דייטון וורד והחיים אחרי Vanguard – ביקורת ספר מהסדרה המקורית – Agents of Influence (כולל ספוילרים!)

דייטון וורד הוא סופר טרק מהוותיקים והנפוצים בעשורים האחרונים. לאורך שני העשורים האחרונים עבד באופן די קבוע ורצוף כחלק מספרות טרק, כך שהוא כנראה די פופולרי גם בקרב הקוראים וגם בקרב העורכים. בעיניי ספריו אינם אחידים באיכותם וברמתם, אבל נגיע לזה.

dayton-ward

איש צבא (מארינס) בעברו, אשר פרץ לבימת ספרות טרק בסוף שנות ה-90 בעקבות זכיה ופרסום סיפור קצר בכל אחד משלושת הכרכים הראשונים בסדרת אנתולוגיית סיפורי החובבים Strange New Worlds. לאחר מכן פרסם (עם שותפו לכתיבה קווין דילמור, שילווה אותו לאורך הקריירה בטרק) צמד סיפורים דיגיטליים בסדרת SCE

ובשנת 2002, יצא לאור ספר טרק המקצועי הראשון פרי עטו, In the Name of Honor, המגשר בין הסרט החמישי והשישי בסדרה המקורית, והעמיד במרכז הבמה את הקלינגונים ונושא אסירי מלחמה ביקום טרק.

ספר זה שם אותו "על הבמה" וסימן אותו כאחד הקולות המבטיחים ביקום טרק, בנוסף להיותו הסופר המקצועי הראשון בטרק ש"גדל מלמטה" וביסס עצמו ככותב-חובב.

יחד עם קוין דילמור, הוא כתב סיפורים נוספים בסדרת SCE לאורך השנים, תוך כדי כתיבת צמד ספרים באורך מלא בשנת 2004, חלק מסדרת A Time To…, שתיארה את השנה לפני הסרט נמסיס (2379) וחיברה אותו לסופרים האחרים מאותו "מחזור" – קית' דהקנדידו ובמיוחד דיוויד מאק.

בשנת 2005 הוזמן הצמד וורד ודילמור (שהיו לעיתים ידועים בחיבה והומור כ Wardilmore) על ידי מאק והעורך מארקו פאלמיירי, לקחת חלק בסדרת טרק מקורית (כלומר, לא מבוססת באופן ישיר על הסדרות הטלוויזיוניות) שתלווה נרטיבית וכרונולוגית את הסדרה המקורית (TOS), אך תתן מבט ריאליסטי, בוגר ואפל יותר על הנעשה במאה ה-23.. מעין "חלל עמוק 9 במאה ה 23, מופקת ע"י HBO" – זו הייתה הסדרה המופלאה Star Trek Vanguard (חובה!), שבעיניי נחשבת לאחד מסיפורי הטרק המלאים, סגורים והטובים ביותר שיש ליקום הזה להציע – בכל מדיום.

images (6)21106908_10155919688349455_4482151350308711013_n

וכך, החל מ 2006 (במקביל לסיפורי טרק באנתולוגיות וגם כספרים באורך מלא כחלק מהליין המרכזי של המאה ה 24), השתתף וורד (בתחילה עם דילמור ולאחר מכן לבדו) בפרויקט השאפתני של מאק ופאלמיירי. בשנת 2012 יצאו לאור הספר האחרון בסדרה (מאת מאק) ונובלה דיגיטלית כאפילוג (מאת וורד), אך אלמנטים רבים שגובשו בסדרה המשיכו ללוות את עבודתו של וורד בשנים לאחר מכן.

לאחר סיום Vanguard, הוציא וורד שני ספרים (בליין הסדרה המקורית) שהתרחשו במאה ה 23 בקרבה כרונולוגית לעלילת הסדרה שהסתיימה-לא-מכבר – That Which Divides ו- From History’s Shadow, שהתחיל את מעורבותו של וורד בפרויקט צד של "היסטורי" (בדומה לגרג קוקס וצמד הספרים הקלאסיים על חאן, The Eugenics Wars), שייגע בהמשך בתקופת המאה ה 24 ויאזכר את הספינה אנדוור (Endeavour) וצוותה, בוגרי  (או ליתר דיוק, שורדי) Vanguard (מומלץ בחום, ולו רק כדי להבין את הרפרנס.. 🙂 ).  

בשנת 2014, חברו הסופרים וורד, דילמור ומאק ל"סוג-של סדרת המשך" ל Vanguard, שתוכננה להיות אפיזודית בסגנון "רטרו" ולהחזיר חלק מהדמויות המשניות של Vanguard, ליתר דיוק – צוותי ספינות הליווי של התחנה (ברצינות – פשוט יותר לקרוא את הסדרה 🙂 ) – וביניהן הספינה אנדוור – למשימות חדשות המתמקדות בגילוי ומחקר מדעי. כך נולדה Star Trek Seekers.

seekers-logo

סדרה זו לא זכתה להצלחה כקודמתה והולידה ארבעה ספרים לפני שהופסקה (ככלל עד כה, סדרות טרק שאינן מבוססות על הסדרות והסרטים לא מסתיימות באופן רשמי – למעט Vanguard שסיפרה סיפור סגור עם התחלה, אמצע וסוף – אלא פשוט מפסיקות לצאת..)

seekers-covers

כמעט במקביל לסיום סדרת Seekers, ולכתיבת Elusive Salvation, ספר ההמשך ל From History’s Shadow שמתרחש הפעם בתקופת סרטי הסדרה המקורית, חזר וורד לליין המרכזי של הדור הבא ובתקופה שלאחר הסיפור The Fall, קיבל אחריות על עלילותיהם של פיקארד וצוותו. במסגרת זו הוציא ארבעה ספרים  – Armageddon’s Arrow, Headlong Flight, Hearts and Minds (שסגר מעין טרילוגיה לא רשמית עם From History’s Shadow ו Elusive Salvation) ו Available Light (החלק הראשון מתוך צמד ספרים שסגרו הרבה קוי עלילה של המאה ה 24).

וכעת אני חוזר לנקודה ממנה התחלתי, לגבי רמתם של ספריו של וורד וחוסר האחידות ביניהם (לדעתי האישית, כמובן)

בעוד שהספר הראשון שלו, In The Name of Honor, היה מעולה – סוחף, משלב פאתוס וטרגיות במקומות הנכונים, וספרי Vanguard היו מצוינים (נכון, פחות מאלו של דיוויד מאק, אבל מאק היה יוזם הרעיון ומי שגיבש את הSeries Bible  ואת הארק המרכזי), ספריו הבאים של וורד (עם ובלי דילמור) נעו לכיוון השבלוניים, הן בפיתוחי העלילה, פיתוחי הדמויות וחשוב לא פחות – ברמת הפרוזה. הבעיה המרכזית מבחינתי במרבית הספרים שלו מ 2012 ואילך היתה שהביצוע לא הגיע לקרסולי הרעיון, והביצוע נשאר לרוב ברמה סבירה-בינונית – לעיתים אף פחות)

עם המטען הזה, הגעתי לספר החדש בליין הסדרה המקורית – Agents of Influence.

41VE829LAcL

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

מפה, יש ספוילרים..

55770100_10158041106737195_8772415039303843840_n

.

.

.

.

.

.

.

זה המקום לציין, שאני מאד אוהב את האלמנטים היותר "ריאליסטיים" בטרק – פוליטיקה, צבא, ריגול, כלכלה – האלמנטים שעושים את היקום הזה עמוק ו"אמיתי" יותר ונמצאים בבסיס ההתנהלות של (איך שלדעתי צריכה להתנהל) ציביליזציה בין-כוכבית.

ככל שנוגע לסדרה המקורית, כתבתי פעם שיש שני קצוות שאהובים עליי – היצמדות רעיונית לאלמנטים של "חיים חדשים – ציביליזציות חדשות" ודגש על הצד הקאמפי של טרק, ומהצד השני, הצגת החיים במאה ה 23 באופן יותר עשיר ממה שהסדרה והסרטים המקוריים הראו לנו. אותם אלמנטים שציינתי נכנסים בדיוק לקצה הספרותי הזה ובאמת חלק גדול מהספרים האהובים עליי בטרק נוגעים בנושאים אלו (ע"ע טרילוגיית Destiny, Articles of the Federation וספציפית בתקופת הסדרה המקורית – Vanguard, סדרת Errand of Vengeance/Fury ועוד)

ואכן, הספר הזה מתייחס לתחום הריגול הבין-כוכבי ולהתנהלות הלוחמה החסויה בין המעצמות  – נושא שמדור 31 (על שלל גרסאותיו) הביא לתקופה המודרנית בטרק, אך החל כבר בסדרה המקורית עם מרגלים קלינגוניים מוסווים כבני אנוש (The Trouble with Tribbles) ובני אנוש מוסווים כרומולאנים (The Enterprise Incident).

העלילה מתרחשת בשנת 2370, כשנתיים לאחר אירועי Vanguard ובנה לאחר אירועי Seekers, ועוסקת בשלושה סוכני פדרציה שהיו במסווה באימפריה הקלינגונית. הסוכנים נמלטים עם מידע אסטרטגי בדרכם לתחומי הפדרציה, מגיעים לאזור ניטרלי במרכז שדה אסטרואידים ענק וחוברים לספינת צי כוכבים שנשלחת לחלץ אותם – הספינה המוכרת "אנדוור" וצוותה, גיבורי הסדרה Seekers.

כמובן שמשימת החילוץ מסתבכת והאנדוור אובדת, ספק-מושמדת (צוות הספינה מצליח לשרוד באמצעות הנחתת-חירום ל"צלחת" הספינה) והאדמירל הבכיר נוגורה (Nogura), שהפעיל את הסוכנים במקור, מגייס את קירק וצוותו לאיתור האנדוור והסוכנים – והבאתם בשלום.

מכאן, צוות האנטרפרייז מתחלק לשניים והעלילה נעה בשני מישורים- קירק, סולו ואוהורה מובילים משימת איתור וחילוץ בלב שדה האסטרואידים, ומצליחים לחבור לצוות האנדוור, כאשר ספוק מפקד על האנטרפרייז (ו"מארח" את אדמירל נוגורה) שמגלה בשדה האסטרואידים תופעה של הפרעות ושיבושים באנרגיה לספינות. כל זאת בזמן שכוחות קלינגוניים ובעלי בריתם (באדיבות סינדיקט אוריון) נאספים באזור ומתגלה כי אותן הפרעות הן תוצאה של ניסוי קלינגוני סודי מטעם המודיעין הקלינגוני (Imperial Intelligence).

קווי העלילה כמובן משתלבים יחד וכוללים קרבות (בחלל ועל פני הקרקע), התעסקות עם מרגלים מכל צד ונגיעה בפוליטיקאים / מפקדים שמפעילים את אותם מרגלים בתור כלי משחק במגרש הפוליטי-גלקטי.

בסופו של יום, מאד נהניתי מהספר (הרבה מעבר למה שחשבתי שיקרה) – העלילה סוחפת ומותחת, הדמויות כתובות ומאופיינות בצורה טובה – הן הדמויות המוכרות (כמובן מהטלוויזיה, אבל גם מספרים קודמים). בכלל, כתיבתו של וורד הפתיעה אותי מאד לטובה והזכירה את ימי Vanguard בפרוזה הקולחת והקצב המהיר. יתכן וכשוורד עוסק בנושאים הצבאיים יותר במאה ה 23 משהו זורם לו טוב יותר..

מעבר לזה, בעוד שמדובר בדמויות ותיקות (צוות האנדוור) שמלוות את וורד (ואת קוראי טרק) כבר כעשור וחצי, לא באמת נדרש ידע קודם והספר גם עומד בפני עצמו כסיפור שלם, אבל בהחלט יכל באותה מידה להיות הספר החמישי בסדרה Star Trek: Seekers ולסגור אותה.

בקיצור – מבחינתי הספר מקבל אחלה ציון של 8.5/10 – מומלץ לחובבי המאה ה 23 והעידן "הפרוע" יותר של טרק, כמו גם חובבי הצד הצבאי והמותח של טרק.

 

עוד על דייטון וורד ניתן לקרוא באתר שלו – http://www.daytonward.com/

בעמוד ממורי אלפא – https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Dayton_Ward

בעמוד ממורי בטא – https://memory-beta.fandom.com/wiki/Dayton_Ward

ובויקיפדיה – https://en.wikipedia.org/wiki/Dayton_Ward

מחשבה אחת על “דייטון וורד והחיים אחרי Vanguard – ביקורת ספר מהסדרה המקורית – Agents of Influence (כולל ספוילרים!)

  1. פינגבק: סופו של מסע | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s