שנה חדשה, מסע חדש

ביקורת קצרה (ללא ספוילרים) לספר Star Trek Deep Space Nine – Revenant

קוראות וקוראי הבלוג, וכמובן קוראות וקוראי ספרות טרק, בוודאי זוכרים ששנת 2021 סימנה נקודת מפנה בספרות המלווה את המותג האהוב על כולנו.

לאחר שני עשורים (למעשה יותר כמו רבע מאה) של תכנים ספרותיים שהתקיימו ללא תכני טרק רציפים על המסך (בין אם בשנים שלאחר סיום הסדרה 'אנטרפרייז' ובין אם בשנים שבין סיומי הסדרות הקודמות, החל משנת 1995 לאחר הסרט 'דורות'), והיוו את המקור המרכזי לסיפורי טרק, המציאות הטרקית השתנתה.

עם תחילת עידן חדש בטרק הטלוויזיוני בשנת 2017, חזרה אט אט ספרות טרק ללוות את התכנים הטלוויזיונים בצורת פריקוולים וסיפורי צד, ובמקביל ההמשכיות הספרותית המורחבת (ה Litverse), שהרחיבה משמעותית את מארג יקום טרק, המשיכה (בתדירות הולכת ופוחתת) עד לסיומה הרשמי עם טרילוגיית Coda בסוף שנת 2021.

בשנת 2021 יצאו שני ספרים שאינם קשורים לסדרות טרק החדשות אך גם ללא קשר להמשכיות הספרים המורחבת. ספרים אלו חזרו לתצורה הקודמת של ספרות טרק, כאשר ליוו את סדרות טרק בשנות ה 90 של המאה הקודמת, והתרחשו במקביל, המשיכו או הקדימו עלילות מפרקי הסדרה.

הספר השני מבין אלו, שיצא בדצמבר 2021 , הוא נושא הפוסט הזה – הספר Revenant מאת אלכס ווייט.

אתחיל מהשורה התחתונה – אם הספרים הבאים שייצאו בסדרות טרק הקודמות יהיו ברמה של הספר הזה, ספרות טרק בכיוון נכון ואיכותי.

נכון, הסבירות שנראה תוכן שמקדם כרונולוגית את הסדרות החדשות (או הקודמות) אינה גבוהה (בלשון המעטה), וחזרנו לסיפורים שהם standalone, ממש כפרקים בסדרות הקודמות משנות ה 90. ועם זאת, סיפור טוב וסוחף הוא בדיוק כזה, בין אם מתרחש כרונולוגית בשנים שהקוראים כבר מכירים או "עברו הלאה", ובין אם מציג התפתחויות "עתידיות" לדמויות מוכרות.

אז מה יש לנו פה?

הספר מתרחש בעונה הרביעית של 'חלל עמוק 9', קרוב למדי לתחילת העונה, ומציג סטטוס-קוו מוכר מאד לצופי הסדרה – הקאסט הטלוויזיוני הקלאסי (כולל וורף) בתקופה שבה הסדרה הייתה רגע לפני הארק המרכזי שבה (מלחמת הדומיניון).

ככזה, לא נדרש מהקוראים ידע מוקדם מעבר להיכרות עם הסדרה, דמויותיה המרכזיות ופרק ספציפי אחד – הפרק הרביעי מהעונה השלישית, Equilibrium.

כיוון שמדובר בפרק מאוקטובר 1994, לא יהיה כאן 'מרווח ספוילרים', אבל כן אגע בכמה נקודות במהות הפרק – אלו שלא ראו ומעוניינים לעשות זאת – ממליץ להפסיק את הקריאה עכשיו, ולחזור לאחר הצפייה.

הפרק עוסק בעברה של ג'דזיה דקס וגילויו של מארח (Host) שלא ידעה על קיומו, הרוצח ג'וראן (Joran). הפרק מסתיים כאשר ג'דזיה מקבלת את קיומו של ג'וראן ומצרפת אותו למארג המארחים של השיתופן דקס. במהלך הפרק נחשפים הצופים להתנהלויות מפוקפקות של ועדת השיתופנים בכוכב טריל, הסתרת מידע מהציבור הטרילי וסיום הכולל פשרה ספק-פוליטית עם קפטן סיסקו.

הספר מתרחש כשנה לאחר אירועי הפרק ועוסק גם הוא בטריל, בשיתופנים ובפוליטיקה הפנימית המעורבת בתהליך בחירת המארחים. מה שמתחיל כ"טובה לחבר ותיק" מצד ג'דזיה, גורר אותה חזרה לעום הבית שלה ולגילויים (מאד) לא סימפטיים על המתרחש מאחורי תהליך בחירת המארחים ואפילו חושף יכולות מדאיגות מצד השיתופנים.

כמובן שג'דזיה לא צועדת לבד. כפי שהכריכה מראה בבירור, קירה מסייעת לה בחקירה בטריל, ובעוד שהדבר פחות מובלט, שני עמיתים נוספים מצטרפים לחגיגה – דר' באשיר וקומנדר וורף – באופן כנראה מכוון, אלו מחזרה של ג'דזיה בעבר ואהובה של ג'דזיה בעתיד (כאמור הספר מתרחש בתחילת העונה הרביעית).

הספר מותח וסוחף – גם ברמת הפרוזה וגם ברמת העלילה. הקריאה קולחת ומהירה, וממש אפשר לראות את הספר הזה כפרק מן המניין – הספר משתלב נהדר בעונה הרביעית ושופך אור על ג'דזיה עצמה (דמות שאחרת לא נקבל סיפורים בכיכובה..), הדינמיקה שלה עם עמיתיה בתחנה ויחסיה עם טריל אחרים, כמו גם מעמיק את ההבנה שלנו על ההתנהלות הטרילית, במיוחד בתהליך בחירת המארחים לשיתופנים.

מבחינתי מדובר בהצלחה של ממש וספר מצוין – מומלץ בחום רב לחובבי ח"ע9 ובמיוחד מעריציה של ג'דזיה וחובבי תרבות הטריל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s