מעבר לגבול האחרון? – ביקורת ספר (כולל ספוילרים!) The Higher Frontier

נתחיל עם גילוי, שכנראה לא יפתיע את חבריי ומכריי הטרקים – התקופות האהובות עליי ביקום טרק הן אלו שפחות מוכרות מהמסך, אלו שפחות נחקרו, אלו שמציעות לכותבים ולמעריצים קרקע פוריה ליצור תכנים חדשים (ברשות הקוראים, אמנע מלהיכנס לאותו מושג חסר ערך בעיניי – "קאנוני"..) ופשוט לדמיין.

יתכן וזו אחת הסיבות המרכזיות לאהבתי כלפיי ספרות טרק, לפחות בגרסתה המודרנית, המאפשרת ניתן לחקור כל תקופה, להעמיק בכל דמות או מאורע היסטורי, לחבר קצוות שונים ונפרדים מיקום טרק למארג חד.. בעצם "למתוח" את גבולות הפרנצ'ייז ולהרחיב את ההגדרה של *מה זה טרק*.

בין אותן תקופות האהובות עליי בטרק, מצויה תקופה שקיבלה זרקור ממש בתחילת הזכיון הספרותי של הוצאת סיימון אנד שוסטר וזכתה לפריחה בהמשכיות הספרותית המודרנית.

אני מתכוון לתקופה בין הסרט הראשון (Star Trek The Motion Picture משנת 1979, שנת 2273 ביקום טרק) לסרט השני ("זעמו של חאן", The Wrath of Khan משנת 1982, שנת 2285 ביקום טרק) – תקופה שהחלה בסרט הראשון עם שינוי ויזואלי ותחושתי לאורך יקום טרק על המסך הגדול, והסתיימה עם שינויים נוספים בסרט השני – הפעם לכיוון מיליטריסטי יותר, עם יותר מתח, אקשן ובפעם הראשונה – הרחק מכוונותיו של יוצר טרק, ג'ין רודנברי.

 

הספר שנמצא במרכז הפוסט הפעם מחבר בין הסרטים, מבחינה כרונולוגית ומבחינת אווירה, מאת הסופר שלקח על עצמו את המשימה לתאר את התקופה ולקחת את הסרט הראשון כנקודת פתיחה – כריסטופר ל' בנט (Christopher L. Bennett)

 

אבל לפני שנצלול לספר הזה, קצת היסטוריה כהרגלנו  🙂

הספר הראשון שיצא בהוצאת סיימון אנד שוסטר היה נובליזציה (כלומר עיבוד ספרותי ליצירה קולנועית/טלוויזיונית) לסרט הראשון מאת לא אחר מאשר ג'ין רודנברי (יש האומרים שקיבל סיוע מהסופר אלן דין פוסטר, שגיבש את הסיפור עליו התבססה עלילת הסרט, כמו גם סייע לג'ורג' לוקאס בכתיבת הנובליזציה של הסרט הראשון בסאגת "מלחמת הכוכבים", אולם ככל שידוע לי, לא מדובר בקביעה מבוססת..).

MotionPicture

אני מאד ממליץ לחובבי טרק בכלל, וקוראי ספרות טרק בפרט, לקרוא את הספר הזה.

ראשית, הוא כתוב מעניין ומרחיב את העלילה לסיפור שאולי מכל יצירות טרק מייצג באופן המובהק ביותר את החזון של יוצרו כפי שהתגבש לאורך השנים.

שנית, ההקדמה שלו מכילה אלמנטים ספציפיים שמציבים את כלל יצירות טרק באור מאד מעניין – הקדמה ראשונה מאת "קירק" המציג לקורא את העולם במאה ה 23, מציג אלמנט שיחזור בעלילת הספר הנוכחי (New Humans) ומציין כיצד הסיפורים אודותיו מציירים דמות "גדולה מהחיים" לאו דווקא באופן "אמיתי. ההקדמה השניה היא מאת "המחבר", בה הוא מציין כיצד הוא "נבחר ע"י קירק" לספר את הסיפור, למרות היותו אחראי להרבה מ"אי הדיוקים" על עלילותיו של קירק.

באופן אישי, אותה תפיסה לפיה סיפורי טרק (בספרות, בקומיקס ואפילו על המסכים) הם "תיעוד לאו דווקא נכון" של עלילות הצוות ההירואי במאה ה 23, השתמרה אצלי ומהווה בסיס למוכנות (שלא לומר לרצון) לקבל את *כלל* סיפורי טרק בכלל המדיות כ"לגיטימיים" – זה לצד זה כיצירות דרמטיות ובדיוניות (ושוב – לעזאזל עם ה"קאנון" 🙂 )

עלילת הספר מקבילה, כמובן, לעלילת הסרט, עם מעט הרחבות על דמויות, דמויות משנה נוספות ונקודות עלילתיות שחלקן הורחב עם השנים. אבל בעוד שהיו ספרים המתרחשים בתקופה שלאחר הסרט לאורך שנות ה 80 המוקדמות, לתחושתי, האווירה הייחודית שהסרט משרה ומתנהל לפיה לא שוקפה באופן נאמן (או אמין) עד להגעתו של כריסטופר ל' בנט (באזור 2002-2003) וספר טרק הראשון שלו באורך מלא, Ex Machina בשנת 2005.

ExMachina

הספר מתרחש מייד לאחר סיום הסרט הראשון וכולל המשך / התייחסות לפרק For the World is Hollow and I Have Touched the Sky מהסדרה המקורית. הספר בעצם מתמקד בהתמודדות שלוש הדמויות המרכזיות (קירק, ספוק ומק'קוי) בשינויים שעברו לאורך ובעקבות אירועי המפגש על וויג'ר ובעצם משלים את "הלידה-מחדש" של הצוות בתחילת משימה ארוכת-טווח חדשה

 

הספר הזה, שעד היום הוא אחד האהובים עליי, מהווה יריית פתיחה למעין "פרויקט אישי" של בנט, שמעבר לספריו המתרחשים המאה ה 24, מתמקד רבות בספריו (הטובים יותר בעיניי) בתקופת הסרט הראשון, ההקדמה אליה (סיום משימת 5 השנים המקורית) והמשכה (משימת 5 השנים השניה שמקובל על רבים מהטרקים – חובבים ואנשי מקצוע כאחד – שהתרחשה בין שני הסרטים הראשונים).

 

כאמור, בנט לא מסיים את התעסקותו בעידן הזה ומוסיף להתייחס אליו בספרים נוספים, יחד עם מגוון אלמנטים מכל רחבי יקום טרק-

סיפור קצר (The Darkness Drops Again) באנתולוגיה Mere Anarchy, המלווה עולם אחד שצוות האנטרפרייז מסייע לו לאורך שנים רבות, ותוך כדי כך הקורא נחשף לשינויים שעובר הקאסט של הסדרה המקורית לאורך השנים

סדרת סיפורי DTI (Department of Temporal Investigations), כאשר הספר (באורך מלא) השני בסדרה מתפקד גם כהמשך וגם כהקדמה לספר Ex machine, ובעצם מציג את ייסוד "הסוכנות לחקירות זמן" על רקע סיפורי המסע בזמן של הסדרה המקורית והסדרה המצוירת

ספר הסדרה המקורית The Face of the Unknown שמתרחש בסיום הריצה הטלויזיונית המקורית ולקראת סיום משימת 5 השנים המקורית, ושוזר יחד אלמנטים מפרקים וספרים שונים, כמעין הכנה לקראת תקופת הסרט הראשון

 

בנוסף לכל אלו (וכאמור, לספרים אחרים המתרחשים במאה ה 24), בשנת 2019 יצא לאור ספרו הקודם של בנט, The Captain Oath (שכתבתי עליו כאן) – ספר זה מתאר את פיקודו הראשון של קירק והתגבשותו כקצין ומפקד בצי, לאורך מספר שנים וקווי עלילה המתחברים יחד. מבנה זה, המחולק לתקופות זמן שונות תואם למבנה של The Buried Age, ספר קודם (ונהדר!) של בנט, המתמקד בז'אן לוק פיקארד בתקופה בין אובדן הסטארגייזר לקבלת הפיקוד על האנטרפרייז (D)

וכאן אנו מגיעים לספר החדש, The Higher Frontier, המהווה אקורד סיום למשימת 5 השנים השניה וכולל אלמנטים תקופתיים רבים מהספרים שקדמו לו בתקופה זו, ומבנה דומה לזה שבנט עשה בו שימוש עם קירק ופיקארד.

 

 

St_higher_frontier_cover

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

(מנקודה זו – ספוילרים לעלילת ספר)

.

.

.

.

55770100_10158041106737195_8772415039303843840_n

.

.

.

בספר זה, המתרחש בשנים 2278-2279 לקראת סיום המשימה השניה של קירק וצוותו, נקראת האנטרפרייז לסייע בחקירת מתקפה מסתורית ורצחנית על בני ה Aenar, אותו תת-גזע עיוור וטלפתי שהוצג בסדרה "אנטרפרייז", בעזרתם של השגריר המדוזני קולוס ומירנדה ג'ונס מהפרק Is There in Truth No Beauty?.

 

החקירה מערבת כמובן את האנדוריאנים, בדגש על ת'לין (Thelin), דמות מהסדרה המצוירת ששימש כקצין הראשון של קירק בקו הזמן החלופי בו ספוק לא היה קיים (בפרק Yesteryear).

 

החקירה חושפת מחדש דעות קדומות בקרב חלק מהאנדוריאנים כלפי ה Aenar ובעיקר מעמתת את צוות האנטרפרייז עם ה Naazh, תוקפים מסתוריים ורצחניים, אשר מסיבה לא ברורה מבקשים להכחיד  את ה Aenar ומשתמשים בטכנולוגיה מתקדמת ממימד פיזיקלי גבוה יותר ולמעשה כזו שמגינים לא יכולים להגן בפניה. העימותים עם התוקפים מובילים לקרבות עקובים מדם ואבדות לא מעטות בקרב צוות האנטרפרייז והדמויות המרכזיות בעלילה.

במקביל, כולל בנט בעלילה את הופעתם של "בני האנוש החדשים" (New Humans), שנזכרו בקצרה בנובליזציה של הסרט הראשון ומעט בספר ישן (Triangle). "החדשים" הם בני אנוש עם פוטנציאל ESP / טלפתי (אלמנט מבוסס ביקום טרק, כבר מהפיילוט השני, Where No Man Gone Before) אשר התחזק אצל רבים בעקבות אירועי הסרט הראשון והחיבור בין אדם למכונה. בני אנוש אלו מאמינים וחיים במעין קבוצות קולקטיב מחשבתי ורואים עצמם כשלב האבולוציוני הבא באנושות, למרות חוסר הידיעה מדוע התחזקו יכולות טלפתיות דווקא אצל בני אדם ורק בקרב חלק מהאוכלוסיה עם פוטנציאל ESP.

 

המכנה המשותף בין "החדשים" לAenar, על רקע יכולות טלפתיות בניגוד למרבית גזע המקור שלהם, משחקת תפקיד מרכזי בעלילה ומחברת את הקצוות לכדי עימות מול כוחות רב-מימדיים, שאף ישפוך אור חדש על אירוע היסטורי מעברה של האנטרפרייז עם קשר אישי במיוחד לקירק.

 

במקביל לקוי העלילה המרכזיים, הנפרשים על למעלה משנה במספר חלקים בספר, עוברים הגיבורים, ובמיוחד קירק, ספוק וצ'כוב, התפתחויות אישיות, המוכרות לצופי הסרט השני ומתקשרות באופן ישיר לנקודת הפתיחה של הסרט מבחינת הדמויות הראשיות – קירק מסיים את המשימה האחרונה ושוב ניצב בפני צומת דרכים בקריירה כאשר הוא נדרש (שוב) לקידום ולתפקיד חדש, ספוק מתלבט לגבי המשך דרכו כקצין צי וכמפקד פוטנציאלי בצלו של קירק, וצ'כוב פוגש את צוות ספינת "רלייאנט" ומפקדה, קפטן טארל.

 

 

בסיכומו של דבר, אם אתם אוהבים לראות אלמנטים שונים מהפרקים, סרטים, והספרים השונים לכל רחבי יקום טרק יוצרים מארג אחד ואם אתם אוהבים ספרות טרק עם דגש מדעי ומחקרי (כולל בהיבטי הפיזיקה, האסטרונומיה, האנתרופולוגיה והפילוסופיה),– תיהנו מספריו של בנט ובמיוחד מאלו שנזכרים בפוסט הזה

בנוסף, אם תהיתם כיצד צוות הסדרה המקורית (ובייחוד קירק) עברו מדרך הצגתם בסרט הראשון לאופן בו הוצגו בסרט השני – זה ספר בשבילכם

אישית, מאד אהבתי את הספר, גם כסיפור מצוין בפני עצמו, גם כחלק המסיים את תקופת הסרט הראשון, וגם כתוספת ליצירותיו של בנט, המבוסס יפה בנישה של "מדע בדיוני קשה" בטרק, תוך שימוש באלמנטים מכלל הפרנצ'ייז.

בעיניי מקבל בקלות ציון 9 מתוך 10. מומלץ ביותר!

 

לקריאה נוספת על הסופר, כריסטופר ל' בנט

https://christopherlbennett.wordpress.com/

https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Christopher_L._Bennett

https://memory-beta.fandom.com/wiki/Christopher_L._Bennett

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s