ביקורת (כמעט) ללא ספוילרים – The Captain’s Oath

קוראי הבלוג ומכריי בעולם "האמיתי" יעידו כי בכל הקשור לספרות טרק המתרחשת בסמוך או בזמן הסדרות (כלומר, לא שנים אחרי סיום סדרה וכו'), הספרים שאני אוהב במיוחד נחלקים לשניים – אלו שתופסים את ה"ווייב" הייחודי של הסדרה אותה מציגים ואלו שמציגים ניואנסים חדשים, זויות ראיה ייחודיות וחדשות על דמויות וקונספטים שכבר הכרנו לעומק. מקום מיוחד שמור לאותם ספרים שעושים גם וגם.

לאחר שנים של היעדרות מהמדפים, חזרה השנה ספרות טרק לליינים המסורתיים יותר (כלומר, אלו שהיו לפני דיסקברי) וכעת יצא לאור הספר השני ב"עידן החדש" של הספרות – The Captain's Oath מאת כריסטופר ל' בנט  (Christopher L. Bennett), הנחשב כאחד הסופרים המובילים בעידן המודרני של ספרות טרק, ומשלב בכתיבתו לא מעט אלמנטים מדעיים וטכניים / טכנולוגיים, כך שנחשב כיום לנציג "המד"ב הקשה" בקרב סופרי טרק.

51WYuhLh+PL._SX317_BO1,204,203,200_

 

בנט החל את הקריירה המקצועית שלו בכתיבת טרק בשנת 2003 ובאופן מובהק יותר בשנת 2004, עם הספר הנפלא Ex Machina, ששימש כהמשך למאורעות הסרט הראשון והציג זוויות ראיה חדשות ומקוריות לדמויות האייקוניות, דבר שלא קל לבצע אותו עם דמויות בסדר הגודל הזה, שמהוות קלאסיקות בקרב עשורים רבים ו"מה עוד כבר אפשר לחדש?".

בעוד שמרבית עבודתו בטרק היא באנתולוגיות או נובלות דיגיטליות, ספריו באורך מלא הם אלו שמציגים אותו בשיא כוחו. לזכותו של בנט רשומים מספר ספרים מצוינים (ומספר ספרים שאישית פחות אהבתי), אבל כמה מהם שווים אזכור נוסף.

הספר השני שלו (משנת 2006) היה Orion's Hounds, השלישי בסדרת Titan ומה שנחשב שספר הטוב ביותר בקרב הספרים המוקדמים בסדרה.

בשנת 2011, החל בכתיבת סדרה על עלילות המחלקה לחקירות טמפורליות – Department of Temporal investigations. סדרה זו מכילה שני ספרים נפלאים באורך מלא (שגם יוצרים מעין "טרילוגיה" לא רשמית עם הספר Ex Machina) ומספר נובלות דיגיטליות (e-novellas).

בשנת 2016 כותב בנט את The Face of the Unknown, ספר המתרחש בשלהי משימת חמש השנים המקורית של האנטרפרייז, ומהווה מעין מכתב אהבה לסדרה המקורית, לתקופה ולדמויות.

אבל הספר הרלוונטי ביותר לענייננו מגיע קודם לכן, בשנת 2007, ונחשב (בעיני לא מעט קוראים ואני ביניהם) לספר האולטימטיבי על דמותו ושנותיו המוקדמות (ביחס להופעתו בתחילת הדור הבא) של ז'אן לוק פיקארד – הכוונה לספר The Buried Age מליין  The Lost Era.

בספר זה, שילב בנט אלמנטים מנוגדים-לכאורה בדמותו של פיקארד בנרטיב שהוביל אותו מההתמודדות עם אובדן הסטארגייזר אל רגע העלייה לסיפון האנטרפרייז – כולל הצד ההרפתקני והארכיאולוג חובב ההיסטוריה. בנט משלב את כל אלו לדמות אחת מורכבת, על רקע תעלומה מדעית-ארכיאולוגית ששופכת אור על העבר הרחוק בגלקסיה כולה. בקיצור, תענוג.

בספר הזה, בנט עושה זאת שוב – והפעם עם ג'יימס קירק.

Featured-Image-The-Christopher-1-800x400

הספר מציג את המשימה הראשונה של האנטרפרייז (NCC-1701) תחת פיקודו של קירק. זהו מאורע שכבר סופרו מספר גרסאות עליו, כאשר הנרחבת ביותר היא הספר הותיק Enterprise: The First Adventure מאת סופרת המד"ב וונדה ל' מקינטייר (Vonda L. McIntyre).

הגרסה שבוחר בנט למאורעות אלו היא חדשה לחלוטין ולא עומדת בקנה אחד עם מה שסופר עד כה, אבל היכן ש"הולך לאיבוד" הקישור לסיפורי עבר (וקוראי הבלוג ו/או מכריי מקהילת הטרק מכירים את דעתי בנושא), הרווח הוא בסיפור חדש, שמציג גם מבנה נרטיבי שונה מהנהוג בטרק, מצליח לשפוך אור ולהציג דמות וותיקה ומוכרת כמו קירק באור חדש ובסופו של יום, מציג את התפתחותו של קפטן צעיר למנהיג מנוסה שיכול להתמודד עם האתגרים הכרוכים במשימות ארוכות בגבול האחרון.

Captain-Pike-and-Kirk-in-Star-Trek

אז… על מה בעצם  אנחנו מדברים?

העלילה נפרשת בכמה תקופות זמן – סיפור הרקע מתרחש ב 2265, השנה הראשונה של קירק כמפקד האנטרפרייז, כאשר הוא נקרא לסייע לצוות ארכיאולוגיה אזרחי, אשר מתמודד עם גזע שדורש לבצע הליכי terraforming על כוכב שברצונו ליישב (ונמצא במערכת השמש שלו, מחוץ לשטח הפדרציה). הצוות האזרחי מובל על ידי מדענית אנדוריאנית ששירתה עם קירק, ונחושה להשלים מיפוי אשר חושף סודות קבורים לגבי אותו גזע ואותו כוכב.

במקביל, העלילה מלווה את קירק לאורך השנים 2262-2264, כאשר קירק מפקד על ספינת סיור בשם ה Sacagawea (על שם הילידה שסייעה למשלחת של לואיס וקלארק להשיג את מטרותיה), ומתמודד עם מצבים שונים שבונים את סגנון הפיקוד שלו, היחס שלו ל"צו העליון", למגע עם תרבויות זרות ועוד. לאורך השנים, קירק וצוות הסקג'יווה מתמודדים עם גזע מסתורי שמדי תקופה מגיח לשטח הפדרציה ותוקף ספינות צי, ללא אזהרה וללא פרובוקציה.

ההתמודדות עם הגזע המדובר נמשכת לאורך שנים ומגיעה לשיאה בשנת 2265, לאחר שקירק מקבל פיקוד על האנטרפרייז מפייק ובעזרת עמיתיו החדשים והוותיקים, כשהוא מביא לידי ביטוי את "השיעורים" שלמד לאורך שנות הפיקוד שלו, נדרש לפתור את  המשבר וסוף סוף להבין מה עומד מאחורי המתקפות המדוברות.

 

כמה נקודות מעניינות בספר:

קירק-מק'קוי– כבר בשלב מוקדם בעלילה, אנו עדים לפגישה הראשונה של קירק עם מק'קוי וביסוס החברות האמיצה ביניהם באופן שמראה לקורא בדיוק כיצד הקשר האמיץ מאפיין אותם במהלך הסדרה המקורית ובשנים לאחר מכן. בסדרה אנו רואים את מק'קוי כבעל "מעמד מיוחד" בקרב סגל הפיקוד, עם מערכת יחסים עמוקה עם קירק, המשלבת יחסי מטפל-מטופל, חברים לנשק, מפקד-פקוד ופשוט.. חברים. העלילה מראה לנו בדיוק כיצד מערכת יחסים כזו נבנית מהרגע הראשון.

 קירק-ספוק – שני אלו הכירו על האנטרפרייז כאשר קירק קיבל פיקוד, לאחר שנים רבות בהן ספוק שירת בנאמנות את כריסטופר פייק. רבים מהספרים והפרקים מראים את התפתחות הקשר האמיץ ביניהם ולטעמי, תפקיד הספר הזה היה לתת את "יריית הפתיחה" לקשר כזה – מעורבותו של ספוק בחלקי העלילה על האנטרפרייז מציגה קשר שנמצא בשלבים הראשונים, בו שני אנשים עם אופי לא כ"כ שונה כמו שניתן לחשוב (עוד על כך מייד) צועדים את הצעד הראשון במסע משותף ומתחילים ליצור אמון הדדי.

שתי הנקודות הללו מהוות רקע ועזר לנושא מאד מרכזי בעלילה – אופיו של קירק (כמו גם הקשר עם גארי מיטשל).

יחסית לדמות שהופיעה בפרק אחד, למיטשל היתה השפעה נרחבת על קירק הצעיר. בפרק האחד בו הוא הופיע, הוא מתואר כחברו הטוב ביותר של קירק, ככל הנראה להדגיש את גודל הדילמה וההחלטה איתה מתמודד קירק בפרק הפיילוט (השני). לאורך השנים (בעיקר בספרות), תוארה דמותו של מיטשל כ"ליצן כיתה", רודף נשים וסוג של.. "פרחח" לא מרוסן. מעין הקצנה של (הסטיגמה שנוצרה על) אופיו האייקוני של קירק.

tumblr_mpstr4VZHK1snikm3o2_250

הסדרה המקורית (והספרות, כמובן) טורחת לתאר את קירק הצעיר כנער שעבר טראומה, כצוער ומדריך רציני *מדי* באקדמיה (לפי מיטשל מתוך הפיילוט השני – A stack of books with legs.). זהו תיאור שפחות מתיישב עם התדמית של קירק שהשתרשה בתרבות הפופולרית כ"קאובוי" רודף נשים ושש אלי קרב, ואני שמח לציין כי בנט "חופר עמוק" באישיותו של קירק ומציג לקוראים דמות עגולה ומורכבת, כזו שנמצאת על רצף התנהגותי בין הקצוות שהציג לנו הקאנון.

בעוד שבסדרה המקורית הוצג קירק כמעין איזון בין ספוק (קול ההגיון, החייזרי) לבין מק'קוי (קול הרגש, האנושי), הספרות מציגה את קירק כקול ההגיון מול מיטשל הרגשי יותר. בהיבט זה, למרות ש"בעתיד" יהווה קירק אותו איזון לספוק, הרי שבתחילה, למרות שאינם מודעים לכך, דומים קירק וספוק זה לזה לא מעט בצורת הסתכלותם על החיים, החובה והשירות בצי הכוכבים. נקודה זו מומחשת מאד בטרילוגיה My Brother's Keeper, המתארת את מערכת היחסים בין קירק ומיטשל לאורך השנים, על רקע מאורעות הפיילוט השני ומותו של מיטשל.

מאד שמחתי לגלות שבנט ממשיך את אפיון דמותו של קירק באופן הזה, ואף מעמיק אותה עוד יותר, כאשר הוא מבליט את אופיו של קירק המפקד הצעיר מול זה של מיטשל מחד, ומאידך מראה כבר את הניצנים של המפקד המנוסה שנזכה לראות בסדרה, מול מק'קוי וספוק.

בסופו של דבר, זה ספר נפלא בעיניי, עם עלילה שמערבת אלמנטים מהסדרה המקורית, יחד עם דגש מדעי עמוק יותר, כניסה לראשן ולאופיין של דמויות שנראות לנו מוכרות ושאין מה לחדש (וזו טעות.. כי הכל תלוי בסופרים ובעורכים..). בנוסף, לא נדרשת היכרות של ממש עם טרק, כיוון שהעלילה והדמויות מאד נגישות ומזמינות, ומדובר ב"סיפור התבגרות" (מקצועית) שכל קורא יכול להתחבר אליו. בשורה התחתונה – מומלץ מאד לחובבי טרק בניחוח מדעי (או "מד"ב קשה"), צופי וחובבי הסדרה המקורית, וטרק איכותי בכלל!

מחשבה אחת על “ביקורת (כמעט) ללא ספוילרים – The Captain’s Oath

  1. פינגבק: מעבר לגבול האחרון? – ביקורת ספר (כולל ספוילרים!) The Higher Frontier | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s