האם המשכיות הספרים המודרנית הסתיימה?

בהמשך לדיון בקבוצת הפייסבוק "מסע בין כוכבים", עלה נושא ההתאמה (או חוסר ההתאמה) בין ספרות טרק המודרנית, הקיימת מאז שנת 2000 לערך, ובין העידן המודרני של סדרות טרק ובייחוד הסדרה "פיקארד".

ראשית, קצת רקע לגבי איך הגענו עד הלום – מראש מציין שייתכנו ספוילרים קטנים, למרות שאשתדל להמעיט בהם ככל שניתן
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

בשנים 2000-2001 מתחיל שינוי בליין הספרים של סדרות טרק השונות, המתמקד בעלילות שממשיכות את סיום הסדרה "חלל עמוק 9". בעוד שהדור הבא היתה אפיזודית ברובה המוחץ, עם סיום פתוח שמאפשר לדמויות להמשיך בהרפתקאותיהן (כולל בסרטי הקולנוע) ולפיכך, מאפשר מקום לסיפורים "מן המניין" להמשיך ולצאת לאור, ח"ע9 היתה שונה. מעבר לקוי עלילה מתמשכים לאורך רוב הסדרה, הסיום השאיר דמויות רבות על סף שינויי חיים משמעותיים – והספרים שעמדו לצאת המשיכו את העלילות המתמשכות ויצרו קוי עלילה מתמשכים *משלהם*.

זוהי למעשה התקופה הראשונה של המשכיות הספרים המודרנית, המתחילה בשנת טרק 2376 וממשיכה לאורך 2377/8. במקביל קופצים טיפה'לה קדימה עם חזרתה של וויאג'ר מרביע דלתא לארבעה ספרים בשנת 2378.

בבלוג ניתן לקרוא עוד על "ההשקות מחדש", הן של חלל עמוק 9 והן של וויאג'ר.

התקופה השניה בהמשכיות הספרים יוצאת לאור בשנת 2003, ומתחילה לאחר הסרט "נמסיס" בשנת 2380 והגיעה לשנת 2386.

בעוד שפה מתמקדים בדור הבא (וה"ספינאוף" Titan), היא כוללת חזרה לויאג'ר בשנים 2381/2. קוי העלילה הגדולים עובדים כמו.. ליין של הוצאת קומיקס, עם קרוסאוברים ואירועים מיוחדים, ובמסגרת זו חוזרים לח"ע9 אחרי "קפיצת זמן" של 5 שנים (כלומר 2383 בערך).

גם פה, ניתן לקרוא עוד על המשכיות הספרים בתקופה שלאחר "נמסיס", החל מספרי The Lost Era, דרך המיני סדרה A Time To.. ומשם לאירועים של שנת 2380 עד טרילוגיית Destiny, האירועים לאחר מכן בדגש על עלייתה של ה Typhon Pact, התהפוכות הפוליטיות במיני סדרה The Fall ובספרי Section 31.

קוי העלילה האלו ממשיכים את התקופה הראשונה ונרטיבית לא ניתן להפריד בין שתי התקופות של המשכיות הספרים. בנוסף – במקביל להתפתחויות במאה ה 24, סופרי ועורכי ליין הספרים השיקו גם "עונה 5" לאנטרפרייז ונגעו גם במאה ה 23 עם ספרים בליין הסדרה המקורית, כמו גם סדרת Vanguard הנפלאה.כל אלו מכילים אלמנטים עלילתיים שחוזרים ומשתלבים עם העלילות במאה ה24 

ואחרי כל זה — בשנת 2020, עולה לאויר הסדרה "פיקארד".

הסדרה לראשונה משרטטת עתיד חדש לטרק, רגע לפני סיום המאה ה24, אך עם פלשבקים ואזכורים עלילתיים לעשרים השנה שחלפו בין הסרט "נמסיס" – שהיה עד אז הופעתו האחרונה על המסך של פיקארד (ושל המאה ה 24 בטרק בכלל).

כמבוא לסדרה, יצא הספר The Last Best Hope, שתיאר את האירועים שהובילו לסדרה, החל משנת.. 2380, אותה שנה שבה מתחילה התקופה השניה של המשכיות הספרים המודרנית.

באופן לא מפתיע, האירועים המתוארים בספר לא מתיישבים כלל עם אירועי הספרים בתקופה המקבילה.

בראש ובראשונה, הפלשבקים בפיקארד כשהוא אדמירל מתרחשים ב 2385. אבל גם אם היינו משחקים מעט עם התאריכים הגרגוריאניים מול תאריכי הכוכבים על מנת להחיל רצף כרונולוגי אחד על הספרים והסדרה, עדיין הסתירות רבות ומהותיות מדי – בדגש על גורלם של הבורג לעומת טרילוגיית Destiny והאירועים שנבעו ממנה ועל ההתפתחויות האישיות שעובר פיקארד בספרים – כאלו שלא ניתן להתעלם מהם..

כאשר ישנה התנגשות עלילתית-כרונולוגית בין הנעשה על המסך לבין סיפורים נלווים במדיות אחרות כמו ספרות או קומיקס (מה שמכונה Tie-In Fiction), לעולם "המסך הוא שיקבע" שכן כמות קוראי הספרים היא מועטה משמעותית לעומת כמות הצופים, ולא הגיוני להכפיף סדרות חדשות הנצפות על ידי מאות אלפים להתפתחויות בסיפורים שנצרכים על ידי כמות קטנה בהרבה – אלפים ועשרות אלפים ברוב המקרים.

כמובן שאין קשר לרמה או לאיכות הסיפורים, ואני הראשון להצהיר שספרות טרק מכילה עבורי חלק מסיפורי טרק הטובים ביותר בכל מדיום – כולל אלו של הטלויזיה והקולנוע. העניין הוא תפוצה, כסף, ויכולת לנהל המשכיות בדיונית עקבית.

וכך אנו מגיעים למצב הנוכחי, בו (הרוב המוחץ של) ספרות טרק החל משנת 2000 אינו מתיישב עם הטרק המודרני הטלויזיוני.

זו נקודה שהפרנצ'ייז מצא עצמו בה כבר מספר פעמים בעבר – לפני שיצאו לאקרנים סרטי הסדרה המקורית, לפני שעלתה לאוויר הדור הבא, יציאת הסרט "נמסיס" ויציאת סרטי יקום קלווין. בעוד שהטרק המודרני התחיל עם דיסקברי במאה ה 23, הכניסה למאה ה 24 ומעבר היא זו שהיוותה "נקודת פיצול", ומפה והלאה, גם ליין הספרים יתאים עצמו לכרונולוגיה המעודכת.

עם זאת, צפויים עדיין לצאת בהמשך 2020 ובשנת 2021 מספר ספרים שאמורים לסגור קוי עלילה בהמשכיות הספרים –

החודש (אוקטובר 2020) צפוי לצאת לאור הספר העשירי של "ההשקה מחדש" (השניה) של וויאג'ר, To Lose The Earth, מאת קירסטן באייר – סופרת שעברה לעבוד בצוות כותבי דיסקברי והיא חלק מהצוות שפיתח את הסדרה "פיקארד".

מעבר לכך, צפוי ספר נוסף של דיוויד מאק, המתמקד באירועים נוספים הקשורים לדמות אייקונית מהמאה ה 24 ש"חזרה לעניינים" בליין הספרים בעשור האחרון… לא אכנס לספוילרים אבל *המידע* קים באחד הלינקים בפוסט הזה 🙂

לאחר מכן, העתיד פתוח. אבל כן אציין שהסופרים "הקבועים" (מאק, וורד) טענו בראיונות ש"יש תכנית" ליישב את הסתירות. להערכתי, אותו "פתרון ספרותי" (אם אכן יקרום עור וגידים) כנראה ישכתב את ההמשכיות כחלק מהסיפור (כך שהדברים "קרו" אך קו הזמן השתנה) או לחליפין פשוט יסגור את קוי העלילה הפתוחים (אם יהיו כאלה) בלי לשכתב את קו הזמן, אלא רק יקבע את המשכיות הספרים כקו זמן אחר (כמו שקרה בליין ספרי מלחמת הכוכבים לאחר הרכישה ע"י דיסני)..

כך או כך, מעבר לדוגמאות אלו, ספרות טק צפויה להסתנכרן יותר ויותר לטרק המודרני, כולל ספר נוסף ל"פיקארד" בשנת 2021 , כיאה ל Tie-In Fiction.

נשאלתי על ידי חברים לתחום האם לדעתי "היה שווה" להשקיע בליין הספרים עכשיו כשהוא "לא רשמי".. לשאלה זו אני עונה באופן נחרץ *כן!*, ומציין ש"רשמי" או לא, מדובר בתקופה של 20 שנים בהם יקום טרק היה מקום מרתק עוד יותר משהיה על המסך, עם דמויות מענינות, התפתחויות מרתקות וכיקום בדיוני העומד בפני עצמו – מקום שאני נהנה לחזור לבקר בו שוב ושוב.

זה לא מוריד מההנאה מהטרק המודרני, להיפך – נוסף עוד יקום נפרד ל"רב-יקום" (Multiverse) של טרק, נוסף על היקום "הרשמי", יקום "קלווין", יקום המשחק Star Trek Online ועוד.. ובשורה התחתונה, זה פשוט נותן עוד מגוון – בדיוק כמו פילוסופיית IDIC העומדת בבסיס החזון הטרקי 🙂

* התמונה ומידע נוסף, באדיבות האתר The Trek Collective
http://www.thetrekcollective.com/p/trek-lit-reading-order.html

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s