"על Articles of the Federation" או "כשטרק פוגש את הבית הלבן" – טור אורח מאת יוסי רחמן

הפוסט הזה מיוחד מאד עבורי.

לכבוד ולעונג לי להציג הפעם ביקורת על אחד מספרי טרק האהובים עליי, מאת אחד האנשים האהובים עליי – חברי היקר מזה כשני עשורים, יוסי רחמן.

מעטים אולי יודעים זאת, אבל יוסי הוא הסיבה המרכזית לקיומו של הבלוג – החל בהערה תמימה ("למה בעצם אתה לא כותב ביקורות על ספרי טרק?") וכלה ביצירת התשתית באתר wordpress לבלוג אותו אתם קוראים וממנו (אני מקווה) מפיקים הנאה וידע.

לכן, מבלי להכביר (יותר מדי) במלים, אני גאה ושמח להציג את הביקורת של יוסי על הספר הנפלא Articles of the Federation (בתוספת לינקים שלי לפוסטים נוספים בבלוג, להרחבת הידע וקריאה נוספת):

"על Articles of the Federation" או "כשטרק פוגש את הבית הלבן"

51KGTgNlJxL

אזהרה – למרות שמדובר בספר מד"ב טרקי, הביקורת שלפניכם מכילה לא מעט אזכורים פוליטיים ומדינאיים (statesmanship).
אם ההיסטוריה הפוליטית של ארה"ב מעניינת אתכם, אם כמוני אתם טרקאים שמסוגלים (ואוהבים) לדקלם פרקים שלמים של סדרת המופת "הבית הלבן" (The West Wing) וגם של DS9, אם לדעתכם היוצרים של טרק לדורותיהם לא עשו מספיק בלספר לנו על מוסדות השלטון והכוח בפדרציה, הפוסט הבא והספר אותו אסקור כאן נכתבו עבורכם.

אבל קודם קצת רקע היסטורי כדור-הארצי

השנה היא 1777. הקונגרס היבשתי השני של אמריקה, שכלל נציגים של המדינות שעד לא מזמן היו מושבות בריטיות באמריקה הצפונית, מתכנס ב- 15 בנובמבר. בסיומו של מו"מ מפרך שנמשך למעלה משנה, מאשר הקונגרס את הנוסח של ההסכם שיאחד את 13 המדינות לכדי קונפדרציה בשם "המדינות המאוחדות של אמריקה" (United States of America) ובעברית, "ארצות הברית של אמריקה".

מדובר בהסכם משפטי לכל דבר שלמעשה שימש כחוּקָה של ארה"ב במשך 7 שנותיה הראשונות כאומה עצמאית וקבע שרק אותן הסמכויות שהמדינות כולן מסכימות שהיו לכתר ולפרלמנט הבריטי בטרם זכו בעצמאות, הן בלבד יעמדו לרשות הממשלה המאוחדת ולא יותר.

הכוונה של מכונני המסמך ברורה – על מנת להבטיח את החירויות של המדינות החברות בצורה הטובה ביותר ולמנוע החלפה של ממשל מרכזי דורסני אחד (הבריטים) באחר (ממשלת ארצות הברית), הכוח המוענק לממשל המרכזי צריך להיות חלש, תוך שהוא מאפשר לממשל לפעול אך ורק בתוך הקונצנזוס של כלל החברות באומה המאוחדת.
שמו של המסמך, שכאמור שימש כחוקה הראשונה של ארה"ב –  Articles of the Confederation, ובעברית (סעיפי) תקנון הקונפדרציה, כאשר תפקידו העיקרי של נשיא ארה"ב הוא להגן על החוקה.

קופצים כמה מאות שנים קדימה, אך עדיין נשארים בכדור-הארץ.

מתישהו בתחילת שנות ה-2000, העורך של ההוצאה לאור Pocket פונה ל- קית' ר. א. דה-קנדידו (ובקיצור: "קראד") עם הרעיון של גרסה טרקית לסדרת הדרמה הפוליטית הטובה ביותר באותו זמן (ויש שיאמרו עדיין), "הבית הלבן" (The West Wing).
קראד מצידו, "זורם" עם הרעיון ומחליט ליצוק נופך פוליטי לא קטן לתוך הדואולוגיה (חיבור בן שני ספרים) עליה הוא שוקד באותו זמן – A Time for War ו- A Time for Peace, שהיא בעצמה חלק מסדרת A Time to… שבין השאר, נוגעת לא מעט במוסדות השלטון והכוח בפדרציה.
בסופו של דבר רוכזו שני הספרים לספר אחד בשם A time for war, A time for peace, שמסיים את מיני הסדרה בת 9 הספרים של A Time to… בצורה שלדעתי היא לא פחות ממעולה, אבל (כך לפי פרסומים שונים) תוך השמטה של חלקים גדולים מתוך אותו נופך פוליטי.

הספר שלפנינו שיצא בשנת 2005, נקרא Articles of the Federation ובדומה למצב בארצות הברית של 1777, הוא גם שמה של החוקה של הפדרציה המאוחדת של כוכבי לכת, או בשמה הפשוט יותר, "הפדרציה".

ב- Articles, תיעל קראד מחדש את האנרגיות והכתיבה הפוליטית שצומצמו ב- A time for war, A time for Peace, מתוך התפיסה (לדבריו) ש- "חלפו יותר מ-40 שנה מאז שודרה טרק לראשונה ואנחנו יודעים היום יותר על מוסדות השלטון הקלינגונים, הבאג'ורים, הקרדאסיים והרומולנים, מאשר על אלו של הפדרציה. חשנו (קראד ואנשי ההוצאה לאור – י.ר) מזה זמן רב שהגיעה השעה לטפל בסוגיה הזאת".

בחזרה לזמננו אנו (זהירות ספוילרים לפניכם)

השנה היא 2380.

מלחמת הדומיניון הסתיימה לפני כחמש שנים, אך במחיר כבד ממנו הפדרציה מתאמצת עדיין להשתקם.
מין זייף (Min Zife), נשיא הפדרציה, התפטר באופן פתאומי בעקבות פרשת טזווה (Tezwa). על הסיבות מדוע ולמה והאירועים שהובילו לכך, אפשר לקרוא בסדרה המופתית בת 9 הספרים – A Time toאותה הזכרתי מקודם.
בעקבות פרישתו של זייף ולאחר מערכת בחירות לא פשוטה, עוֹלָה לשלטון ננייטה באקו (Nanietta Bacco) מכוכב הלכת צסטוס 3. כן-כן, בדיוק אותו כוכב שבו קירק נאבק עם הגורן, 113 שנים קודם לכן.

ברומולוס, שנה לאחר מאורעות הסרט Nemesis, אימפריית הכוכבים הרומולנית נמצאת במצב של מלחמת אזרחים, עם פליטים משני הצדדים שמנסים למצוא בית שבו יוכלו לנסות ולשקם את עצמם. כחלק ממהלך פוליטי שאפשר לפרש אותו בתור סתם תקיעת אצבע בעין של הרומולנים, הקלינגונים פורשים את חסותם על חלק מהפליטים הרימנים (אליהם השתייכו היועצים של שינזון בסרט נמסיס).

בינתיים, בין האימפריה הקלינגונית לפדרציה שוררים יחסים מתוחים מאוד, שכמעט והגיעו למלחמה פתוחה בעקבות אירועי פרשת טזווה הנ"ל.

העלילה

כבר עם הפתיחה של הספר אנחנו מקבלים את חווית "הבית הלבן" המלאה, עם מהדורה חגיגית של הגרסה הטרקית ל- "פגוש את העיתונות" שכאן נקראת "מאירים את עיר האורות", לכבוד השבעתה לתפקיד של הנשיאה באקו. (למי שלא זוכר, מרכז השלטון של הפדרציה יושב בפריז, הידועה כבר מאז המאה ה-19 בכינוי "עיר האורות" כשהפכה לעיר הראשונה בעולם שכל רחובותיה הראשיים רושתו בתשתית לתאורת גז).

The-West-Wing-TV-show-on-NBC-Aaron-Sorkin-has-not-watched-the-three-final-seasons.-590x333

לאחר הפתיחה המרשימה שבעיקר יגרמו לתחושה חמימה לכל מעריץ של "הבית הלבן" ימשיך Articles ויתאר את השנה הראשונה לשלטונה של באקו. במהלך הספר נגלה דמויות כמו:

 • אספרנזה פיניירו (Esperanza Piñiero), ראש הסגל של באקו ולמעשה גרסה נשית של ליאו מק'גרי מהבית הלבן.
 • אשנטה פירי (Ashanté Phiri) הסגנית של פיניירו, שנשואה לאחד פרד מקדוגן – תחשבו על ג'ושוע ליימן שהתחתן עם טובי זיגלר. עכשיו תדמיינו מן זוגיות שכזאת, עם המון ריבים של סופי שבוע, אבל כאלו רצופי דיאלוגים מעולים ופירוטכניקות רטוריות.
 • זי4 כחול (Z4 Blue) מכוכב הלכת Nasat, עוד סגן של פיניירו ובעיקר הגרסה הטרקית לסאם סיבורן. שלא כמו סאם סיבורן, אבל בדיוק כמו שהשם מרמז, זי4 הוא בצבע כחול.
 • קאנט ג'ורל (Kant Jorel) יועץ התקשורת של הנשיאה. שילוב של ג'וש ליימן בתפקיד סי. ג'יי קלארק, שבעיקר נהנה להתעלל בעוזרת שלו.

תוך כדי הסיפור שנִגְלֶה לקוראים דרך הדמויות האלו, נחווה את האירועים שמלווים את הנשיאה באקו ואת ראש הסגל שלה וצוותהּ, במהלך שנה הראשונה לכהונתה. בין השאר נשתתף בלבטים של באקו והמאמצים שלה להעביר בסנאט הסכם סחר שקריטי לשיקום הפדרציה לאחר מלחמת הדומיניון, אבל כזה שאמור להיחתם עם כוכב לכת שרוב אוכלוסייתו משועבדת.
נלווה משבר הומניטרי, בטחוני ודיפלומטי, בדמות מעבורת עם פליטים רימנים ממלחמת האזרחים הרומולנית, שכאמור נמצאים תחת חסותה של האימפריה הקלינגונית, ושעושה את דרכה למוצב של הפדרציה בבקשה רשמית למקלט מדיני.
נפגוש עיתונאית חוקרת שמתחילה לגלות את הסיבה האמיתית לשאלה מדוע הנשיא זייף כבר אינו בתפקיד, ורמזים סביב גורלו של זייף שנעדר האופן חריג מהלוויה ממלכתית של נשיא לשעבר אחר של הפדרציה שנפטר לאחר מחלה קשה.
ניקח חלק במו"מ לקבלת גזע ה- Trinni/ek כחברים חדשים בפדרציה, שכמעט ומתפוצץ בגלל האשמות של ניסיונות הרעלה של המשלחת, שבסוף מסתברים בתור תגובה אלרגית קלה…

בסיכומה של השנה, לאחר לא מעט רגעים מותחים ומסקרנים שיגרמו לכם לחוות את הדילמות המוסריות והפוליטיות שלא היו מביישות עונת מופת שלמה של "הבית הלבן", נסכם את הכל, איך לא, בעוד פאנל בתכנית "מאירים את עיר האורות".
כדברי Thelian, נשיא לשעבר של הפדרציה שכיהן 60 שנה לפני באקו והתארח בפאנל: "התפקיד הוא קשה… הציפיה מבאקו הייתה לשמר את הברית עם הקלינגונים לאחר פרשת טזווה. לא רק שהיא הצליחה בכך, היא גם מתמודדת היום בהצלחה עם נפילת המשטר הרומולני – ועל כך אנו צריכים לתת לה לא מעט קרדיט".

הסוף של Articles מסתיים בסצנה שמאוד הזכירה לי את "Tomorrow", פרק הסיום של הסדרה הבית הלבן, וזאת למרות שהספר יצא לאור שנה שלמה לפני ששודר הפרק האחרון של "הבית הלבן" ב- 2006.
בסצנה האחרונה ב- Tomorrow, הנשיא בארטלט מביט מבעד לחלון המטוס הנשיאותי Air Force 1, וכשהוא נשאל ע"י רעייתו על מה הוא חושב, הוא משיב "על המחר".

Tomorrow
כאן, אמנם באקו לא נמצאת בסוף הכהונה שלה, אבל בדרך אל פני השטח של כוכב הלכת של ה- Trinni/ek, שם יתקיים עוד רגע טקס החתימה על הצטרפותם לפדרציה, היא מביטה מבעד לחלון המעבורת שלה ומהרהרת בשנה שחלפה בתפקיד, ובשיחה עם ראש הסגל שלה הן מונות ביחד את האתגרים וההצלחות בשנה שחלפה.
לאחר מכן באקו נפגשת עם מנהיג ה- Trinni/ek, משוחחת איתו על המשברים לאורך המו"מ, ויוצאת יחד איתו אל הקהל הממתין וכתבי העיתונות, כדי לחתום על הסכם ההצטרפות של ה- Trinni/ek אל הפדרציה המאוחדת של כוכבי הלכת.

 

לסיכום

הספר Articles הוא ספר מצוין.

קראד הצליח ביצירה ספרותית לא פחות ממדהימה "להלביש" את המודל של "הבית הלבן" על טרק בצורה משכנעת באופן מושלם, תוך בניה של אירועים שעוד יבואו בספרים הבאים, ויציקת תוכן – כמעט יש מאין – לתוך המוסדות הפוליטיים ומסדרונות השלטון של הפדרציה שכולנו מכירים, שנוסדה ופועלת (לפחות לכאורה) ככוח שמביא אור, צדק, וחירות לגלקסיה שלנו.
לטעמי, גם מי שלא מכיר את העולם הספרותי של טרק אלא צפה רק בסדרות, ונהנה "מהבית הלבן", ייהנה מ- Articles בלי סוף. לא פעם ולא פעמיים דמיינתי אני את חברי הסגל של הנשיאה באקו כבני דמותם של חברי "הבית הלבן" תוך כדי דיאלוג שוטף ומעבר בין חדרי האגף המערבי של הבית הלבן, כשהכל מצולם ב- One shot.
לאלו מהקוראים שראו את "הבית הלבן" ומכירים יצירות אחרות של יוצר הסדרה Aaron Sorkin, אני בטוח שכמוני, גם אתם תתענגו על כל עמוד וכל פסקה ב- Articles.

בקיצור, מומלץ!

 

כמה פרטי טריוויה לסיום, מהפעוט, לפעוט באמת, לפעוט לחלוטין

 1. הכריכה הקדמית של הספר מציגה לנו את נשיאת הפדרציה, ננייטה בַּאקוֹ, עומדת כשגבה לצופה.
 2. התמונה מבוססת על צילום אייקוני בשם "The Loneliest Job" של נשיאה ה- 35 של ארה"ב, ג'ון פיצ'ג'רלד קנדי, שבו הוא עומד בחדר הסגלגל על רקע החלונות הקעורים, עם הגב לצלם וכשכתפיו שמוטות.
  President John F. Kennedy in the Oval Office of the White House in 1961.
 3. הצילום, שמעביר את התחושה של נשיא שמרגיש את כל כובד תפקידו מונח על כתפיו, צולם מהכניסה לחדר הסגלגל כשקנדי סבר בטעות שהצלם כבר יצא מהחדר.
 4. בפועל, למרות התחושה החזקה שהצילום מעביר, קנדי בסה"כ קורא עיתון שמונח על השולחן לפניו תוך שהוא מנסה קצת להקל על כאב כרוני שסבל ממנו כל חייו בגלל גב שבור, בעקבות פציעה שספג במלחמת העולם ה- 2.
 5. הצילום האייקוני הזה מופיע גם בפתיחה של כל פרקי "הבית הלבן", אך עם דמותו של הנשיא בסדרה, ג'וזיה (ישעיהו) בארטלט.
  Untitled
 6. הדמות בכריכת הספר Articles נבנתה מצילום של סבתו של קראד ולדבריו, עליה הוא גם ביסס את דמותה של הנשיאה באקו.
 7. (פרט אחרון, מבטיח): באקו (Bacco) היא אחלה מסעדה איטלקית בהלסינקי פינלנד. הפיצה הכי טובה שאכלתי by far, ובימי שישי בצהריים מגישים שם בּוּפֶה פיצה חופשי 😊

 

 

מחשבה אחת על “"על Articles of the Federation" או "כשטרק פוגש את הבית הלבן" – טור אורח מאת יוסי רחמן

 1. פינגבק: רבותיי, ההיסטוריה חוזרת! ביקורת *** עם ספוילרים *** לספר Star Trek Picard: The Last Best Hope | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s