להיות יותר מלוטשת (בכל זאת, הספר המקצועי הראשון של הסופרת)..

.. כן, העלילה מציגה (ומוציאה) אלמנטים, דמויות ורעיונות במהירות וורפ, בלי לפתח אותם עד הסוף..

.. כן, הרעיונות המרכזיים בעלילה הם קצת.. מוגזמים..

ובכל זאת, כפי שציינתי בתחילת הביקורת כרמז מטרים (לא מאד סמוי), לספר יש קסם. נראה שהסופרת נהנית מהתהפוכות שהיא מעבירה את צוות האנטרפרייז (ובראשם כמובן ספוק) ופשוט נהנית מ"לשחק ביקום טרק", וזה מורגש  ואפילו "מדבק".

בשורה התחתונה, הציון מבחינתי הוא 8/10 – ציון מכובד ביותר.

הספר מאד מומלץ למעריצי הסדרה המקורית, לקוראי טרק שיעניין אותם לראות דוגמאות לספרות טרק בשלביה המוקדמים, ובעיקר למי שמחפש עלילת טרק עם קצת הומור, עם רעיונות "מופרכים" במקצת, עם פשוט.. כיף

 

והנה קצת חומר לקריאה נוספת:

פרטים על הספר באתר Memory Alpha

פרטים על הספר באתר Memory Beta

פרטים נוספים על הספר, כולל כמה ביקורות לאורך השנים, מאתר Fanlore

פרטים על הסופרת, סוני קופר

תיאור תהליך כתיבת ואישור הספר  מפי הסופרת

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s