קרוסאוברים בספרות טרק (כולל פלשבק לשנת 2016)

דיונים בקבוצת הפייסבוק הנהדרת "מסע בין כוכבים" על קרוסאוברים בספרות טרק, הובילו אותי למציאת פוסט שכתבתי ביוני 2016 בנושא, עם התייחסות למספר דוגמאות בולטות.

נתחיל מהפוסט עצמו (כאמור משנת 2016):

אז כאמור, הפוסטים האחרונים שהחיו טיפה את הנושא .. גרמו לי לנבור במעמקי ארון ספרי הטרק ולשלוף כמה ספרים חביבים והנושא – קרוסאוברים בין תקופות, עידנים וסדרות.
ושוב, קצת רקע 🙂

עד 1994 קרוסאוברים בהגדרה היו off limits לספרות הרשמית עפ"י הנחיות פרמאונט ועזבונו של רודנברי, למעט רמיזות ו"קריצות עין", כך שסיפורים מסוג זה היו נחלתם של ספרות החובבים (פאן פיקשן / fan fiction).

הסרט Star Trek Generations שינה את כללי המשחק והביא עמו גל של סיפורים המחברים דורות, סדרות ודמויות. הדוגמא הראשונה (אחרי הסרט והנובליזציה שלו) ואחת הטובות עד היום (למרות שהוצאה אחר כבוד מתוך הקאנון "הרשמי" עקב פרטים שלא קשורים לקרוסאובר עצמו) היא ספרם הנהדר של ג'ודית וגרפילד ריבס-סטיבנס Federation.

(הערת אגב – לקרוא! לקרוא מהר! ובנוסף גם את ספריהם הנהדרים Prime Directive- אחד מטובי הספרים של הסדרה המקורית לטעמי- וטרילוגיית Millennium של DS9 שהביאה סיפור אפי, שמשלב אקשן סוחף, רעיונות גדולים ואחת הדוגמאות של מד"ב "קשה" (יחסית) בסטאר טרק)

אם נחזור לספרים המדוברים, אז יש פה ארבעה ספרים נחמדים (יותר ופחות), שמציגים קרוסאוברים מעניינים:

נתחיל מספר שיצא לראשונה בשנת 1997 (כריכה קשה) ושנת 1999 (כריכה רכה), ובו אלמנט הקרוסאובר טיפה שונה – הספר Ship of the Line מאת Diane Carey, שבעיקר ידועה בעולם הטרק בזכות ספריה שמערבים אקשן, וייב "מסורתי" ותפיסה מיושנת / קלאסית של הסדרה.


הספר הזה, בין הבודדים שכתבה קארי מחוץ ל"גבולות" הסדרה המקורית , הוא המשך לכמה פרקים /אלמנטים במיתולוגיית הדור הבא – הוא מתחיל בדיוק היכן שמסתיים הפרק הנפלא מהעונה החמישית – Cause and Effect – ומערב את קפטן מורגן בייטסון (שגולם בפרק ע"י קלסי גרמר) שמוצא עצמו עם צוותו נזרק כמעט מאה שנים אל העתיד.

העלילה המרכזית של הספר מתרחשת לאחר אירועי הסרט Generations והשמדתה של האנטרפרייז-D. פיקארד מקבל על עצמו משימת קומנדו שמעמתת אותו עם הגול הקרדאסי מאדרד (צמד הפרקים Chain of Command מהעונה השישית) ובמקביל משימת השקת הספינה החדשה אנטרפרייז-E מוטלת על קפטן בייטסון, למורת רוחם של צוות הספינה.

כאמור, אלמנט הקרוסאובר (מעבר לדמויותיהם של בייטסון ואנשיו שהגיעו "מהעבר"), הוא טיפה שונה בספר זה ומתרכז ב"מפגש" של פיקארד עם דמותו של קירק (שנמצא הרבה במחשבותיו לאור אירועי הסרט Generations, אובדן הספינה הישנה והפיקוד על הספינה החדשה וכו'.). הספר עצמו הוא סיפור שדי מלא באקשן (בחלל ועל הקרקע) ומתיימר להיכנס לראשיהם של פיקארד ואנשיו בנקודת מפנה בקריירות שלהם. לטעמי, קארי פחות "תופסת" את הדמויות והדינמיקה ביניהן בעידן הדור הבא (היא, כאמור, יותר "מתאימה" לעלילות הסדרה המקורית והתקופות שבתוכה – סדרה וסרטים, לפחות לדעתי), אבל הסיפור זורם מאד, סוחף ומתאים למי שמחפש סיפור עם לא מעט רפרנסים ותפיסה יותר דינאמית של הדור הבא – מבחינתי, 8/10

הספר הבא הוא מוקדם יותר – מתייחס לתקופה הקצרה שבין סיום הדור הבא בטלוויזיה לסרט Generations (השנה השמינית בעלילותיה של האנטרפרייז-D), ואף פורסם בכריכה קשה בשנת 1995 וכריכה רכה בשנת 1996 – הספר בעל השם המתאים ביותר לפוסט הזה, Crossover, מאת הסופר הוותיק Michael Jan Friedman, שכתב ספרים רבים בליינים של הסדרה המקורית, הדור הבא ואפילו קיבל סדרה (קצרת ימים) "משלו" על עלילות פיקארד הצעיר והספינה הראשונה עליה פיקד – Star Trek Stargazer.

הספר הזה לא מכיל שום אלמנטים של מסע בזמן, אלא מביא לקדמת הבמה את שלושת דמויות הסדרה המקורית שהופיעו בדור הבא. ככזה, הספר הוא המשך לאירועי צמד הפרקים Unification מהעונה החמישית, שמניעים את העלילה בכך שספוק נופל בשבי האימפריה הרומולאנית. פיקארד וצוותו נקראים לחלץ את ספוק ואיתם יועץ מיוחד, לאונרד מק'קוי. במקביל, קפטן (מיל') מונטגומרי סקוט מחליט לחלץ את ספוק בעצמו וגונב ספינה ישנה שאינה-בשימוש, וכמובן שקווי העלילה האלו נפגשים, או יותר נכון – מתנגשים.

הספר מאד קולח ויחסית קליל, כיאה לסגנונו של פרידמן (אגב, ספריו הטובים ביותר לטעמי הם Shadows on the Sun מהסדרה המקורית, Reunion מהדור הבא, שגם שימש כקרש הקפיצה לסדרה Stargazer, ו Kahless שהוא לחלוטין הספר הקרוב ביותר לספר פנטזיה קלאסי בסטאר טרק). אותה קלילות טיפה מורידה מה"רצינות" של הספר, אבל למי שאהב לראות את דמויות הסדרה המקורית בדור הבא (רובנו, אני מניח 🙂 ), הספר הוא חגיגה. גם פה, הציון הוא טוב – 8/10.

הספר הבא, Engines of Destiny מאת הסופר Gene DeWeese (סופר וותיק שכתב מס' ספרים לסדרה המקורית ולדור הבא, ונפטר בשנת 2012), קופץ שוב קדימה בזמן (פורסם בשנת 2005), ומתרחש לאחר אירועי הפרק Relics בעונה השישית של הדור הבא. הספר לא מתיישב עם הספר הקודם מבחינת ההתרחשויות (תופעה די נפוצה, בעיקר מול הספרים של שנות ה -80 וה-90).

הספר עוקב אחרי סקוטי, שפשוט לא מוצא את עצמו לאחר הגעתו למאה ה-24 ומחליט להציל את הקפטן שלו וחברו ג'יימס טי קירק, לאחר "מותו" במסע ההשקה של האנטרפרייז-B (כידוע, החלק הראשון בסרט Generations). כמובן, שהעסק מסתבך וקירק, סקוטי, גיינן (איך לא) וצוות האנטרפרייז-D מוצא את עצמם במציאות חדשה, ללא פדרציה או צי כוכבים, אך עם סארק מוולקן שמוביל קרב אבוד-מראש נגד הבורג.

לצערי, איכות העלילה והכתיבה לא ממש עומדים בציפיות, והסיפור מרגיש קצת רדוד ו"פאן-פיקשני" לטעמי, עם דגש על קריצות לקורא ורפרנסים, אך פחות עלילה סוחפת ודמויות מגובשות. כספר מהיר בלי המון עומק, הוא עושה את העבודה אבל לא הרבה מעבר לכך.. 6.5/10

הערה – לימים (בשנת 2018) כתבתי פוסט נפרד על הספר הזה – ניתן לקרוא אותו כאן

הספר האחרון הוא החדש ביותר מבחינת ההוצאה לאור (2014), וכזה שלא מערב כלל את הדור הבא.. No Time Like the Past מאת הסופר Greg Cox (ספריו בליין הסדרה המקורית – Assignment Eternity וסדרת הספרים שמתמקדת בדמותו של חאן הם נהדרים ומומלצים במיוחד למי שאוהב שילוב של היסטוריה אמיתית בזו של טרק) מפגיש את ג'יימס טי קירק עם לא אחרת מאשר חביבת הקהל מהחצי השני של הסדרה וויאג'ר, הלוא היא Seven of Nine, שמוצאת את עצמה פנים אל פנים עם הקפטן האגדי לאחר משימה ברביע דלתא.

הספר הוא חביב ומהיר, למרות היותו הארוך מבין הארבעה. הוא לא סיפור "גדול" בהיקפו, אלא סוג של הרפתקה "אולד סקול" מאלו שהסדרה המקורית הייתה מפורסמת בהן (מערות, פיראטים מאוריון וכיו"ב..). מומלץ למי שמחפש ספר כיפי בלי קונספטים מורכבים מדי. 7/10

עד כאן הפוסט המקורי, ומפה – תוספות 🙂

בפוסט עצמו לא מובאות כל הדוגמאות, כמובן – שכן קרוסאוברים "נושאיים" היו עניין שבשגרה מאז אמצע שנות ה 90 וסדרת Invasion – כל סדרה וצוות כיכבו בספר נפרד עם נושא משותף או איום משותף לנושא הקרוסאובר.

Invasion – גזע עתיק שהיווה בסיס לדמויות השדים והמפלצות במיתולוגיות שונות מתעורר ורוצה לכבוש מחדש את השטח הישן שלו… בעם כל האזורים המוכרים לנו מיקום טרק. הסדרה עוקבת אחרי מפגשים של הצוותים השונים עם הגזע הזה – מתקופת הסדרה המקורית, דרך המאה ה 24 ברביע אלפא בדור הבא וח"ע9, וכלה באקט הסיום ברביע הדלתא, אותו מובילה כמובן ויאג'ר. אפקט הראשוניות של הסיפור הזה (יצא בשנת 1996) הופך את חוויית הקריאה למעניינת יותר – הסיפורים הנפרדים הם נחמדים, והערך המוסף נמצא בכך שהקוראים עוקבים אחרי איום מתמשך וכיצד כל צוות מתמודד איתו.

Day of Honor – שנה לאחר יציאת הקרוסאובר הראשון, יצא הסיפור הזה בשנת 1997 עם נושא משותף בדמות החג הקלינגוני שנזכר בסדרה ויאג'ר, והקוראים עוקבים אחרי מקורות החג (קירק, אלא מה..) ואחר הדמויות הקלינגוניות בסדרות כשהן מתמודדות עם נושא ע גבול השחוק – כבוד. וורף כמובן מקבל פוקוס נרחב בהיותו הקלינגון השכונתי גם בדור הבא וגם על ח"ע9. בעיניי הסיפורים האלה סבירים עד נחמדים – הגימיק פה די מאולץ והסיפורים הם די סטנדרטיים

Double Helix – מיני סדרה משנת 1999 בתוך ליין ספרי הדור הבא, שמציג דמויות אורחות מרחבי יקום טרק ומכל סדרה (הדמויות מופיעות בנקודות זמן מוקדמות לפני הגיען לסדרה הרלוונטית). סיפור זה הוא מעין הכלאה של "התפרצות" עם מס"ב, כאשר הצוותים נאבקים בהתפרצויות של מגיפה הנובעת מוירוס מסתורי. זהו גם סיפור הקרוסאובר הראשון שכולל צוות מסדרה שאינה מבוססת על סדרת טלויזה, דמויות New Frontier. הסיפורים ברובם די נוסחתיים וקלישאתיים, ובעיניי לא שמרו על רמת מתח הנדרשת לאיום מסוג זה, אבל שוב – הגימיק של ציוות דמויות הדור הבא עם דמויות מליינים אחרים היה חמוד.

Badlands – שנת 1999 הציגה גם צמד ספרים שכולל 2 נובלות קצרות כ"א. הנושא המשותף היה אותו אזור מסוכן בו הויאג'ר רדפה אחרי ספינת המאקי בפרק הראשון בסדרה. הסיפורים הקצרים מציגים את המקור לאזור המסוכן, אבל לחלוטין אין פה משהו יוצא דופן באיכותו או מעניין מעבר לסיפור המקור עצמו.

Captain's Table – עוברים לשנת 2000 עם סיפורים שהגימיק שלהם הוא שהם מספורים בגוף ראשון – כל קפטן מספר את הסיפור שלו/ה במילותיו/ה, וכל סיום ספר מוביל לתחילת הסיפור הבא – כאשר הספר השישי (כריסטופר פייק) מוביל חזר הלראשון. המיקום הוא בר מיוחד, השמור למפקדי ספינות – קונספט לא מאד הגיוני, פנטסטי לחלוטין ונועד רק כדי להפגיש את כל הקפטנים לכוסית משותפת מחוץ להמשכיות. גם פה אין סיפור מתמשך והסיפורים לא יוצאי דופן כלל לטעמי. בשנת 2005 יצאה אנתולוגיית המשך בשם Tales from the Captain's Table, עם סיפורים קצרים שנתנו פוקוס לקפטנים מהסדרות הספרותיות

Gateways – בשנת 2001 יצא סיפור שהפעם כלל חלק שנפרש על פני כמה ספרים – גזע מסתורי שטוען שהוא האייקונים מופיע ומציע את הטכנולוגיה של השערים המיתולוגיים למרבה במחיר. כמובן שרב הנסתר על הנגלה, אבל פה עורכי הספרים נקטו בגישה נרטיבית שונה. בפעם הראשונה, כל אחד מששת הספרים נגמר בקליפהאנגר, ולסיום הקרוסאובר יצא אוסף של סיפורים קצרים שכל אחד סוגר את אחד הספרים. כך יצא שקוראים היו חייבים לקנות 2 ספרים לפחות כדי לקבל סיפור שלם, והתוצאה היתה גל של תגובות שליליות מצד הקוראים. מבחינת איכות הספרים, הספר של הסדרה המקורית וויאג'ר די בינוניים לטעמי, את הספר השני (היחיד שיצא תחת המותג Star Trek Challenger) היה מעניין והמשיך את עלילות צוות מקורי שהוצג לראשונה בסיום המיני סדרה Star Trek New Earth, אבל החלק הטוב ביותר לטעמי היה רצף של שלושת ספרי "רביע אלפא" בכיכוב צוותי הדור הבא, ח"ע9 והאקסקליבור (New Frontier) – מה גם שהסיפור מתרחש כבר במסגרת העונה השמינית של ח"ע9, תקופה שמאד אהבתי בספרות.מפה בעצם נכנסים לשלב האחרון בהמשכיות הספרים (כמובן לפני "דיסקברי" ו"פיקארד"), עם ההיערכות לתקופה שלאחר נמסיס. המיני סדרה שהתחילה את העידן הזה, Star Trek The Lost Era (כתבתי עליה כאן), היא לא בדיוק קרוסאובר מעבר לשיוך התקופתי של "בין קירק לפיקארד", אבל כבר פה מופיעות דמויות מסדרות שונות בסיפור אחד.

לאחר מכן, המשכיות הספרים לאחר נמסיס (ניתן לקרוא עליה כאן, כאן וכאן) מציגה סוג של קרוסאובר מתמשך, ערבוב של הצוותים מהסדרות וקוי עלילה משותפים לאורך כל ליין סדרות המאה ה 24.

זהו העידן אחרון של ספרות טרק לפני הסדרות המודרניות, וכאמור, לא ברור מה הכיוון להמשכיות זו. מה שכן, השילוב של דמויות, ספינות וקונספטים מכל הסדרות נתן נפח ועומק משמעותי ליקום טרק – ובסיפורים האיכותיים במיוחד, זה נתן ערך מוסף מצוין.

מחשבה אחת על “קרוסאוברים בספרות טרק (כולל פלשבק לשנת 2016)

  1. פינגבק: סופו של מסע | ביקורות לספרות מסע בין כוכבים / Star Trek – מאת רון גולשטיין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s