טור אורח מאת צפריר גרוסמן: ביקורת ספר – Available Light מאת דייטון וורד (כולל ספוילרים)

אני שמח לארח בבלוג פעם נוספת את צפריר גרוסמן, לאחר שעברה יותר משנה מהטור האחרון שפרסם כאן – טור שהעלה בכמה רמות את רמת הכתיבה במחוזותינו 🙂 ).

למי שלא קרא את הטור הקודם, בו צפריר פרסם ביקורת על הספר Q-InLaw, ממליץ לעצור כאן ולקרוא. מי שיעשה זאת לא יתחרט 🙂

השלב הבא, הוא לחוות את כתיבתו הביקורתית של צפריר בז'אנר נוסף בו הוא שולט ביד רמה – פנטזיה, בבלוג "מסע בקרין" הנהדר. מומלץ בחום רב!

עכשיו, כשעשינו הכרות כמו שצריך, אני שמח לחזור אל ההמשכיות הספרותית של טרק ואל שלהי המאה ה 24, ועוד יותר שמח שצפריר הוא זה שמקדם אותנו בברכה לשם, עם הביקורת לספר החדש מליין הדור הבא. המלים הן מילותיו של צפריר, אולם לנוחות הקוראים, הוספתי קישורים לפוסטים קודמים בבלוג שמרחיבים את הכתוב ונותנים עוד מידע למי שרוצה בכך.

כן אציין, שהספר עצמו עוסק בהשלכות של אירועים רבים שחווינו בספרות טרק בעשור וחצי האחרונים, והוא מתרחש כרונולוגית אחרי הספר Section 31: Control והספר מליין ח"ע9 Enigma Tales.

אז.. shall we?

ביקורת ספר – Available Light

51SBnSewxNL._SX324_BO1,204,203,200_

אתחיל מיד באזהרה לפני שתתחילו לקרוא. הביקורת הזאת מכילה ספויילרים. אבל לא על הספר עצמו, אלא על כל הדרך הארוכה והמתפתלת שהיינו צריכים לעבור כדי להגיע לכאן. אין מה לעשות. בעוד שהסדרות והסרטים הסתיימו והחליטו לקחת אותנו 200 שנה לאחור ולאיזה ממד מקביל עם בעיות תאורה, העלילות בספרים לא עמדו במקום, וקיבלנו התקדמות גם עם הדור הבא, חלל עמוק 9 ו-וויאג'ר. העלילות הפכו להיות הרבה מסועפות, מרתקות (בחלקן), וכללו דמויות מכל הסדרות שמשתפות פעולה בעתיד של מסע בין כוכבים. כתוצאה מכך, אם אתם מגיעים לאחר שראיתם את נמסיס, אז אולי הביקורת הזאת לא בשבילכם. אבל אם אתם כבר מכירים את העולם של הספרים ורוצים לדעת מה קורה עכשיו, הגעתם למקום הנכון. אז בוא ונקפוץ קדימה אל שנת 2386.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
(אזהרת ספוילרים)
55770100_10158041106737195_8772415039303843840_n

.
.
.
.

נתחיל בעובדה מעניינת והיא שבאופן מוזר, בשנים 2018-2019, לאחר שנים שבהן יצאו ספרים רבים של כל הסדרות, נפלה דממה כבדה, וספרים הפסיקו לצאת. ולכן, כאשר פרסמו שעומד לצאת ספר חדש שממשיך את עלילות הדור הבא, לא היה יותר מאושר ממני. במיוחד כאשר הודיעו שהוא ימשיך את עלילת הספר Control שהיה אחד מהספרים הטובים ביותר של מסע בין כוכבים שאי פעם נכתב. הספר שינה לחלוטין את העולם של מסע בין כוכבים וחשף את הקנוניה הגדולה ביותר שאי פעם הייתה, על אף שנראה שהיא נחלת הרבים בעולם של דיסקברי, הלא מדובר במדור 31 הזדוני וההתערבות הבוטה שלו בהליכי הפדרציה. תוצאות הגילוי גורמים למעשה לרבים מאנשי צי הכוכבים לרדת למחתרת ולהיות מואשמים בפשעי מלחמה וחתרני ממשלה, ואחד מהם הוא ז'ן-לוק פיקארד.

"מה?" אתם בוודאי צורחים, "פיקארד הוא פושע מלחמה או חתרן ממשלתי?" ובכן, התשובה הקצרה היא כן. בשביל זה עלינו לקפוץ 15 שנה לאחור, אל שנת 2004 אצלנו ושנת 2379 בעולם הספרים, והסדרה A time to המספרת על ההתרחשויות שהיו בין הסרט התשיעי לעשירי ומראות את נפילתו ועלייתו מחדש של קפטן פיקארד. בספרים האחרונים של הסדרה, צוות האנטרפרייז מגלה שנשיא הפדרציה חימש אויבים של הקלינגונים בנשק סודי במהלך מלחמת הדומיניון, בניגוד מוחלט להסכמי קיטומר, וכאשר פיקארד חשף זאת, הוא אילץ את הנשיא להתפטר. אותו נשיא פדרציה לא האריך ימים, לאחר שסוכני מדור 31 טיפלו בו כמיטב המסורת והוא הלך לשחות עם הלוויתנים במפרץ סן פרנסיסקו.

המהלך הזה הוסתר מעיני הציבור כדי לא לפגוע באמון הציבור וכדי להציל את ההסכם של הפדרציה עם הקלינגונים. אבל כאשר נחשפים כל הפרוטוקולים של זקני הפדרציה, פיקארד מופיע שם באותיות קידוש לבנה וכעת נשאלת השאלה, האם הוא יהיה השעיר לעזאזל שיצטרך לשלם על עקרונות הפדרציה או שלא. ועכשיו ניגש לספר available Light שצריך לתת את התשובה.

ובכן, תשכחו מזה.

הסופרים של מסע בין כוכבים נוטים בדרך כלל לטובים מאוד (היי, דיוויד מאק) לבין בינוניים (דייטון וורד) וכאלו שאני ממש לא יכול לקרוא (אני מסתכל עליך, גרג קוקס). את הספר שלנו כתב דייטון וורד שכתב את ספרי הדור הבא האחרונים ועשה עבודה בינונית מינוס. התקווה הייתה שהפעם הספר ייתן לנו את התשובה מה יקרה עם פיקארד, מה המצב עם מדור 31, ומה יקרה בעולם של הפדרציה, ועל אף שהפתיחה של הספר נהדרת ומראה לנו את המצב בכדור הארץ, אנחנו פתאום נזרקים שוב אל מסעותיה של האנטרפרייז וביקוריה האינסופיים בספינות נטושות (טרנד לעוס במידה מפחידה אצל דייטון וורד), פיראטי חלל וחיקוי חיוור של המטריקס. כך אנחנו מקבלים ספר עם שני קווים מקבילים, הראשון שמתרחש על האנטרפרייז והספינה הנטושה שמתאים לפרק סטנדרטי של הדור הבא, מאחד הפרקים שממש לא משאיר עליכם רושם בסביבות העונה השנייה, כמו הפרק עם הפאקלדים, ואילו העלילה השנייה המתרחשת בכדור הארץ, והיא מותחן פוליטי ומשפטי מעולה על מדור 31 והתרסקות המוסדות כפי שאנחנו מכירים אותם. חוסר האיזון בין שני החלקים האלו גורם לקורא הנאמן שלכם לחכות שכל פרק ידבר על כדור הארץ ומתאכזב בכל פעם שג'ורדי צריך לבצע תיקון נוסף, וורף ינהם בכל פעם שנאמר לו שהוא צריך לצאת עם חליפת לחץ וכל בדיחה ממש לא מצחיקה של ט'ריסה צ'אן (אחת הדמויות החדשות והמיותרות לחלוטין אי פעם במסע בין כוכבים).

ועדיין לא דיברנו על הגרוע מכל. זהו ספר שלמעשה אינו מקדם את העלילה של פיקארד. בעוד שמתרחשים מאורעות רבים ברקע, פיקארד עדיין חוקר את התעלומה ועל אף שהוא מבין שלולאת התליין מתהדקת סביב צווארו, אנחנו כמעט ולא ערים לדילמה שלו עד לפרקים האחרונים שאינם מספקים אותנו כלל וכלל. למרות זאת, אני שמח לדעת כי דיוויד מאק הנהדר יכתוב את ספר ההמשך שייקרא Collateral Damage ויצא לאור באוקטובר 2019, שיענה סוף כל סוף מה יעלה בגורל פיקארד וככל הנראה יכין אותנו לסדרת הטלוויזיה. בסדרה נראה שפיקארד כבר לא חבר בצי הכוכבים, ואני חושב שנקבל את המשפט הגדול של העשור.

לסיכום, אם אתם מושקעים בעלילה, אז אני ממליץ להתמקד רק בפרקים המתרחשים בכדור הארץ ותקבלו פרולוג מרשים לספר הבא, אבל אם אתם חפצים בהרפתקה של האנטרפרייז, הגעתם למקום הלא נכון. הספר מקבל אצלי את הציון 6 מתוך 10, בגלל שמדובר בחצי ספר בלבד. מקווה להיפגש עם הספר הבא ולראות את הציון עולה בכמה דרגות.

2 מחשבות על “טור אורח מאת צפריר גרוסמן: ביקורת ספר – Available Light מאת דייטון וורד (כולל ספוילרים)

  1. פינגבק: צפריר ועצבני 2 – טור אורח מאת צפריר גרוסמן: ביקורת ספר – Collateral Damage מאת דיוויד מאק (כולל ספוילרים | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek –

  2. פינגבק: דייטון וורד והחיים אחרי Vanguard – ביקורת ספר מהסדרה המקורית – Agents of Influence (כולל ספוילרים!) | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון ג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s