ביקורת ( כולל ספוילרים) לטרילוגיית The Q-Continuum

בין דמויות המשנה הפופולריות ביותר בטרק ישנו מקום של כבוד לישות הנקראת Q.

איפשהו בין יריב לבן ברית, בין מכשול רב עוצמה למנטור קוסמי, בין הטרגי לקומי, נמצא ג'ון דהלאנסי שהפך יישות קוסמית על גבול ה Villain of the Week לחבר כמעט-קבוע בקאסט של הדור, עם הופעות גם בסדרות ובאזורים אחרים ביקום טרק.

המעבר של Q לספרות, היכן שאין מגבלות תקציב או טכנולוגיה כמו בטלוויזיה, התקבל בזרועות פתוחות על ידי הקוראים וזכה להצלחה ביקורתית ומסחרית.

מבין כל הספרים הללו, אני רוצה הפעם להתמקד בסיפור יחסית פחות מוכר (ופחות מוערך מהקלאסיקות),אבל קודם כל, כמנהגנו בקודש, רקע.

.

.

.

.

.

.

.

.

(אזהרת ספוילרים – הן לסיפורים שאסקור והן לפרטי מידע נוספים שיוזכרו פה ושם..)

.

.

.

.

.

.

.

הספר הראשון שהציג את Q כדמות מרכזית, היה Q-in-Law, ספר כיפי וספק-הומוריסטי, שיצא לאור ב 1991, מאת אחד מסופרי טרק המוערכים ביותר -פיטר דיוויד.

ידידי ורעי צפריר גרוסמן כתב טור אורח על הספר הזה ממש, ואני ממליץ לעצור רגע ולקרוא אותו, אם טרם עשית זאת.

וזו, כמובן, הייתה רק ההתחלה.

ההצלחה של Q-In-Law, שנבעה מהשילוב הנהדר בין כתיבתו של פיטר דיוויד לאופיו של Q, הובילה את הסופר לכתוב לאחר כשלוש שנים את אחד מספרי טרק הידועים, המוערכים ולדעתי הטובים ביותר – Q-Squared.

הקונספט הבסיסי של הספר, המעמת את Q עם בן דמותו מהסדרה המקורית, טריליין (Trelane) מהפרק The Squire of Gothos , מובילה לעלילה שנפרשת בין שלושה קוי זמן (יקומים) מקבילים ולמאבק בין שתי דמויות קוסמיות, שמשלב הומור ופאתוס באותה נשימה.

הספר קיבל מקום של כבוד ברשימת 25 ספרי טרק הטובים ביותר שלי, ואם לא היה ברור עד כה, זה ספר שמומלץ לכל מי שאוהב טרק קוסמי, את Q, את הדינמיקה בין פיקארד ו Q, את כתיבתו של פיטר דיוויד ובכלל – כנראה שכל מי שאהב את הדור הבא ולא נרתע מלקרוא ספרות טרק, ייהנה מהספר הזה.

פיטר דיוויד הגדיל לעשות ובשנת 1999 חבר לשחקן ג'ון דהלאנסי עצמו, על מנת לכתוב יחד ספר שנקרא I,Q  – ספר הכתוב בגוף ראשון ומסופר מנקודת מבטו של Q. השילוב בין דהלאנסי שלוקח חלק בכתיבת הדיאלוגים של Q, לבין דיוויד עם הניסיון שלו משני ספרים פופולריים במיוחד על Q, נראה כמו קלאסיקה בהתהוות. עם זאת, הספר זכה לפחות הצלחה מקודמיו ובעיניי (כמו גם בעיני קוראים ומבקרים רבים), הציג עלילה פחות מהודקת ומגובשת ביחס אליהם.

Q חזר בספרים שונים לאורך השנים, כאשר הספר האחרון שהיה ממש "על Q", יצא לאור בשנת 2007. מדובר בספר Q&A מאת הסופר הנהדר קית' דהקנדידו, שיצא כחלק מיקום הספרים (2000-2020?) והציג את "הסיבה האמיתית" מאחורי הביקורים והמבחנים של Q לאורך השנים. כן כדאי לציין שהספר מציג התייחסויות והסברים מעט שונים להתנהגותו ולמטרותיו של Q כפי שהוצגו בספרים המוקדמים יותר (כאלו שלא נדרשו להמשכיות הדוקה אלו עם אלו).

מעבר לספר הזה ולהופעותיו של Q בספרים שונים בסדרות טרק אחרות, בשנת 2014 יצאה נובלה דיגיטלית בשם Q are cordially invited, המספרת על הפעם ש Q הופיע בטקס חתונתו של פיקארד והוביל לחיפוש אחר אוצר אבוד ובכלל, בלגן כמו ש Q אוהב לעשות. למרות שהסיפור הזה מתרחש כרונולוגית לפני הספר Greater than the sum, (אף שיצא לאור מספר שנים אחריו) הוא מכיל סתירות עם תיאור טקס החתונה כפי שהופיע בספר המוקדם יותר.

אבל נחזור כעשור וחצי קודם לכן, אל סוף שנות ה 90 של המאה הקודמת, ממש רגע לפני שספרות טרק תיכנס לשלב בו היא מציעה יקום בדיוני עקבי והמשכיות קוהרנטית מספר לספר.

גרג קוקס, ששנים בודדות מאוחר יותר (בתחילת שנות ה 2000) ייכנס לפנתיאון של ספרות טרק עם ספרים ספק-"היסטוריים" על חאן נוניאן סינג (ויגיע איתם לשיא פופולריות ואיכויות שעם יד על הלב – לא ממש הצליח לחזור אליו בשנים לאחר מכן), מציג טרילוגיית ספרים שיצאה תחת הליין המקורי של ספרי הדור הבא (הספרים "הממוספרים") שבמבט לאחור, בעיניי היא אחד מסיפורי Q הטובים ביותר, נופל אך במעט מ Q-Squared – זוהי טרילוגיית The Q-Continuum.

(אציין שהסיפור זכה להצלחה מסחרית יפה למדי והודפס מחדש ככרך אחד הן בכריכה קשה והן בכריכה רכה.)

הסיפור מחזיר אותנו לשנים הראשונות של האנטרפרייז-E, שנת 2374 ליתר דיוק – במקביל למלחמת הדומיניון וכשנה לאחר אירועי הסרט "המפגש".

צוות האנטרפרייז נשלח ללוות ניסוי מדעי מהפכני בעל פוטנציאל לשנות משמעותית את חקר החלל והמסע בו, כאשר מדען בטאזוידי (לם פאאל) שסובל ממחלה חשוכת מרפא, מתארח בספינה עם ילדיו ומתכוון לפרוץ את הגבול הגלקטי (Galactic Barrier) – אותו שדה אנרגיה שמקיף את גלקסיית שביל החלב בו נתקלו ג'יימס קירק וצוותו בפיילוט השני של הסדרה המקורי.

באופן (לא) מפתיע, עם תחילת הניסוי, מופיע Q ודורש מפיקארד לעצור את הניסוי ולא לנסות להתקרב אל הגבול. פיקארד כמובן מסרב והמפגשים הבאים עם Q כוללים את הפגישה הראשונה של צוות האנטרפרייז עם משפחת Q (מהפרק The Q and the Grey בוויאג'ר) ובהתאם למסורת שהחלה בפרק המופלא Tapestry, חטיפה של פיקארד והשארת הספינה בלעדיו.

מכאן העלילה נעה בשני מישורים מרכזיים- פיקארד נוסע בזמן עם Q לחוות אירועים משמעותיים בקיומו של Q הצעיר, ובמיוחד את המפגש עם יישות קוסמית אחרת, יצור ששמו נכתב "0" (הספרה אפס) שמלמד ומעודד את Q כיצד לבחון תרבויות וגזעים נחותים ממנו. במקביל, רייקר וצוות האנטרפרייז מתמודד במקביל עם גב' Q ובנה q שנשארים בספינה, יחד עם המדען הנחוש עד-כדי-טירוף להשלים את הניסוי שלו ובנוסף על הכל, איום מצד גזע הקלמריין (Calamarain), הזכורים מהפרק Deja Q  מהעונה השלישית בדור הבא וכעת תוקפים את האנטרפרייז, אותה הם מזהים כמגוננת / בעלת ברית של Q.

בהמשך, עברו של Q וההיסטוריה שלו עם 0 מראים תמונה אפלה, כאשר מתברר ש 0 היה כלוא מחוץ למציאות "שלנו" במשך עידן ועידנים, והוא מוציא לחופשי בעלי ברית אכזריים, כולם ישויות אנרגיה קוסמיות מהסדרה המקורית. Q הצעיר נגרר בלית ברירה אחרי "ידידיו" כשהם זורעים הרס ברחבי הגלקסיה (ותוך כדי כך הקורא מקבל רפרנסים למגוון דמויות אלוהיות וגזעים קדומים שהוזכרו לאורך הסדרות ביקום טרק). קו העלילה הזה מתכנס לכדי "מלחמת ה Q הראשונה", בה 0 ובני בריתו קוראים תיגר על רצף ה Q במלחמה קוסמית עצומה הכוללת גם השפעה ישירה על החיים הקדומים בכדור הארץ (באופן טבעי, מדובר על פגיעת אסטרואיד).

לאחר המלחמה וניצחון ה Q על הישויות הסוררות, Q נדרש לקבל אחריות על החיים בכוכב הלכת שהושפע מהמלחמה (זה כמובן כדור הארץ, וכאן מתגלה הסיבה לעניין הרב שמפגין Q באנושות – הוא השומר שלנו..). במקביל, 0 מוגלה מחוץ לגלקסיה וה Q בונים את הגבול הגלקטי כדי לשמור על גלקסיית שביל החלב והדרים בה מזעמו של 0, וכך מתגלה גם הסיבה להתנגדותו של Q לפריצת הגבול הגלקטי.

קו העלילה השני מתמקד במאבק צוות האנטרפרייז בקלמריין, מאבק אשר משתנה בהמשך למאבק במדען פאאל עצמו, אשר משתגע עקב אנרגיות הגבול הגלקטי (בדומה לגורלו של גארי מיטשל זצ"ל) ומשחרר את הישות שהשפיעה עליו מאחורי הקלעים לקדם את הניסוי – זהו כמובן 0 המרושע.

פיקארד ו Q  חוזרים בשלב הזה להווה והסיפור מתכנס לחלק האחרון, בו צוות האנטרפרייז מצליח לתווך בין הקלמריין  וה Q, כדי ליצור ברית שתוכל לעצור את 0 אחת ולתמיד (לא יפתיע את הקוראים שהסיפור נגמר ברוח חיובית ואופטימית, כיאה לסיפור טרק, בוודאי עם ניחוח קלאסי).

ולסיכום – ההמלצה:

מדובר בסיפור מאד כיפי לקריאה, מהיר למדי (למרות היותו מורכב מ3 ספרים), הפרוזה זורמת (מה שקוקס קצת חוטא בו בשנים לאחר מכן לטעמי), וההתפתחויות בעלילה מרגישות טבעיות ברצף שלהן עד לסיום.

הבחירה במיקום הכרונולוגי של הסיפור מוצלחת בעיניי וגורמת לכך שהסיפור לא מרגיש "ישן מדי" (כמו שהיה עלול לקרות אם היה ממוקם בתקופת הסדרה), אבל מצליח להעביר הרגשה נוחה ונינוחה עם קאסט מוכר.

האם זה מהטובים בסיפורי הטרק שקראתי? לא מהטופ של הטופ, למרות שהוא ממוקם במקום טוב מאד. בקלות 8.5/10 – ציון מכובד למדי לסיפור שמומלץ לחובבי הדור הבא, Q וסיפורי טרק אפיים בכלל.

לקריאה נוספת על הסופר גרג קוקס – אתר הסופר בכתובת http://www.gregcox-author.com/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s